Američke pogačice su prekookeanska verzija britanskih skonsa. Brzo se spremaju, jako su ukusne i fino se slažu uz džem i šolju mleka, ili krem sir i jogurt…
Imam tremu dok pišem ovaj post. Pokušavam da ju definišem i rastumačim, ali ne ide mi u potpunosti. Verovatno zato što i Maju i Ivanu (a post ima veze sa obe) doživljavam kao kulinarske autoritete.
Maja je jedna od retkih osoba koja me stvarno razume i sa kojom uživam u svakom zajedničkom trenutku. Sigurno se sećate naše prve radionice i recepata isprobanih iz Patinog kuvara. Koliko smo samo uživale tada, ali se i dobrano umorile fotkajući na mom tavanu ceo celcati dan… Ivana Lalicki je draga koleginica blogerka, autorka bloga So i biber i pravi foodie. Poreklom sa ovih prostora, već godinama živi u Baltimoru, ima preslatku dečicu i piše sjajne tekstove o američkoj kuhinji i običajima. Njen blog je stvarno odličan za sve naše ljude koji žele da više saznaju o američkoj hrani, ali i za strance koji dolaze kod nas…
I Maja i ja imamo Ivanin Američki kuvar.
Čim sam čula za njega oduševila sam se jer imam poverenja u Ivanine recepte (stvarno su pouzdani), a i volim američku kuhinju (imam na blogu već recepte za klasike kao što su Američka pita sa jabukama, Coleslaw, Američka krompir salata,…). Iako je potcenjena, smaram da to i nije baš opravdano, a prilično je bliska onom što mi volimo…
Veoma spontano (a tako je uvek kod nas dve, za sve živo) došle smo na ideju da napravimo nešto kao radionicu sa receptima iz Ivanine knjige gde ćemo fotkati i to naizmenično objaviti na svojim blogovima. Receptima smo pokrile ceo jedan dan, odnosno sva tri obroka… Hranu smo uglavnom spremile ranije, svaka kod svoje kuće, da se možemo na licu mesta posvetiti samo fotkanju.
Ponela sam hranu koju sam napravila (videćete šta sve), neke krpice i činijice čini mi se, i jedan veliki, sasvim spontani, buket cveća iz mog vrta i uputila se kod Maje. I tako… Fotkale smo, smejale se, jele (i ja usput otkrila da imam alergiju na avokado) i sjajno se zabavljale…
Zašto smo izabrale baš Američki kuvar?
Hm… Razloga je mnogo:
- Jer obe volimo i jako cenimo Ivanu (Ivana, hvala na semenima koje se mi slala!)
- Jer je ovo autorski, kvalitetan kuvar urađen u sopstvenom izdanju, a to je jako retko kod nas i zaslužuje svaku pohvali i
- Jer je kuvar stvarno odličan! Osim recepata koje ćete videti tokom sledećih nekoliko postova, još mnogo toga sam isprobala iz njega i sve je bilo sjajno! (Pomenuta Američka krompir salata je baš iz ove knjige, a kod nas u kući se odomaćila.)
Dakle, nakon što smo Maja i ja nazdravile uz Bloody Mary, krenule smo sa doručkom… Američke pogačice su klasik nad klasicima. Mi smo ih poslužile uz slani namaz, ali divne su i sa džemom! Kako Ivana pravi pogačice, možete pogledati na njenom Youtube kanalu.
E da, da ne zaboravim. Ako želite da poručite ovaj kuvar, detalji o poručivanju su ovde.
Састојци
- 520 g brašna + za rad sa testom
- 5 kašičica praška za pecivo
- 1/2 kašičice sode bikarbone
- 1,5 kašičica soli
- 115 g hladnog putera
- 475 ml jogurta ili mlaćenice (buttermilk)
- 3 kašike otopljenog putera za premazivanje
Припрема
- Zagrejte rernu na 200C. Obložite veliki pleh od rerne papirom za pečenje.
- U većoj posudi pomešajte brašno sa praškom za pecivo, sodom bikarbonom i dodajte soli. Izmešajte kašikom, pa dodajte hladan puter iseckan na kockice. Brzo umešajte puter prstima u smesu od brašna. Puter ne sme da se zagreje. Kada je puter utrljan dodajte hladan jogurt (ili buttermilk) i kašikom umesite testo. Testo ne treba da bude glatko i previše umešeno. Prebacite ga na podlogu obilno posutu brašnom.
- Napravite loptu od testa, pa ju rukama razvucite u oblik pravougaonika. Poklopite najpre jednu, pa drugu kraću stranu ka sredini, poput pisma. Opet rukama razvucite testo i ponovite preklapanje 5-6 puta, da pogačice budu slojevite. Tokom razvlačenja, podlogu i testo posipajte brašnom, da se ne bi zalepilo.
- Na kraju testo razvucite rukama u pravougaonik debljine oko 3 cm, pa isecajte pogačice okruglim kalupom ili čašom prečnika 5-6 cm. Važno je da se testo ubada, a da se čaša ne vrti.
- Ostatke testa spojite, opet razvucite i vadite nove pogačice, sve dok ne utrošite celu količinu.
- Pogačice poređajte u pleh. Pecite 18 do 20 minuta na srednjoj pregradi, dok ne dobiju lepu zlatnu boju. Vruće pogačice premažite otopljenim puterom. Služite odmah...
Tri food bloga u koja imam veliko poverenje, na jednom mestu. Stranice na koje prvo zavirim kada zelim nesto novo da pravim.Pouzdani ili, sto bi Maja rekla, provereni recepti. Divne fotografije i price. Posebno su mi zanimljivi Ivanini tekstovi, koji razbijaju predrasude, o americkoj kulturi i hrani, njeni putopisi…
Dva Americka kuvara sam kupila i poklonila dragim osobama. Nikako sebe da obradujem jednim. Pre nego sto ih poklonim, sa radoscu ih pazljivo listam i uzivam.
O americkim pogacicama, sta reci? U petak uvece odmerim sastojke, naseckam puter…U subotu, pravo iz kreveta, krmeljava, za pet minuta napravim pogacice. Dok se miris siri kroz kucu, sredim se, a onda uz puter i dzem od jagoda ili malina uzivamo u subotnjem dorucku.
Raspisah se, a mogla bih jos mnogo toga lepog o Ivani, Maji i Milkici.
Veliki pozdrav od Marije iz Obrenovca.
Draga Marija,
mnogo hvala na ovom divnom komentaru i ovakvim rečima upućenim i meni i Maji i Ivani! Divni ste!!! 🙂 Uvek me najviše obraduje ovakvo mišljenje i poverenje u moje recepte… 🙂
Ovo je kao neka verzija shortcrust pastry-ja. Probaću danas ili ujutru.
Devojke jako su vam precizni i dobri recepti, hvala svima
Dragi Darko,
puno hvala na ovako lepim rečima! 🙂
Veliki pozdrav,
Milkica
Pravila sam ove pogacice vise puta i fantasticne su. I sutradan su mekane i fine.
Hvala mnogo na javljanju utisaka! Baš mi je drago… 🙂