Kiš sa sremušem je super elegantan i ukusan način za iskoristiti mirisni i zdravi sremuš. Potpuno isti fil je odličan i sa drugim vrstama zeleniša, pa kad nema sremuša, isprobajte ga sa koprivom, spanaćem ili zeljem… 🙂
Sedim ovih dana u voćnjaku, u hladu procvetale višnje, jabuke i šljive, pored Akijeve ljuljaške i posmatram njivu u komšiluku, na placu iza našeg. Lepo, veliko i dugačko parče zemlje. Plac iza te njive su kupili neki ljudi koji su tu, na moju žalost, sagradili firmu tipa stovarište ili tako nešto…
Plac pored našeg je u prilično lošem stanju. Tu je najpre bilo stovarište drva na koji su dovezeni kamioni i kamioni šuta, da bi se sprečilo stvaranje blata ispod šlepera sa ogrevom. Taj čovek ga je uspeo prodati ljudima koji žive u Švedskoj, nekom romskom bračnom paru. Pre dve godine su krenuli sa gradnjom i napravili ogromni temelj. Skoro pa veličine placa. Kad su već uradili temelj, shvatili su da su se zeznuli u projektu i da pored kuće neće moći proći ni auto…
Izgleda da su odustali od te gradnje i na tom temelju iz kog viri stara, rđava armatura, se igraju deca iz komšiluka.
E, zašto sve ovo pišem… Jer tako kad sedim u našem voćnjaku i prepustim se maštarijama, zamišljam da sam kupila tu njivu iza naše. Bilo bi bolje i logičnije kupiti taj plac pored, ali potrebno je mnogo ulaganja da se iščupa taj grozni temelj… I onda zamišljam kako raspoređujem stazice i sadnice. Gde će ružičnjaci, gde pergole sa penjačicama, a gde skrivena mesta za sedenje. Sve sam smislila…
Onda se trgnem iz te maštarije i vratim u realnost…
***
Kiš sa sremušem sam pravila pre neke dve nedelje, kad sam oduševljeno kupila dve vezice sremuša.
Znala sam da ću praviti nešto ovakvo, mada mi je pri vrhu liste bila i čorba. Tog dana sam bila i inspirisana i odmorna da sve sastojke odnesem na tavan i fotkam ceo postupak. Volela bih da češće mogu tako. Volim to da radim, ali nisam uvek u raspoloženju. Posebno se smorim kad se dečaci popnu u studio sa mnom, pa krenu sve živo dirati. Isak voli da mi pomaže, ali Aki više voli da rovari po kutijama i baca stare školjke sa terase.
Ne mogu da vam opišem koliko sam uživala stvarajući ove fotografije. Bilo ih je i više, ali nema smisla sve ubaciti u post. Možda je i ovo previše, ali nisam mogla da odolim… Svaka faza izrade je lepa i fotogenična. Mislim da je tako sa svakim receptom, kad se gleda na pravi način i uživa… I kad god mogu tako da radim, opet me obuzme maštarija i odlutam negde… Posle se trgnem i vratim u stvarni svet…
Ako volite tartove, probajte i:
Recept je isproban iz odlične knjige Pastry Love.
Састојци
Testo:
- 1/2 kašičice soli
- 75 ml ledene vode
- 230 g brašna
- 150 g putera
Fil:
- 5 jaja
- 30 g brašna
- 240 g kisele pavlake
- 240 ml mleka
- 1 kašičica soli
- 1/2 kašičice bibera
- 2 manje veze sremuša
- 100 g rendanog kačkavalja ili čedar sira
Припрема
- Testo možete praviti ručno ili u multipraktiku. U svakom slučaju je važno da ga umesite brzo, da se ne zagreje i da se puter ne utrlja skroz u brašno.
- Najpre dodajte so u ledenu vodu i promešajte da se rastvori.
- Odmerite brašno u posudu multipraktika. Isecite hladan puter u komadiće i razbacajte ih po brašnu. Kratko uključite multipraktik da se formira mrvičasta masa sa komadićima putera veličine zrna graška. Dodajte ledenu vodu u kojoj je rastvorena so i opet na kratko uključite multipraktik, da se sastojci povežu i formira kugla testa. Poželjno je da se i dalje naziru komadići putera.
- Testo umotajte u providnu foliju i ostavite u frižider na bar 2 sata ili preko noći.
- Dobro ohlađeno testo izvadite iz frižidera oko 15 minuta pre nego što ćete ga rastanjiti, da samo malko omekša.
- Uključite rernu da se greje na 190C. Pripremite kalup za tart (ja imam kalup kom se može izvaditi dno, ali ne mora takav) prečnika oko 25 cm.
- Rastanjite testo na pobrašnjenoj podlozi u krug prečnika oko 28 cm (dovoljno da njime obložite dno i ivice kalupa). Prenesite testo u kalup, utisnte prstima uz ivice kalupa, izbockajte viljuškom, pa preko testa stavite papir za pečenje i u njega sipajte zrna kafe ili pasulja (ja imam konzervu zrna koja uvek koristim za ove svrhe).
- Pecite u zagrejanoj rerni oko 25 minuta. Nakon tog vremena izvadite iz rerne, sklonite papir sa zrnima, pa vratite u rernu na još 5 minuta. Pečenu koru ostavite da se skroz ohladi.
- Za kiš, uključite rernu na 180C.
- Izmešajte sve sastojke osim sremuša u glatku masu. Na kraju dodajte seckan sremuš i opet sve izmešajte. Umesto sremuša možete koristiti bilo koji zeleniš ili čak praziluk.
- Fil sipajte u pripremljenu, ispečenu koru i lagano stavite u zagrejanu rernu. Pecite oko 10 minuta, pa smanjite temperaturu rerne na 160C i pecite još oko 30 minuta, dok površina fila ne dobije lepu, zlatnu boju.
- Pečen kiš ostavite da se ohladi bar 20 minuta. Služite mlak ili hladan...
Add a Comment