Pinca je tradicionalni Uskršnji hleb koji se mesi u Hrvatskoj… Bogat sastojcima, ali nekako jednostavan, bez komplikovanih dekoracija, suvog voća i orašastih plodova…
Sve je nekako bilo jednostavnije (samim tim i lepše) kad smo mi bili deca. Razmišljam o Uskrsu na Kordunu. Farbala su se jaja. Farbalo se mnogo jaja od domaćih koka koje šetkaju po dvorištu i jedu travu. Ručak je bio svečaniji i mesila se pogača. Mislim da je imala neko posebno ime, ali nisam sigurna…
Prodavnice nisu bile prepune nekih finih, posebnih čokoladnih slatkiša, specijalno za tu priliku. Raznovrsne čokoladice u sjajnom papiru, u obliku zeke, jagnjeta, pileta… Ili brda čokoladnih jaja… Običnih ili sa raznim punjenjima. Nije toga bilo… Nismo ni razmišljali o tome. Posebno nije bilo nekih paketića za decu ili skrivanja slatkiša po bašti… Ne, nikako! Uskrs je bio jedan lep, obično sunčan, miran, porodični dan. Takvim ga i sada doživljavam…
U mojoj porodici, ovoj koju sam ja stvorila se obično čak ni jaja ne farbaju. Ni ja, ni Aca nismo vernici. Oba Uskrsa se obeležavaju tako što za jedan idemo kod Acinih, a za drugi kod mojih roditelja. Tamo uvek dobijemo po bar desetak jaja, deca se raduju i to je to… Posle smišljamo kako potrošiti sva ta jaja. 🙂 Ali, ove godine nismo mogli kod Acinih zbog izolacije. Bilo mi je žao dece, pa smo zajedno ofarbali nekoliko jaja. Jako su uživali! Zbog te njihove radosti, kupila sam deset belih jaja koje će farbati ovog petka… Jer Uskrs je, baš kao i Božić, baš to – radost dece i porodica…
Pinca je tradicionalni hrvatski Uskršnji hleb. Jednostavan i izgledom i sastojcima, ali prefin…
Volim da pravim tradicionalne hlebove raznih zemalja. Baš uživam u tome. Na blogu imam i Kulich i Panetone, a na listi su mi još mnogi hlebovi koje planiram praviti. Ove godine sam najpre htela napraviti italijanski hleb, ali onda sam se predomislila. Pinca se pravi tamo gde sam rođena (iako ne kod moje porodice), pa sam se njoj okrenula… Posebno hvala Andrei, sa bloga Cukar na pomoći i savetima… 🙂
Напомене
Ovo je velika količina testa i dobiju se 3 pince. Slobodno podelite sve sastojke sa tri za jednu pincu prosečne veličine.
Састојци
- 20 g suvog kvasca (dve kesice) ili dve kocke svežeg
- 1,5 kg brašna, tip 400
- 250 g putera
- 400 g šećera
- 2 jaja
- 6 žumanaca
- 100 do 150 ml mleka
- 2 kesice vanilin šećera
- prstohvat soli
- 1 kašičica sveže rendane korice pomorandže
- 1 kašičica sveže rendane korice limuna
Припрема
- Kvasac pomešajte sa malo šećera, brašna i mlake vode, pa ga pokrijte i ostavite deset do petnaest minuta da zapeni.
- U brašno dodajte puter isečen na komadiće, pa prstima puter utrljajte u brašno da dobijete mrvičastu smesu. U sredini brašna napravite udubljenje, pa u njega sipajte šećer, jaja, žumanca, vanil šećer, so, limunovu koricu, pomorandžinu koricu i nadošli kvasac. Umesite tvrdo testo. Ako je potrebno, dodajte malo mlakog mleka. Meni je bilo potrebno. Testo mesite rukom oko 10 minuta da postane elastično. Nakon tog vremena, posudu u kojoj je testo pokrijte providnom folijom i ostavite 3 do 4 sata na toplom mestu da izrasta. Testo za pincu je prilično tvrdo, pa mu treba više vremena da nadođe.
- Nadošlo testo podelite na 3 dela i svaki deo na lagano pobrašnjenoj podlozi oblikujte u okrugli oblik. Prebacite formirane pince na veliki pleh od rerne koji ste obložili papirom za pečenje. Ostavite ih da izrastaju na plehu oko 2 sata.
- Uključite rernu da se greje na 200C.
- Nadošle pince zasecite u tri kraka iz sredine, premažite umućenim jajetom i pospite krupnim kristal šećerom ili tucanim šećerom u kocki.
- Pecite u zagrejanoj rerni oko 1h. Pred kraj pečenja, pince možete pokriti folijom da ne potamne previše.
Add a Comment