Kineske zemičke Mo su peciva od sasvim običnih sastojaka, ali specifičnog načina motanja. Zbog toga se formira šupljina u sredini pogodna za punjenje.
Kada sam prelistala kuvar Mooncakes & Milk Bread, oduševila sam se više nego što sam očekivala. Volim kinesku kuhinju. U stvari, bolje je reći da volim ono što se naziva kineskom kuhinjom kod nas. Ali, skoro nikad nemam priliku da probam proizvode kineskih pekara. Kineske kolače, zemičke, peciva. To je ono što mi je sada privuklo pažnju.
Nakon prvog listanja, obeležila sam preko dvadeset recepata koje obavezno moram probati. Preko dvadeset!!! Teško da ću to učiniti odmah, ali oznake ću ostaviti. Sada ću izbor morati suziti na tri recepta. Znate već moj običaj da isprobam po tri recepta iz svakog kuvara koji imam u svojoj elektronskoj ili hard copy kolekciji. 🙂 Ovom listanju i isprobavanju sam se posebno radovala!
Kineska peciva Mo su prvi izabrani recept.
Tradicionalno, ova peciva se prave od pirinčanog brašna pomešanog sa vodom. Oblikuju se pločice testa koje se peku na vrelom kamenu, a zatim iseckaju na manje komade. Obično se služe uz razne vrste mesa, mada se odlično slažu i uz razne supe i jela od povrća jer odlično upijaju sokove od spremanja hrane. U Kini su i danas popularna kao brza hrana koja se uglavnom kupuje na ulici.
Iako se i danas često prave na tradicionalan način, postoje i mnogobrojne varijacije na temu, u zavisnosti od kraja u kom se spremaju. Danas, sam ovaj naziv može da podrazumeva mnogo različitih peciva.
Recept koji nam Kristina Cho, autorka kuvara nudi su zemičke koje su osnova za Rou Jia Mo, jelo koje se može smatrati kineskom verzijom hamburgera. Kaže se da je to jedna od najstarijih vrsta sendviča na svetu. Tradicionalno se zemičke pune usitnjenom svinjetinom kuvanom u začinjenom bujonu.
A kad smo kod kineskih peciva, predlažem da probate Kineske palačinke sa mladim lukom. Odlične su. 🙂
Састојци
- 240 ml mlake vode
- 1 kašičica suvog kvasca
- prstohvat šećera
- 450 g brašna za hleb (tip 500)
- 1 ravna kašičica soli (5g)
- 3 kašike ulja (plus još za premazivanje)
Припрема
- Odmerite vodu u posudicu, pa joj dodajte prstohvat šećra i suvi kvasac. Promešajte, pa ostavite 5 do 10 minuta da kvasac zapeni.
- U posudu električnog miksera odmerite brašno, pa dodajte so i lagano izmešajte da se so ravnomerno rasporedi. Dodajte nadošli kvasac, pa počnite miksati. Ako je potrebno, dodajte još 2-3 kašike vode, a na kraju dodajte i ulje. Mesite testo električnim mikserom, nastavcima za testo, 8 do 9 minuta, dok ne postane elastično.
- Premažite drugu posudu sa malo ulja, pa prebacite testo. Premažite ga uljem i spolja, pokrijte krpom i ostavite na toplom mestu da izrasta 1,5 do 2 sata.
- Nadošlo testo prebacite na lagano pobrašnjenu podlogu i nežno ga premesite. Podelite na 12 delova, pa svaki oblikujte u kuglicu. Svaku kuglicu testa razvijte oklagijom u ovalan oblik. Premažite sa malo ulja, pa preklopite po dužini. Tako preklopljeno testo urolajte u oblik pužića, pa ga stavite tako da urolana strana bude prema dole. Kraj pužića podvrnite ispod testa. Nastavite sa preostalim lopticama dok od svih ne formirate pužiće. Dobijeno urolano testo pokrijte krpom i ostavite da se odmara oko 15 minuta.
- Nakon tog vremena, svaki pužić malo pritisnite rukom i razvijte oklagijom u krug prečnika 12 do 15 cm. Dobijene diskove poređajte na lagano pobrašnjenu podlogu, pokrijte krpom i ostavite da izlaze 45 do 60 minuta.
- Formirane zemičke pecite na suvom tiganju, na laganoj vatri, po 5 minuta sa svake strane.
- Pečene zemičke koristite za sendviče.
Add a Comment