Kineske palačinke sa mladim lukom su nešto mnoooogoooo zarazno. Brzo se i lako prave, peku na tiganju i služe uz soja sos ili neku drugu kinesku umakalicu…
Kada bi postojala mogućnost da zaustavite starenje, u kom biste se uzrastu zaustavili? Kao dete, tinejdžer, mlada osoba, sredovečni… Šta bi bio vaš izbor?
Sinoć sam bila na proslavi dvadeset godina od gimnazijske mature. Nerado sam otišla, ali nije bilo tako loše na kraju. Zapanjilo me koliko se ljudi nisu promenili. Jesu ostarili. Nema te šminke, farbe, ni utegnutih svečanih haljina koje mogu sakriti bore sredovečnosti, ali ponašanje je ostalo identično kao u gimnazijskim danima. Reči, smeh, gestikulacija, fore i fazone – sve isto. Flash back… I baš to mi je stvorilo neku nelagodu…
Nisam volela sebe u pubertetu. Ima li nekog ko voli sebe u tim godinama? Bila sam neprilagođena, i ćutljiva i ćudljiva. Da li sam se promenila? Možda i nisam sa stanovišta drugih, ali jesam sama za sebe. Trebalo je da prođe baš, baš mnogo vremena da se prihvatim. Morale su se desiti mnogi kontrasti da shvatim ko sam. Da pokušam da zavolim tog čudaka koji je oduvek u mojoj koži….
Vraćam se na pitanje od početka…
Da mogu da zaustavim starenje, zaustavila bih ga baš sada.
Možda bih pustila da vreme prođe još koju godinu, da se slegnu nove lekcije koje sam naučila prethodnih, da se saživim sa sobom koju sam odbacivala decenijama. A onda, možda negde sa 45 da povučem kočnicu i kažem – to je to. Mogu tu da ostanem… Nikako sa 10 (užasi rata i strogoća roditelja), 16 (stranac u sopstvenom telu), 25 (tovar odgovornosti i totalna sluđenost), pa čak ni sa 35 (životni šamari koji su za cilj imali da me osveste).
Kineske palačinke sa mladim lukom su brze, jednostavne, jeftine i jako zarazne…
Tokom proleća mi stvarno uvek imamo dosta mladog luka. Pojedemo malo, a ostatak stoji i vene u frižideru. Ovo je odličan način da iskoristite više mladog luka, a da ne osećate previše njegov karakterističan šmek. U originalnom receptu piše potrebna količina luka, ali ja to uvek stavim otprilike. 🙂
Na kolažu u prilogu pogledajte način motanja i pripreme palačinki.
Ako ste ljubitelj azijske hrane, obavezno probajte i Povrće na kineski način, naš apsolutno omiljeni ručak i jedan od najpopularnijih recepata na blogu.
Састојци
- 300 - 350 g brašna tip 400
- 3/4 kašičice soli
- 160 - 180 ml mlake vode
- 3-4 struka mladog luka (listovi i početni, mekši beli deo)
- 3-4 kašike ulja + za podmazivanje tiganja
- soja sos za služenje
Припрема
- Odmerite brašno u posudu. Dodajte so i promešajte. Napravite udubljenje u sredini i sipajte vodu. Počnite da mesite viljuškom, dodavajući postepeno brašno u vodu. Kad masa postane gusta, nastavite mešenje rukama. Prilagodite količinu brašna da dobijete meko, elastično testo koje se ne lepi za prste. Ne sme biti previše tvrdo. Kad se svi sastojci povežu, testo prebacite na lagano pobrašnjenu podlogu i nastavite mešenje oko 5 minuta.
- Umešeno testo pokrijte blago vlažnom krpom i ostavite da se odmara 20 do 30 minuta.
- Nakon tog vremena podelite testo na 4 jufke. Prema uputstvu na kolažu, svaku jufku rastanjite oklagijom u krug prečnika oko 20 cm, tj. onoliko koliko je moguće. Premažite sa malo ulja, obilno pospite sa seckanim mladim lukom preko cele površine u uvijte u rolat. Dobijeni rolat urolajte u oblik puža, pospite sa malo brašna, pa ponovo rastanjite oklagijom u krug prečnika oko 20 cm. Nema veze ako komadići luka izvire iz testa.
- Nastavite sa ostalim delovima testa. Dobijene palačinke stavljajte jednu na drugu, a između ih razdvojite listovima papira za pečenje.
- U tiganj sipajte 1 kašiku ulja i stavite da se greje. Na zagrejano ulje stavljajte jednu po jednu palačinku. Pecite na umerenoj temperaturi po 2-3 minuta sa svake strane.
- Gotove palačinke isecite na trouglove i služite uz soja sos ili još bolje, ako imate sastojke, napravite umak od soja sosa, pirinčanog sirćeta, malo meda i susamovog ulja.
Super palačinkice izgledaju!
Ja sam sada u toj fzi da bi zaustavila vrijeme (42 imam) I upravo sada sam nekako najzadovoljnjia sobom, ni prestara ni premlada.
Znam što hoću znam što neću i još imam dovoljno energije.
E baš tako i ja mislim Petra… Najbolje godine su one u kojima nađemo neki unutrašnji mir…
[…] Potrebno: (Original recept) […]
Isprobano. Zaista odlican zalogaj! Veoma jednostavan i zanimljiv postupak izrade palacinki a sastojci dostupni i jeftini. Svake godine povecavam kolicinu luka koji sadim, zato vec sad znam da ce ovaj tvoj recept biti cesto isprobavan na prolece i sa zadovoljstvom!
Hvala puno! Jako mi je drafo da Vam se dopalo… 🙂
Neki su mi javljali da su fine i sa fetom ili čak sa mesom, mada ja još nisam te verzije probala…