Moči – kineski slatkiš koji će vas osvojiti svojom neodoljivom kombinacijom tekstura i ukusa. 🙂
Moči je specifičan slatkiš koji je veoma davno nastao u Kini, ali je vremenom postao jako popularan i u mnogim drugim azijskim zemljama. Danas je sastavni deo ishrane u Japanu, Tajvanu i Koreji. Moži ima veoma važnu ulogu u kulturi ovih zemalja, posebno tokom proslava tradicionalnih festivala.
Specifičnost ovog slatkiša čini ovaj beli, spoljašnji sloj koji se vidi na fotografijama. On se pravi od mleka, šećera i lepljivog pirinčanog brašna. Jako je važno naglasiti da se to brašno skroz razlikuje od običnog pirinčanog brašna koje se kupuje nu našim prodavnicama. Lepljivo ili glutinozno pirinčano brašno se proizvodi od posebne vrste pirinča – lepljivog pirinča i malo se teže kod nas nabavlja.
Zajedno sa mnogim drugim zanimljivim namirnicama, može se poručiti sa sajta Promenter. Uopšte nije skupo, a pakovanje od 1 kg može poslužiti za nekoliko tura Močija. Ovo brašno ulazi u sastav i mnogih drugih kineskih recepata, tako da, ako ste ljubitelj dalekoistočnjačke kuhinje, nije loše imati ga pri ruci.
Uglavnom, beli sloj Močija se pravi kuvanjem smese tog lepljivog pirinčanog brašna, mleka i šećera.
Vrela lepljiva masa se izlije na silikonsku podlogu posutu skrobom, rastanji i ostavi da se hladi.
Razlike između različitih ukusa ovog slatkiša najvećim delom potiču od punjenja. Punjenje sa slatkim kikirikijem je jedno od najstarijih, a poznato je i punjenje od crvenog pasulja, susama, kokosa ili voća. Danas se moči puni i mnogim drugim sastojcima, pa tako je veoma popularan i moči sa kremom ili karamelom.
Moči se ljudima toliko dopada zbog zanimljive kombinacije tekstura.
Spoljašnji sloj je nekako lepljiv, žvakast, a unutrašnjost može biti kremasta ili, kao u ovom mom slučaju, blago hrskava. Probala sam jednom kupovni, industrijski moči i nije mi se toliko dopao kao ovaj koji sam sama napravila. Ako volite da probate nešto novo, od srca vam preporučujem moči. 🙂 Ne zaboravite da javite utiske.
Ovo je drugi recept isproban iz knjige Mooncakes & Milk Bread. Da vas podsetim, prvi je recept za Mo, kineske zemičke.
Састојци
- 1 konzerva (400 ml) kokosovog mleka
- 225 g lepljivog pirinčanog brašna
- 200 g šećera
- 4 kašike skrobnog brašna, za posipanje
Nadev:
- 200 g pečenog neslanog kikirikija
- 1 kašika kikiriki putera
- 2 kašike meda
- prstohvat soli
- 100 do 150 g kokosovog brašna, za uvaljati kuglice
Припрема
- Najpre pripremite smesu za moči. U manjoj šerpici pomešajte kokosovo mleko, lepljivo pirinčano brašno i šećer tako da nema grudvica. Stavite na šporet, na umerenu vatru, i zagrevajte uz neprestano mešanje silikonskom špatulom (treba biti nešto fleksibilno) dok se masa ne zgusne i ne počne odvajati od zidova posude. Kuvano testo liči na lepljivi plastelin.
- Sklonite masu sa šporeta i odmah prebacite iz šerpe na silikonsku podlogu koju ste lagano posuli skrobnim brašnom. Pospite skrobnim brašnom i površinu testa, kao i oklagiju, pa rastanjite moči u pravougaonik debljine 6-7 mm. Ostavite ovako rastanjen sloj da se u potpunosti ohladi.
- Za fil, sameljite kikiriki tako da se i dalje vide krupniji komadići, pa ga dobro izmešajte sa kikiriki puterom, medom i prstohvatom soli. Ja sam sve sastojke sipala u posudu multipraktika i samlela u grubu smesu.
- Isecite ohlađen moči u dvadesetak pravougaonika, dimenzije oko 6x6 cm. Na sredinu svakog pravougaonika stavite po kašičicu fila, prebacite uglove kvadrata ka sredini i oblikujte rukama lopticu. Ako je masa malo više lepljiva, pospite ruke sa malo skrobnog brašna.
- Gotove kuglice uvaljajte u kokosovo brašno i ređajte na tanjir.
- Moči se može jesti sobne temperature ili ohlađen.
Add a Comment