Slatki tartovi sa jajima (Egg tart) su tradicionalni slatkiši od puterastog lisnatog testa punjeni slatkim kremom od jaja. Odlični su sa kupovnim lisantim, a posebno dobri ako se odlučite da pripremite domaće. 🙂
Imala sam dragu prijateljicu iz Hong Konga, zvala se Boni. Upoznale smo se preko nekog srednjoškolskog časopisa za učenje engleskog jezika i počele se dopisivati. Trebalo je vremena, čekajući na obična pisma, da se Boni i ja malo bolje upoznamo. Boni je, za moje pojmove, bila neobično hrabra, avanturističkog duha i volela je istraživati nove kulture u pravom smislu. Tokom našeg prijateljstva, Boni je nekoliko puta dolazila u Srbiju i upijala sve što naša zemlja ima da ponudi, posebno srpsku hranu.
Boni je bila hrabra i otvorena za nova iskustva. Bez obzira na to da li smo je vodile u male kioske sa uličnom hranom (čuvena Buba u Pančevu) ili je moja mama spremala neka domaća, sasvim obična jela kod kuće, ona je uživala u svakom zalogaju. Bila je fascinirana najobičnijim paprikašem, punjenim paprikama, pohovanim tikvicama, začinima koji se koriste u srpskoj kuhinji. Moja mama je uvek govorila da nešto i ne voli da kuva, i da nije majstor, ali Boni ju je definitivno razuverila.
Kroz naša druženja, Boni je delila sa mnom priče o njenom rodnom Hong Kongu.
Oduvek sam želela da ga posetim, ali nažalost, nikada nisam imala priliku da tamo otputujem. Ipak, Boni mi je donosila deo Hong Konga svojim pričama i hranom koju je sa sobom nosila. Nekoliko puta je slala i pakete pune nekih potpuno ludih, neobičnih slatkiša koje mi do tada nikada nismo ni videle ni probale. Ma ludilo neko! Sećam se da su bile neke bonbone iznenađenja. Ne znaš od čega je dok ne zagrizeš. Ludilo!
Jedan od slatkiša koji je kultna poslastica Hong Konga je ovaj Slatki tart sa jajima.
Istorija ovog slatkiša seže u 1940-te godine kada su zapadni uticaji počeli oblikovati kinesku kuhinju. Inspirisan portugalskim desertom pastel de nata, hongkonška verzija je slična, a opet malo drugačija. Tradicionalni tart se sastoji od puteraste, mrvljive kore napravljene od domaćeg kineskog lisnatog testa, što mu daje posebnu laganu i vazdušastu teksturu. Punjenje je glatki i svilenkasti krem napravljen od mešavine jaja, mleka i šećera, koji se zatim peče.
Iako se moje putovanje u Hong Kong nikada nije ostvarilo, a ja i Boni smo vremenom izgubile kontakt, često pomislim na nju. Trenutno, koliko znam, živi u Švedskoj (poslednja pisma koja smo razmenile su bila sa te adrese). Možda će mi jednoga dana ponovo stići pismo od nje, ko zna…
***
Ovo je treći recept isproban iz knjige Mooncakes and Milk Bread.
Prethodna dva su:
Састојци
Kinesko lisnato testo:
- A. Puter:
- 230 g hladnog putera
- 150 g brašna
- B. Testo:
- 210 g brašna
- 1 jaje
- 1/2 kašičice soli
- 70 ml hladne vode
- brašno za posipanje
Fil:
- 100 g šećera
- 150 ml vode
- 2 jaja
- 1 žumance
- 60 ml mleka
- 1/2 kašičice arome vanile
Припрема
- Najpre napravite kinesko lisnato testo koje se donekle razlikuje od francuske verzije (sadrži manje putera). Naravno, slatki tartovi su jako fini i sa kupovnim lisnatim testom.
- Kinesko lisnato testo se sastoji od dva dela: od samog testa i puter bloka. Najpre pripremite puter blok. Isecite hladan puter na kockice i stavite u posudu multipraktika. Dodajte brašno i sjedinite u mrvičastu masu. Ovu masu prebacite na pobrašnjenu podlogu i oblikujte u pravougaonik ili kvadrat dimenzija oko 12x12 cm. Uvijte ovaj blok u providnu foliju i stavite u frižider da odstoji 30 do 35 minuta.
- Za testo, odmerite brašno, jaja, žumance, so i vodu u posudu i sjedinite u testo. Testo razvijte na pobrašnjenoj podlozi u pravougaonim malo veći nego što je blok putera, stavite na tanjir i umotajte u providnu foliju, pa stavite u frižider da se ohladi 30 do 35 minuta.
- Nakon ovog vremena izvadite i testo i puter blok iz frižidera. Rastanjite testo u pravougaonik dimenzija oko 20 x 30 cm na pobrašnjenoj podlozi, pa na sredinu stavite puter blok. Preklopite testo preko putera sa gornje i donje strane, pa sa leve i desne. Okrenite tako da spoj bude sa donje strane. Pritisnite testo oklagijom duž cele površine pre nego što ga počnete rastanjivati. Na ovaj način ćete sprečiti pucanje testa. Rastanjite oklagijom na debljinu 7-8 mm, pa preklopite po dužini, sa jedne i druge strane. Na fotografiji u tekstu su opisani koraci preklapanja. Okrenite tako da preklop bude sa donje strane, pa još jednom ovo ponovite. Još jednom preklopljeno testo malo rastanjite, prebacite na pobrašnjenu tacnu, pokrijte i ostavite u frižider bar 30 minuta. U ovoj fazi, testo se može i zamrznuti do upotrebe.
- Za fil najpre pripremite šećerni sirup. Odmerite šećer i vodu u manju šerpicu, pa stavite na šporet da proključa, uz povremeno mešanje. Kad proključa, ostavite da krčka 3 do 4 minuta, da se sirup zgusne, pa sklonite sa šporeta i ostavite da se prohladi.
- U posebnu posudu ulijte jaja i žumance i dobro izmešajte. Dodajte mleko, aromu vanile i šećerni sirup i još jednom sve dobro sjedinite.
- Pripremite posebne kalupe za mini tartove ili kalup za mafine. Rastanjite lisnato testo na lagano pobrašnjenoj podlozi da bude debljine 5-6 mm i isecajte velike krugove, prečnika oko 12 cm. Krugovima testa obložite kalupe tako da dobro obložite dno i ivice i da oko 1 cm testa viri iz kalupa sa svih strana. Kalupe obložene testom ponovo stavite u frižider na minimum 20 minuta, mada mogu tako stajati i preko noći.
- Uključite rernu da se greje na 200C. Sipajte u svaku korpicu od testa po malo pripremljenog fila, odnosno ravnomerno rasporedite fil između korpica. Pecite u rerni zagrejanoj na 200C 15 minuta. Nakon toga smanjite temperaturu rerne na 180C, pa pecite još 20 minuta.
- Izvadite tartove iz rerne i ostavite da se hlade u kalupu desetak minuta. Nakon tog vremena ih izvadite iz kalupa i ostavite da se još malo prohlade pre služenja.
Add a Comment