Makovnjača odnosno slatka štrudla sa makom se pravi u mnogim evropskim zemljama. Ovaj put vam donosim recept za čuveni Makowiec, poljsku verziju ovog divnog kolača.
Makowiec je tradicionalni poljski kolač od maka koji se često priprema za Božićne i Uskršnje praznike. Pravi se od tanko razvaljanog testa punjenog filom od mlevenog maka, šećera, oraha, suvog grožđa i nekih aromatičnih dodataka. Gotova štrudla se obilno posipa šećerom u prahu te se poslužuje kao slatka poslastica uz čaj ili kavu.
Ovaj kolač je vrlo popularan u Poljskoj zbog svog bogatog okusa i simbolike koju nosi. Možda niste znali, ali mak je tradicionalni simbol plodnosti i obilja, te se priprema kao dio obreda zaštite od zla. Osim toga, makowiec je povezan s hrišćanskim vrednostima, što dodatno osnažuje njegovu važnost u Božićnoj trpezi.
Makovnjača se obično pravi uoči Božića, najčešće na Badnjak, kako bi bio svež i ukusan za svečani Božićni ručak.
Sa svojim jedinstvenim ukusom i tradicionalnom pripremom, makowiec predstavlja neizostavan dio poljske Božićne trpeze. Pored makowieca, Božićna trpeza u Poljskoj obiluje raznovrsnim jelima koja se tradicionalno pripremaju za ovaj poseban praznik. Jedno od najčešćih jela je barszcz, tradicionalna čorba od cvekle koja se servira s knedlama od krompira ili mesnim punjenjem. Ovo jelo se često poslužuje kao predjelo za Božićni ručak.
Glavno jelo koje dominira božićnom trpezom u Poljskoj je tradicionalni pečeni kolač od kiselog kupusa, poznat kao „bigos“. Bigos se priprema od različitih vrsta mesa, kao što su svinjetina, kobasice i piletina, te se kuva sa kiselim kupusom i začinima. Ovo jelo simbolizuje obilje i toplotu doma, te se često priprema u većim količinama kako bi moglo poslužiti sve goste na božićnom slavlju. Kao prilog uz pečeni kolač od kiselog kupusa, često se služi kljukana – pire krompir sa slaninom i lukom, koji dodatno obogaćuje Božićni ručak.
Kada je reč o slatkim poslasticama, uz makowiec se često poslužuju i tradicionalni kolači poput piernika (medenjaka), faworki (krckavih kolačića) i kutia (puding od pira). Verovatno će vremenom neka od ovih jela naći mesto i ovde na blogu.
Ako volite ovaj tip kolača, na blogu već imam nekoliko recepata:
Састојци
Testo:
- 500 do 550 g brašna
- 10 g suvog ili 30 g svežeg kvasca
- 150 ml mlakog mleka
- 65 g šećera
- 4 žumanca
- 150 g istopljenog putera
- 1 kašika ulja
- prstohvat soli
Fil:
- 400 g mlevenog maka
- 150 g šećera
- 4 kašike meda
- 100 g suvog grožđa
- 50 g mlevenih oraha
- 1 kašičica arome badema (nije neophodno)
- 1 kašičica cimeta
- 50 g istopljenog putera
- 100 g kandirane korice pomorandže
- 4 belanceta
- prstohvat soli
Preliv:
- 150 g šećera u prahu
- 1 kašika limunovog soka
- 3-4 kašike vrele vode
Припрема
- Najpre umesite testo. Prosejte brašno u veliku posudu. Rastvorite kvasac u toplom mleku, pa dodajte kašičicu šećera i ostavite 5 do 10 minuta da zapeni. U prosejano brašno dodajte preostali šećer, žumanca, so i nadošli kvasac i kratko izmešajte kašikom ili varjačom. Onda nastavite sa mešenjem testa uz postepeno dodavanje otopljenog putera pomešanog sa kašikom ulja. Ovaj deo postupka je najlakše uraditi pomoću miksera, mada možete mesiti i ručno. Testo će biti prilično tvrdo. Na početku odmerite 500 g brašna, pa dodajte preostalih 50 g ako je potrebno. Testo mesite 5-6 minuta, da postane elastično.
- Prebacite umešeno testo u posudu premazanu sa malo ulja, pokrijte vlažnom krpom i ostavite bar 1h na toplom mestu da izrasta.
- Dok testo izrasta, pripremite fil od maka. Prelijte mleveni mak sa oko 300 ml vrele vode. Voda treba da taman pokrije mak u posudi. Ostavite da ovako preliven mak stoji 5 minuta, pa iscedite višak vode ako ga ima. U natopljeni mak dodajte šećer, med, suvo grožđe, mlevene orahe, aromu badema, cimet, kandiranu koricu pomorandže i istopljeni puter. Neposredno pre razvijanja testa, ulupajte belanca u čvrst sneg sa prstohvatom soli i lagano umešajte u fil od maka.
- Nadošlo testo prebacite na lagano pobrašnjenu podlogu. Nežno ga premesite i podelite na 2 dela. Svaki deo rastanjite oklagijom u pravougaonik debljine oko 2-3 mm. Preko testa rasporedite polovinu fila od maka, ostavljajući 1-2 cm prazno sa svih strana. Uvijte testo u rolat i prstima slepite krajeve. Prebacite urolano testo u pleh obložen papirom za pečenje, tako da spoj bude sa donje strane. Ponovite postupak sa drugom polovinom testa.
- Ostavite uvijene rolate da odmore 15 do 20 minuta. Uključite rernu da se greje na 180 C. Pecite kolač u zagrejanoj rerni 35 do 40 minuta, dok površina ne dobije zlatno-braon boju. Pečen kolač ostavite da se ohladi u plehu.
- Za preliv, šećeru u prahu dodajte limunov sok i vrelu vodu, pa dobro izmešajte. Prelijte po površini ohlađenog kolača, pa ostavite da se preliv stvrdne i služite.
Add a Comment