Vinski kolutići su keksići prilično neuglednog izgleda, ali divnog, posebnog ukusa. Posebno se slažu uz šolju kafe ili čaja, a tradicionalno se prave u Italiji.
U srcu Italije, u onoj mešavini starog i novog koju tako volimo na filmovima, možete otkriti čarobne Ciambelle al Vino – tradicionalne italijanske keksiće koje u našim krajevima nalazimo pod imenom Vinski kolutići. Ovi keksići se smatraju prilično neuglednim, ali jako ukusnim zalogajima.
Istorija Ciambelle al Vino seže duboko unatrag, sve do drevnog Rimskog carstva. Neki kažu da su ih vojnici koristili kao energetsku poslasticu, a danas se ovi keksići često pojavljuju na svečanim stolovima širom Italije. Njihova posebna aroma i zanimljiva, krckava tekstura čine ih idealnim pratiocem uz čašu vina, čime je objašnjeno i njihovo ime (uz činjenicu da vino ulazi u njihov sastav).
Vinski keksići se u različitim verzijama prave u svakoj regiji Italije.
U Toskani, na primer, dodaju se maslinovo ulje i anis kako bi dobili poseban ukus, dok se južnije, koriste različite vrste vina kako bi postigli balans između slatkog i kiselkastog.
Navike konzumiranja Ciambelle al Vino variraju širom Italije. U nekim regijama, ovi keksići se tradicionalno poslužuju uz espresso tokom popodnevnih pauza. U drugim regijama se smatraju nezaobilaznim delom svadbene trpeze. Bez obzira na kontekst, ovi keksići su veoma popularni i poznati širom zemlje.
Nisam imala priliku da posetim Italiju (ne računajući dva dana na apsolventskoj ekskurziji tokom kojih smo protrčali kroz Veneciju i Veronu) i probam ove keksiće na izvoru. Međutim, verujem Sandrinim autentičnim receptima. Dakle, ovo je drugi recept isproban iz knjige Mrvu ovog zeru onog, Sandre Rončević. Osnovni sastojci su lešnici, maslinovo ulje i crno vino. Vino u testu divno pojačava ukus lešnika.
Na blogu imam više italijanskih recepata (mada, priznajem, manje slatkiša) a trenutno mi na pamet pada Krostata sa džemom – kolač uobičajen na italijanskom jugu. Oni koji su ju probali kažu da je odlična.
Састојци
- 250 g brašna
- 5 g praška za pecivo
- prstohvat sode bikarbone
- 100 g lešnika
- 75 ml suvog crnog vina
- 75 ml maslinovog ulja
- 75 g šećera (+ šećer za umakanje keksića)
- 1 kesica vanil šećera
- prstohvat soli
Припрема
- Najpre propecite lešnike na tiganju ili u rerni, da zamirišu. Ja to obično radim u rerni zagrejanoj na 180C. Stavim lešnike u zagrejanu rernu i pečem oko 10 minuta. Ostavite pečene lešnike da se ohlade, pa ih oljuštite (skinite braon opnu) i sameljite do sitnijih komadića.
- U veću posudu prosejte brašno, dodajte prašak za pecivo, sodu, šećer, vanil šećer i so, pa dobro izmešajte suve sastojke. Dodajte propečene lešnike, pa još jednom promešajte.
- Dodajte vino i maslinovo ulje, pa mesite testo najpre kašikom ili viljuškom, a zatim i rukama u kompaktnu smesu.
- Od ove smese trgajte komadiće veličine oraha (mase oko 30 g) i oblikujte najpre kuglicu koju ćete rastanjiti u valjčić. Spojite krajeve valjka u venčić. Svaki venčić umočite sa jedne strane u kristal šećer, pa ređajte u pleh obložen papirom za pečenje, tako da deo sa šećerom bude sa gornje strane.
- Kolačiće pecite u rerni zagrejanoj na 180 C oko 20 minuta. Pečene keksiće prebacite na rešetku i ostavite da se ohlade, pa služite.
U oktobru idem na svdbu u Rim i ovih dana pravim planove sta obici, gde jesti…i onda Vi objavite ovaj recept. Odmah sam ih napravila i mogu Vam reci da cerka ne prestaje da ih jede. Bas cu ih probati i u Italiji. Pored toga sto su ukusni, svidja mi se i sto su posni.
Mnogo hvala na javljanju! Baš ste me obradovali. 🙂
Ako ih probate u Italiji, javite mi utiske, da vidimo koliko su slični.
I da, skroz sam zaboravila da istaknem da su posni i da im je to bitna prednost.
Veliki pozdrav,
Milkica