Pita sa paradajzom i rikotom i koricom koja sadrži ražano brašno. Još ako koristite domaći paradajz iz svoje bašte – nema ništa lepše tokom leta.
Nema ništa lepše od mirisa sveže pečene pite koja se širi iz kuhinje i mami za sto. Pite su za mene simbol dobre kuhinje. Relativno jednostavna podloga se može kombinovati sa različitim sastojcima i tako svaki put dobiti drugo jelo. Volim naše domaće pite sa tankim, vučenim koricama, ali volim i ove prhke, punjene voćem, povrćem ili hladnim kremom (sledeća će biti baš takva).
Dok se sezona paradajza polako zahuktava, svake godine sa nestrpljenjem iščekujem domaći paradajz iz bašte mojih roditelja. Iako na prvi pogled možda ne izgleda savršeno poput onog kupovnog, domaći paradajz ima nešto što mu nikada neće moći nadmašiti – pravi ukus. Kupovni paradajz često bude savršenog izgleda i crvene boje, ali njegov ukus biva razočaravajuće bezličan. To je zato što se mnogi komercijalni paradajzi gaje tako da se postigne savršen izgled i transportabilnost, ali se zanemaruje onaj pravi, autentični ukus koji domaći paradajz ima.
Uzgajanje paradajza zahteva trud, pažnju i brigu.
Moji roditelji svakog proleća posvećuju mnogo vremena sejanju, negovanju, rasađivanju i presađivanju paradajza. Gaje ih sa puno ljubavi i pažnje, koristeći prirodna đubriva i minimalno hemijskih sredstava. Paradajz koji izraste u njihovoj bašti može biti nepravilnog i čudnog oblika, ali je zato bogat ukusom i aromom. Nedavno je mama izmerila jedan primerak koji je težio tačno 1 kg!
Kada je paradajz najlepši? Za mene, to je kada je svež ubran iz bašte, još uvek topao od sunčevih zraka. Seckam ga na tanke kolutove i posolim tek toliko da istaknem njegov prirodni ukus. Ma, ponekad ga i ne seckam već grizem kao jabuku. Tako pripremljen paradajz je blago slatkast, sočan i sa nežnom kiselkastošću koja savršeno upotpunjuje ukus testa i sira.
Pita sa paradajzom i rikotom na podlozi od testa sa ražanim brašnom je bolja nego što sam mislila da će biti.
Ovo je drugi recept isproban iz knjige Pie for everyone. Da vas podsetim, prvi je divna, mirisna Mrvičasta pita sa kajsijama. Sledi još jedna pita, kremasta i rashlađujuća. Uskoro.
Састојци
Testo:
- 230 g ražanog brašna
- 30 g pšeničnog brašna za hleb
- 220 g hladnog putera
- 1 kašika šećera
- 1 kašičica soli
- 70 ml hladne vode
- pšenično brašno za razvijanje testa
Fil:
- 400 g rikota sira
- 2 jaja
- 100 g sveže rendanog tvrdog sira (parmezana ili grana padana)
- 1 kašika sitno seckanog bosiljka (ili 1 kašičica suvog)
- 1 kašika sitno seckanog origana (ili 1 kašičica suvog)
- 1 kašičica belog luka u prahu
- 1 kašičica soli
- 1/4 kašičice sveže mlevenog crnog bibera
- 500 g svežeg paradajza (lepo je kad je različitih boja)
- malo maslinovog ulja za posipanje
- 1 kašika semenki suncokreta za posipanje
Припрема
- Najpre pripremite testo. Možete ga mesiti ručno ili pomoću multipraktika. Ja obično koristim multipraktik. Odmerite obe vrste brašna, pa dodajte so i šećer i malo izmešajte da se suvi sastojci ravnomerno rasporede. Dodajte puter isečen na kockice ili listiće i utrljajte ga u testo da dobijete mrvičastu masu (ili izmiksajte multipraktikom do istog stadijuma). Na kraju dodajte hladnu vodu i umesite kompaktno testo. Nemojte dugo mesiti. Dovoljno je da se sastojci povežu.
- Kuglu testa uvijte u providnu foliju i ostavite u frižider da odmori oko 1h.
- Kada prođe to vreme uključite rernu da se greje na 200C. Pripremite okrugli kalup za pite prečnika 25 cm.
- Pripremite fil. Odmerite rikotu, pa joj dodajte jaja, origano, bosiljak, beli luk, so i biber i sve dobro izmešajte. Zatim dodajte sitno rendani tvrdi sir i opet dobro izmešajte.
- Paradajze očistite i isecite na kriške debljine oko 4-5 mm.
- Rastanjite testo na lagano pobrašnjenoj podlozi u krug prečnika oko 28-30 cm. Obložite testom dno i ivice kalupa.
- U pripremljeno testo sipajte fil od sira i ravnomerno rasporedite. Po površini složite kriške paradajza tako da se malo preklapaju.
- Pecite pitu u zagrejanoj rerni oko 20 minuta. Nakon tog vremena smanjite temperaturu na 180C, pa pecite još 20 do 25 minuta. Gotovu pitu izvadite iz rerne, ostavite da se prohladi, pa pažljivo izvadite iz kalupa (ako imate kalup pokretnih ivica). Pre služenja pospite sa malo maslinovog ulja i semenkama suncokreta.
Tu su bili i paradajz i bosiljak iz bašte, pa i dobra volja, a na kraju su ostale samo mrvice i zadovoljni osmesi!
Odlična kombinacija, Milkice! Hvala!
Draga Jovana,
ja tek sada videh komentar. Ne mogu da verujem! Hvala puno na divnom komentaru i isprobavanju recepta. 🙂
Veliki pozdrav,
Milkica