Melomakarona je kolač koji me baš oduševio. Aromatični keksići natopljeni sirupom sa ukusom pomorandže… Perfekcija…
Kada biram recepte iz kuvara koji dođe na red, prelistam celu knjigu i koristim one lepe, blago providne stikere za obeležavanje. U prvom listanju obeležim sve što mi zvuči zanimljivo, a i koliko toliko povoljno. Knjiga bude okićena sa sigurno dvadesetak stikera. Svašta nešto obeležim. To su sve knjige koje sam već mnogo puta listala, ali u svakom novom gledanju se osećam kao da sam ju prvi put otvorila…
‘Food from many Greek kitchens‘ je knjiga koja je u mojoj kolekciji već dugo. Ali sada kada sam ju uzela ciljano, da biram recepte za isprobavanje, iznova sam se oduševila. Jedva sam suzila izbor na tri recepta, a ovi kolačići su mi odmah zapeli za oko. Melomakarona – potpuno neobičan kolač. Samo testo je već neobično. Sa puno maslinovog ulja, nekako sipljivo, drugačije…
Melomakarona se u Grčkoj prave tokom Božićnih praznika.
Možda sam ih trebala ostaviti za tada, ali znam da ih se posle neću setiti. A i ko zna kada će ova knjiga ponovo doći na red za listanje. 🙂 A da budem i iskrena, nisa ni videla da su to Božićni kolači do pre neki dan. 🙂
Uglavnom, od tog sipljivog testa se prave mali ovalni kolačići. Mogu biti i dvostruko manji od ovih mojih.
Pečeni keksići se slažu u manji, dublji pleh. U svaki od njih se zabode po jedan karanfilić, a onda se zaliju sirupom sa aromom cimeta i pomorandže. Onda se ostave da se to sve upije i poveže, pa se ohlađeni jedu… Ukus me oduševio! Ni sama ne znam šta sam očekivala ali ne nešto ovoliko dobro… 🙂
To je treći poslednji recept isproban iz ove knjige. Preostala dva su Melopita i Keftedes.
Novi kuvar za isprobavanje recepata sam sama odabrala. S obzirom da se bliži Uskrs, odlučila sam se za torte… 🙂 Nadam se da ih i vi volite praviti onoliko koliko ja. Mnogo više uživam u pravljenju negu u jedenju torti. Uglavnom, odabrala sam knjigu ‘The European Cake Cookbook‘. Fenomenalna je! Ranije sam isprobala neke recepte, a i sada sam već jedan napravila i svi su perfektni! 🙂
Састојци
- 70 g šećera
- 185 ml ekstradevičanskog maslinovog ulja
- 3 kašike rakije (mastike, mada može i neke domaće)
- sok od pola pomorandže
- 1 kašičica sitno rendane kore pomorandže
- 1 kašičica praška za pecivo
- 1/2 kašičice sode bikarbone
- 2 kašičice mlevenog cimeta
- prstohvat mlevenog karanfilića
- prstohvat mlevenog muskatnog oraščića
- 300 g brašna
- 15 do 20 celih karanfilića
- 20 do 50 g krupnije seckanih oraha
Sirup:
- 190 ml vode
- 120 ml tečnog meda
- 140 g šećera
- 2 - 3 trakice pomorandžine kore
- 1 štapić cimeta
Припрема
- Uključite rernu da se greje na 180C. Obložite pleh od rerne papirom za pečenje.
- Odmerite maslinovo ulje i dodajte mu šećer. Dobro izmešajte, pa dodajte rakiju, sok od pomorandže i koricu pomorandže.
- Posebno izmešajte brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, mleveni cimet, mleveni karanfilić i muskatni oraščić. Suve sastojke dodajte smesi sa uljem, pa sve sjedinite najpre varjačom, pa onda rukama. Testo se malo rasipa, ali se ipak mogu oblikovati keksići.
- Od testa odvajajte male komade, otprilike veličine većeg oraha (oko 40 g svaki). Rukama oblikujte ovalne, spljoštene oblike i ređajte ih na pripremljeni pleh. Pecite u zagrejanoj rerni 20 do 30 minuta (keksići postanu čvrsti na dodir, a donja strana dobije zlatnu boju).
- Dok se kolačići peku, pripremite sirup. Odmerite sve sastojke u šerpicu i stavite na šporet. Neka sirup krčka oko 5 minuta nakon što proključa. Sklonite ga sa šporeta i držite na toplom.
- Pečene kolačiće prebacite u manju, dublju tepsiju. U svaki zabodite po jedan karanfilić, pa prelijte toplim sirupom. Ostavite desetak minuta, pa ih zalivajte kašikom, zahvatajući sirup sa dna. Zatim kolačiće pospite sa seckanim orasima i ostavite da se dobro ohlade...
Add a Comment