Ćabata je italijanski beli hleb za koji je potrebno malo više vremena, ali se dobije presjajan rezultat… Savršen za sendviče ili umakanje u fine sosiće…
Tačno petnaestog ovog meseca, blog Mimi’s Kingdom je napunio devet godina. Isto onoliko koliko je napunilo moje starije dete u aprilu. Da, blog sam pokrenula tokom porodiljskog odsustva… Na taj put sam krenula bez predznanja i bez pomoći, sama i uporna…
Iako i danas znam da bih uradila baš sve isto, tvrdoglavo i uporno, svesna sam koliko je bilo teško. Od toga da tada nisam znala ni kako se pravi blog na bloggeru, ni kako se fotka, preko selidbe bloga na wordpress, izučavanja tema i izmena tema, unapređivanje fotografije, izučavanje tehničkih detalja, upoznavanje sa raznim programima… Na kraju i do snimanja videa, učenje Premiera i Photoshopa…
A sve to zbog ogromne ljubavi prema kuvanju i fotkanju… Tada, pre tih devet godina nije postojala ni ideja o nekoj zaradi preko bloga. Pa čak, nekoliko godina kasnije, kad su se prvi, sitni angažmani pojavili, delovalo mi je čudna i pomisao da se od bloga može zaraditi…
Ne znam zašto ovo pišem…
Možda imam potrebu da istaknem koliko mi je cela ova priča bitna. Koliko nema veze sa zaradom, popularnošću niti bilo čim sličnim… Volim ovaj blog! Utkala sam sebe u svaki post koji sam uradila, a ima ih blizu 500.
***
Ćabata je italijanski beli hleb koji i nije tako tradicionalan kako sam ja mislila.
Nastala je 1982. godine kao italijanski odgovor na francuski baget… Malo je kraća od bageta, i šira, ali jako rupičasta i ukusna… Recept je iz presjajnog kuvara Pastry love.
Na blogu imam odličan recept i za baget, pa probajte kad budete imali vremena. 🙂
Напомене
Ja sam hleb mesila sa manitoba brašnom koje ima velik procenat proteina. Ako koristite tip 500 stavite 50 do 100 g brašna više.
Састојци
Starter:
- 280 g brašna za hleb (manitoba ili bar tip 500)
- 300 ml vode sobne temperature
- mrvičak suvog kvasca (na vrh noža)
Ostalo:
- 300 ml vode sobne temperature ili blago zagrejane
- 1 kašika maslinovog ulja
- 1/2 kašičice suvog kvasca
- 470 g brašna za hleb (manitoba ili bar tip 500)
- 2 kašičice soli
- 2 kašike palente, za posipanje pleha
Припрема
- Bar 12 do 16 sati pre mešenja hleba napravite starter. U posudi sa poklopcem promešajte brašno sa vodom i suvim kvascem drvenom varjačom ili rukama. Dobićete veoma tečno testo. Poklopite ga i ostavite da stoji 12 do 16 sati.
- Na dan kad pravite hleb u većoj posudi izmešajte vodu, ulje i kvasac. Dodajte starter, brašno i so. Mesite testo rukama dok se svi sastojci dobro ne povežu. Testo će izgledati prilično tečno u ovoj fazi. Prekrijte posudu krpom ili providnom folijom i ostavite da stoji oko 40 minuta na toplom mestu.
- Nakon 40 minuta preklopite testo nekoliko puta, okrećući posudu nakon svakog preklopa. Okrenite preklopljeno testo tako da preklopi budu sa donje strane. Opet poklopite i ostavite 40 minuta.
- Još jednom ponovite ovaj postupak i opet ostavite testo 40 minuta. Testo ukupno stoji oko 2 sata i preklapa se tri puta.
- Pobrašnite radnu površinu i prebacite testo na nju. Pospite malo brašna i po testu i lagano ga pritisnite i malo rastanjite. Preklopite sve četiri strane testa ka sredini. Okrenite tako da preklop bude sa donje strane, pa lagano rastegnite u izdužen oblik. Presecite oštrim nožem na dva dela, pa još malo popravite oblik.
- Pospite veliki pleh od rerne palentom i lagano i pažljivo prebacite ćabate, ostavljajući razmak između njih. Pospite palentu i po hlebovima.
- Uključite rernu da se greje na 230C. Hlebove pokrijte sa pamučnom krpom ili providnom folijom i ostavite da odmore 30 minuta, dok se rerna greje.
- Pecite hlebove u zagrejanoj rerni oko 35 minuta, dok ne dobiju lepu, intenzivnu boju.
- Izvadite iz rerne i ostavite da se hlade na rešetki bar 1h pre sečenja.
Add a Comment