Integralni mafini sa bananama su toliko ukusni, da nećete ni razmišljati o tome da li su integralni. I sjajan su način za iskoristiti prezrele banane…
Imam mali problem sa termički obrađenim bananama. Ne dopada mi se njihov ukus, uglavnom. U stvari, ja sam to još odavno prihvatila kao činjenicu, i nisam ni spremala ništa sa bananama od tada. One pocrnele, meke, uglavnom izmiksam deci sa mlekom i plazmom…
Ali nedavno sam spremala ove mafine od banana i integralnog pšeničnog brašna i jako su mi se dopali. Banana im je dala očekivanu sočnost, a nije mi smetao njen specifičan ukus. Nekoliko dana kasnije sam pravila i čuveni Banana bread i baš sam se oduševila! Ili se promenio moj ukus ili su to bili mnogo dobri recepti. Ne znam… Verovatno ovo prvo…
Integralni mafini sa bananma su se jako dopali i deci.
To me baš prijatno iznenadilo. Ako isprobate ovaj recept i vaši mališani budu zadovoljni, javite mi. 🙂
Donekle sličan, ali ipak drugačiji je i Hleb sa bananama.
Recept je isproban iz sjajne knjige The Vanilla Bean Baking Book.
[recipe][recipename]INTEGRALNI MAFINI SA BANANAMA[/recipename](za 20-22 mafina)
[ingredient]390 g integralnog pšeničnog brašna
1 kašičica sode bikarbone
1 kašičica praška za pecivo
prstohvat soli
180 ml ulja
250 ml mlaćenice (ili u 250 ml mleka dodajte kašiku limunovog soka i ostavite da stoji desetak minuta)
3 banane srednje veličine (oko 250 ml pirea od banane)
1 veliko jaje
2 kašičice ekstrakta vanile
120 ml meda
50 g šećera
150 g seckanih banana (oko 1,5 banana)
150 g tamne čokolade seckane na komadiće
malo smeđeg šećera za posipanje
[/ingredient] [instructions]Uključite rernu da se greje na 180 °C. Obložite kalup za mafine korpicama.
U jednoj činiji izmešajte brašno, sodu bikarbonu, prašak za pecivo i so.
U drugoj, većoj posudi izmešajte ulje, mlaćenicu, pire od banana, jaje, ekstrakt vanile, med i šećer dok se ne sjedine. Vlažnim sastojcima dodajte suve i lagano, kašikom izmešajte. Nemojte mešati previše, dovoljno je da se sastojci povežu. Dodajte seckane banane i komadiće čokolade i samo lagano izmešajte.
Sipajte testo u pripremljene korpice do 2/3 visine. Pospite površinu mafina smeđim šećerom, pa pecite 15 do 20 minuta. Proverite da li su pečeni tako što ćete ubosti čačkalicu u sredinu kolača. Ako se na čačkalici ne zadržavaju mrvice, pečeni su.
[/instructions] [summary]Ako nemate dva pleha za mafine, drugu turu pecite kad prva bude gotova. Testo može stajati toliko bez problema.[/summary] [/recipe]
Ovo su bili prvi mafini ( sa bananom ), koje sam ikada napravila i još uvek su nam omiljeni. Nisam ih pravila sa integralnim brašnom a jako mi se dopada tvoj recept.
Meni su8 pečene banane skoro pa osnovni prehrambeni artikl 🙂
Što znaći da ću ove muffine obavezno isprobati.
Mi obozavamo banane, a volimo i da zajedno pripremamo hranu, pa cemo sigurno da isprobamo i ove mafine. I da javimo kako nam se dopalo 🙂
Odlični mafini! Često pravim nešto vrlo slično, nekad u obliku mafina a nekad kao banana bread. Recept je super a slike fantazija! 🙂 Puno pozdrava od Natalije!
Isprobali danas! Meni se jako dopadaju, a mali izbirljivac preferira tvoje mafine od cokolade. Mozda zato sto nije ucestvovao u pripremi, jer je imao druga posla 🙂 Sigurno ih pravim posebno, a deo ove ogromne kolicine nosim u ponedeljak na isprobavanje na posao.
Sladjo, puno hvala na isprobavanju! ? Nadam se da su se i kolegama dopali!
P.S. Volela bih da se upoznamo kad budete dolazili u Srbiju, ako bude prilike. ?
Mene samo interesuje da li je ova masa za velike mafine ili male? Pise 20-22 mafina pa ne znam da li da pravim u velikom kalupu ili malom.