Zdravi mafini, sa raznim hranljivim dodacima, mogu biti idealan doručak i za vas i za vaše mališane. Ovi su obogaćeni jabukom i šargarepom, speltinim i integralnim brašnom i semenkama. Stvarno su dobri… 🙂
Šta radite onih dana kada se ne osećate dobro? Kako se izborite?
Danas mi je jedan od takvih dana. PMS, kom sam se nekada smejala i smatrala izmišljotinom, me baš muči, a vreme i spoljašnje okolnosti svemu tome ne idu u prilog. Sama sam kod kuće sa Aljošom. Isak je na nekom rođendanu, a Aca na poslu. Pored mene je spisak zadataka kojima bih se mogla baviti, ali nemam volje…
Malopre sam uključila laptop. Sedim sa glavom uronjenom u šake i gledam u prazninu. I Aki je nervozan. Traži baš lizalice iako je kuća puna svega i svačega sem lizalica. Nervira ga Džeri koji mu se umiljava dok sedi na krevetu. Upravo je besno, kada sam mu po stoti put rekla da nema lizalica, odjurio u moj ormar. Neka ga, ne želim sada da jurim za njim…
Napolju grmi, ali umesto osveženja, užasno je sparno.
Evo, Aki se vratio iz ormara i opet pita za lizalice. 🙁 Pronašli smo kompromis u kokicama. To imam. To mogu i ja da grickam…
Kako se vi borite sa takvim danima? Ima li išta što pomaže ili samo treba sačekati da prođu?
***
Zdravi mafini, sa puno raznovrsnih, kvalitetnih sastojaka su idealna ideja za užinu na poslu ili u školi.
U stvari, s obzirom da je školska godina završena i uveliko kreće sezona godišnjih odmora, odlični su i za poneti na plažu ili izlet. Ja sam odmah bila oduševljena receptom jer sadrže svašta fino što ja volim (speltino brašno, kokosovo mleko, kokosovo ulje, bademi), ali onda sam odjednom postala skeptična. Da li će se deci dopasti? Da nisu previše ‘čudni’ za njih?
Međutim, džaba sam brinula. Ićko se oduševio. Odmah je pojeo tri komada, a posle ih je još dva dana nosio za užinu. Tako da, isprobajte, ponudite klince i javite mi utiske. 🙂
Ako ste ljubitelj mafina, probajte i ove klasičnije varijante:
Za još klasičniju užinu predlažem dobre stare Projice. 🙂
Састојци
- 220 g speltinog brašna
- 100 g integralnog pšeničnog brašna
- 1 kašičica praška za pecivo
- 1/2 kašičice sode bikarbone
- 1,5 kašičica mešavine začine za medenjake (ili samo cimeta)
- prstohvat soli
- 1 jabuka (70 g rendane jabuke)
- 1 šargarepa srednje veličine (70 g rendane šargarepe)
- 100 g suvog grožđa
- 100 g seckanih badema
- 4 kašike semenki lana
- 190 g smeđeg šećera
- 2 jaja
- 400 ml kokosovog mleka
- 8 kašika kokosovog ulja
- 1 kašičica arome vanile
Припрема
- Uključite rernu da se greje na 190C. Obložite kalup za mafine papirnim korpicama. Od ove količine se dobije 15 do 18 mafina.
- U jednu posudu odmerite obe vrste brašna, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, začine, so, rendanu jabuku i šargarepu, suvo grožđe, seckane bademe i semenke lana, pa promešajte da se sve ravnomerno rasporedi.
- U drugoj posudi dobro izmešajte viljuškom ili žicom za mućenje šećer, kokosovo mleko, kokosovo ulje i aromu vanile.
- Dodajte tečne sastojke suvima i sve nežno izmešajte kašikom. Nemojte previše mešati.
- Rasporedite smesu u pripremljene korpice i pecite u zagrejanoj rerni 20 do 30 minuta. Pred kraj pečenja uradite probu čačkalicom da vidite da li su mafini pečeni (ubodite čačkalicu u središte mafina. Ako izađe suva, pečeni su.)
- Hladite 5 minuta u kalupu, pa izvadite na rešetku i ostavite da se još prohlade.
- Služite mlake ili hladne sa mlekom ili po želji....
Čekam da prođu 🙁
Da, na kraju se sve svodi na to… 🙁