Šareni slani mafini se brzo prave, sastojci se mogu prilagoditi sadržaju frižidera, a super su za užinu na poslu ili u školi.
Da li se sećate perioda kada su mafini postali popularni?
Ima tome već dosta godina. Sa stranih blogova su se prelili na naše i odjednom ih je bilo svuda, sa različitim punjenjima i sastojcima. Kasnije su ih potisnuli cupcake-i, a sada mi se čini da ni oni nisu više toliko popularni. Uvek mi je bilo zanimljivo kako i u kuvanju postoje trendovi.
Nisam nikada bila ljubitelj običnih mafina. Ali sam volela kada se napune nekim kremom ili džemom. Kada se zagrize unutar papirne korpice, pa zubi i jezik naiđu na iznenađenje. Milina!
Ni slani mafini mi nisu lepi onako klot. Ali oni su divni kada se obogate dodacima. Kada naiđete na dobar osnovni recept, lako ga možete obogatiti seckanim povrćem, slaninicom, začinima, sušenim paradajzom. Odlični su i da se potroši sadržaj frižidera koji možda malo duže stoji.
Slani mafini me uvek podsećaju na projice, čak i ako ne sadrže ni gram kukuruznog brašna. Ne znam zašto je to tako.
Šareni slani mafini su odličan izbor za užinu u školi ili na poslu.
Dugo ih nisam pravila, ali prilično sam sigurna da je ovaj recept jedan od najboljih od svih koje sam probala. Osnovni sastojci su veoma jednostavni i velike su šanse da ih već imate u frižideru.
Obogatila sam ih seckanom svežom paprikom i tikvicama, Poli kobasicom jer ju deca vole, rendanim kačkavaljem i fetom, kao i seckanim maslinama. Mogla sam dodati i sušeni paradajz, pa da postignem još više mediteranski šmek. Ako bilo koji od ovih dodataka trenutno nemate, ne brinite. Zamenite ih nekim drugim povrćem ili sirom. Ili ga jednostavno izostavite. Mafini će i dalje biti veoma ukusni.
Recept je nastao u saradnji sa kompanijom Poli.
Ako ste ljubitelj mafina, evo nekoliko predloga sa bloga:
- Zdravi mafini za doručak
- Mafini sa pečenim paprikama, fetom i bosiljkom
- Čokoladni mafini sa komadićima čokolade
- Integralni mafini sa bananama
- Mafini sa crvenim ribizlama i belom čokoladom
- Mafini sa višnjama
Састојци
- 300 g brašna
- 1,5 kašičica praška za pecivo
- ½ kašičice sode bikarbone
- ½ kašičice soli
- 1 jaje
- 250 ml mleka
- 60 g kisele pavlake
- 60 ml ulja
- 200 g rendanog kačkavalja
- 75 g feta sira
- 100 g zelenih maslina
- 1 crvena paprika
- 100 g seckane tikvice
- 200 g Poli kobasice
Припрема
- Uključite rernu da se greje na 180 °C. Pripremite kalup sa 12 otvora za mafine i obložite ga papirnim korpicama.
- U jednoj posudi izmešajte brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i so. Posebno izmešajte tečne sastojke, odnosno jaje, mleko, ulje i kiselu pavlaku.
- Dodajte tečne sastojke suvim (ili obrnuto) i promešajte da se masa sjedini. Nemojte previše mešati, dovoljno je samo nekoliko puta, da nema džepova od brašna.
- U pripremljenu masu dodajte rendani kačkavalj, izdrobljenu fetu, seckane zelene masline, tikvicu, papriku i Poli kobasicu sečenu na kockice. Još jednom izmešajte i sipajte masu u pripremljene papirne korpice. Pecite u zagrejanoj rerni oko 25 minuta dok mafini ne dobiju lepu zlatnu boju.
- Pečene mafine ostavite desetak minuta da se prohlade u kalupu, pa služite.
Divni su, Miki! Dodaci – bogato, kao u onim španskim/carskim pitama! A fotke čarobne…
Puno ti hvala Majče moja! 🙂