Bezglutenske zemičke od nekoliko vrsta brašna, mekane i ukusne i onima koji nemaju problem sa glutenom. Dugo sam tražila stvarno dobar recept i konačno sam u potpunosti zadovoljna… 🙂
Nikada nisam laboratorijski potvrdila svoj problem sa glutenom, ali kada ga unesem u organizam bude mi loše. Osećam se naduto, imam bolove u želucu i sve se obično završi povraćanjem…
Ne bih sada mnogo da pišem o svojim zdravstvenim problemima. Iako sam inače veoma odgovorna osoba, nemam naviku da brinem o svom zdravlju. Volim da se tešim kako sam tu osobinu nasledila od tate. Uglavnom, do pre tri godine kada sam iz ishrane izbacila gluten, povraćala sam 2 do 3 puta nedeljno mesecima… U istom tom periodu sam imala i užasne napade gastritisa koji su jako teško prolazili, uz veoma slabu pomoć lekova… Znam da je sve to rezultat stresova… Sa jedne strane, bilo ih je zaista mnogo, a sa druge, veoma sam osetljiva osoba i jako emotivno reagujem i u manje stresnim situacijama…
Ne sećam se kako je tačno došlo do toga da izbacim gluten iz ishrane.
Sećam se da sam bila očajna i više uopšte nisam znala šta mi smeta, a šta ne. Šta smem da jedem? Od čega ću opet dobiti napad gastritisa? Dva puta sam išla na one užasne gastroskopije. Izlečila sam i čuveni Helicobacter… Ostalo je još samo da izbacim gluten… Nije mi bilo teško. Samo sam jednog dana presekla i to je bilo to.
Od tada mnogo, mnogo ređe povraćam. Ne mogu reći da su se moji problemi sa želucem skroz rešili, ali se jesu drastično smanjili…
Isprobala sam dosta recepata za bezglutenski hleb, ali nijednim nisam bila u potpunosti zadovoljna. Uglavnom su bili prilično tvrdi. To je inače OK, kada se takav hleb jede povremeno, ali kada vam često treba nešto što će biti podloga za sendviče, a to nešto skoro uvek bude tvrdo, bude vam malo dosta svega… (Da ne pričam o tome kako su i dosadili tzv. ‘stiropori’, odnosno one pirinčane galete…)
Bezglutenske zemičke spremljene po receptu sa bloga Domowe Wypieki su me iskreno oduševile!
Prave se od nekoliko vrsta brašna, ali osim kvasca, neophodne su i ljuspice psilijuma koje se lako mogu naći u prodavnicama zdrave hrane.
Ove zemičke idu divno uz neki lagani namaz kao što je Labneh sa vlašcem u maslinovom ulju.
Састојци
- 25 g svežeg kvasca ili 1/2 kesice suvog
- 600 ml hladne vode
- 100 g skrobnog brašna (kukuruznog ili krompirovog)
- 50 g kukuruznog brašna
- 50 g prosenog brašna
- 160 g heljdinog brašna
- 40 g pirinčanog brašna
- 1 ravna kašičica soli
- 40 g ljuspica psilijuma
- 50 g semenki suncokreta
- malo heljdinog brašna za posipanje
Припрема
- Kvasac odmerite i izdrobite (ako je sveži) u vodu i izmešajte.
- U drugoj posudi odmerite skrobno brašno, sve ostale vrste brašna, so, ljuspice psilijuma i semenke suncokreta. Ove sastojke izmešajte, pa ih dodajte u posudu sa vodom. Brzo izmešajte jer se masa prilično brzo zgušnjava. Pokrijte folijom i ostavite na toplom mestu da izrasta oko 1,5h.
- Pripremite pleh od rerne i obložite ga papirom za pečenje. Na ruke sipajte malo ulja, pa oblikujte od testa 12 zemički. Testo je jako lepljivo i zato je potrebno da ruke budu nauljene. Ređajte jufke na pripremljen pleh i lagano ih spljoštite rukom. Pospite sa malo heljdinog brašna.
- Pokrijte i ostavite da odmaraju oko 1h. Za to vreme uključite rernu da se greje na 220C, pa pecite zemičke u zagrejanoj rerni oko 25minuta.
Milkice,
Tražim recept za starter, onaj koji je bio objavljen u časopisu Mezze, ali ga ne nalazim.
Možete li ga, molim Vas, napisati ako se sećate…
Sandra, Vukovar
Draga Sandra,
poslala sam na mail. 🙂
Pozdrav…