Turski đevrek sa susamom – simit, je najčešća ulična hrana u Turskoj. Karakteriše ih slatkast ukus koji originalno potiče od grožđanog sirupa u koji se umaču, i mnoooogoooo susama kojim su pokriveni…
Ima tih dana kada mi se čini da je SVE moguće. Kada čvrsto verujem da se snovi ostvaruju. Kada uzmem svesku i radosno zapisujem sve ono što želim i planiram jer jednostavno ZNAM da će mi se sve i ostvariti. Kad se vidim tu negde, u tom snu.
A ima i tih nekih dana potpuno suprotnih. Kad se probudim sa nekim bezveznim osećajem. Sve bude teže nego inače. Svaki korak je nekako naporan, težak, deluje besmisleno… Kad ugrabim trenutak slobodnog vremena planirajući da uradim nešto što sam baš želela i stanem i gledam u prazno. Ne uradim ništa. Samo stojim i ne mogu da se pokrenem.
Nedavno sam (opet) bila kod lekara pokušavajući da utvrdim razlog svoje stalne malaksalosti i osećaja umora. ‘Da li ste pomislili da ste možda stvarno umorni? Da Vam treba samo jedan dobar, kvalitetan odmor od svega?’ upitala ne. Ne, nisam na to ni pomislila…
***
U Albaniji na letovanju moji momci su svakodnevno jeli neke fine đevreke sa susamom. Bili su oduševljeni! Posebno najstarije dete (čitaj: muž :)). Odlučila sam da napravim slične kod kuće, a onda sam naišla na simit…
Turski đevrek – simit, je drugačiji od tog koji smo jeli na letovanju!
On je slatkast zbog sirupa (koji sam ja zamenila medom) u koji se umače i blago hrskav. Najlepši su kad su još topli, blago prohlađeni… Recept je iz knjige Anatolia – Adventures in Turkish Cooking.
Ako želite peciva koja više liče ukusom na klasična, probajte ove Bagelse.
Напомене
Recept je adaptiran iz knjige Anatolia – Adventures in Turkish Cooking Originalni recept me namučio jer kaže da na 300 g brašna stavim 375 ml vode!!!!!!!
Састојци
- 2 kašičice suvog kvasca
- 2 kašičice šećera
- 250 do 300 ml mlake vode
- 450 g brašna tip 400
- 1 kašika ulja
- 45 ml slatke pavlake
- 1 kašičica soli
- 150 ml meda
- 150 ml vode
- 200 g susama
Припрема
- U posudi pomešajte suvi kvasac sa šećerom, pa dodajte mlaku vodu. Sve promešajte i ostavite oko 5 minuta da kvasac zapeni. U nadošli kvasac dodajte brašno, ulje i slatku pavlaku. Mesite testo najpre drvenom varjačom. Dodajte so, pa mesite rukama 5 do 10 minuta dok ne postane elastično, ali ne pretvrdo. Po potrebi dodajte još brašna. Testo možete mesiti kao ja, u posudi multipraktika, nastavcima za testo oko 5 minuta. Nakon tog vremena prebacite ga na pobrašnjenu podlogu, lagano premesite da formirate kuglu koju prenesite u lagano pouljenu posudu. Pokrijte folijom i ostavite na toplom mestu dok ne udvostruči zapreminu (oko 1-1,5h).
- U tiganju na umerenoj vatri lagano propecite susam neprestano mešajući. Čim primetite da počinje menjati boju, sklonite ga sa vatre i prebacite u tanjir. Ako ga ostavite u tiganju nastaviće se peći dok god je tiganj vreo.
- U drugoj posudi pomešajte med sa vodom da dobijete ujednačenu, sirupastu smesu.
- Uključite rernu da se greje na 230 C. Obložite dva pleha od rerne papirom za pečenje.
- Nadošlo testo prebacite na pobrašnjenu podlogu. Podelite ga na osam delova, pa svaki deo oblikujte u kuglu. Pokrijte čistom kuhinjskom krpom i ostavite da odmori 5-10 minuta.
- Svaku kuglu podelite na dva dela. Svaki deo rastanjite u traku dužine 40 do 50 cm, pa te dve trake obmotajte jednu oko druge. Spojite im krajeve u krug, čvrsto ih zalepivši.
- Svaki đevrek umočite najpre u razblaženi med, pa u prohlađeni, pečeni susam, a zatim stavite na pripremljeni pleh. Nastavite sa preostalih sedam kugli testa.
- Pecite đevreke u zagrejanoj rerni 15 do 20 minuta dok ne porumene.
- Služite tople sa puterom ili feta sirom.
Add a Comment