Hleb sa ovsenim pahuljicama i semenkama je mekan, mirisan, pravi domaći, prepun zdravih sastojaka…
Taj hleb uvek pravim sa belim brašnom, pa sam se valjda i uželela ukusa mekog integralnog. I semenki… I raznovrsnih pahuljica. Integralni hleb je ponekad tako bogatog ukusa, da mu ne treba ništa, nikakav dodatak. Možda malo jogurta… Starter neka malo priceka, vraticu mu se uskoro… 🙂
Hleb sa ovsenim pahuljicama i semenkama nas je stvarno oduševio.
Moj tata nikako ne voli integralni hleb. U stvari, on najviše voli kupovni, beli hleb. Kaže da je ceo život, u detinjstvu posebno, jeo crni hleb i dosta mu je… Njega taj ukus podseća na siromaštvo, prerano ustajanje i previše obaveza za jednog dečaka… Ne donosi mu lepa sećanja. Kiflu ili jednu narandžu je dobijao jednom mesečno, kad đed Jovan donese kući platu. Kao najlepši poklon…
Nisu oni bili bukvalno sirotinja… Imali su zemlju, krave, konje, domaće voće i povrće… Jedino što nisu imali bio je – novac. I sve ono što se sa njim kupuje. Tako je ta narandža jednom mesečno bila veća od gajbe jabuka ili šljiva iz voćara. Deca… Uvek žele ono što nemaju… 🙂
Uskoro, veoma uskoro će novi post sa pozivom na jedno lepo druženje… 🙂 Možda naslućujete o čemu se radi, a možda i ne. U svakom slučaju, navratite na blog za koji dan… 🙂
HLEB SA OVSENIM PAHULJICAMA I SEMENKAMA
SASTOJCI:
(mera je šolja od 250 ml)
– 1 šolja ovsenih pahuljica
– 2 šolje vrele vode
– 1/3 šolje semenki suncokreta
– 1/3 šolje nemlevenog maka
– 1/3 šolje susama
– 2 kesice suvog kvasca
– 1 šolja mlake vode
– 3 šolje belog pšeničnog brašna
– 1 šolja integralnog pšeničnog brašna
– 1 šolja ražanog brašna
– 4 kašike smeđeg šećera
– 2 kašičice soli
– 4 kašike omekšalog puteraIZRADA:
Prelijte ovsene pahuljice vrelom vodom i dobro promešajte. Ostavite da se ohladi, pa umešajte sve vrste semenki (suncokret, mak i susam). Još jednom sve dobro promešajte.
Pomešajte suvi kvasac sa mlakom vodom i ostavite da stoji 15ak minuta dok kvasac ne zapeni.
U većoj vangli izmešajte belo brašno, integralno pšenično i raženo brašno sa smeđim šećerom i solju. Dodajte omekšali puter i rukama dobro izmesite da se puter ravnomerno rasporedi. Ceo proces mešenja možete odraditi i mikserom, nastavcima za testo.
U brašno dodajte nadošli kvasac i nakvašene pahuljice i semenke. Dobro izmesite da se sjedini, prekrijte providnom folijom i ostavite testo da se odmori 20 minuta.
Nakon 20 minuta prebacite testo na pobrašnjenu podlogu i mesite uz minimalno dodavanje brašna 3-4 minuta. Vratite ga u blago nauljenu vanglu, opet pokrijte providnom folijom i ostavite da izrasta na toplom mestu dok se ne udvostruči zapremina (1 do 2 sata).
Nadošlo testo prebacite na pobrašnjenu podlogu, lagano dlanovima malo rastanjite pa nožem podelite na dva dela. Svaki deo opet rastanjite u pravougaonik, pa umotajte kao rolat, a spoj prstima slepite i okrenite da bude sa donje strane.
Pleh (oko 25 x 15 cm) podmažite i lagano pospite brašnom, pa u njega stavite formirane jufke (vodite računa da spoj bude sa donje strane). Prekrijte čistom krpom i ostavite da opet izrasta 1-2 sata dok se ne udvostruči.
Uključite rernu da se greje na 190C.
Ubacite nadošle jufke u zagrejanu rernu, pa odmah smanjite temperaturu na 180C. Pecite hlebove oko 30 minuta ili dok lepo ne potamne. Kad ih izvadite iz rerne hladite ih najpre u plehu 5 minuta pa ih tek onda izvadite i ostavite da se skroz ohlade na žici za hlađenje.
Napomena: Izvinjavam se zbog mera u šoljama, koje ni sama ne volim. Zaboravila sam meriti sve sastojke, a koristila sam plastične merne šoljice koje sam kupila kod Kineza. 🙂
Ja muku mučim sa Mišom, on samo onaj beli, sečeni hleb iz Maksija hoće da jede :-X A ja inače ne volim hleb i ako mi nije po ukusu ne mogu uopšte ni da ga okusim. Nekad su, čini mi se, i ti beli hlebovi bili lepši ili je to što sad nema deke da ustane u 6 pa donese vruć :-).
Da, tako je to nekada bilo, moj deka je odrastao na medu a maštao o šećeru XD.
Ovaj hleb je savršen, mogu da zamislim taj puni ukus kome stvarno vrlo malo treba dodati, ako uopšte treba.
u pravu si kako malo zahladi, tako rerna postaje popularna. Divan raskosan recept.
Lepo mi izgleda hleb a i slike. Šteta što nisi slikala presek!
Odavno nisam pravila neki ovakav hleb a sad kad gledam ovaj baš mi se prijeo… Moram se baciti na posao 🙂
Kruh mi je savršen, jako volim kada zamiriše domaći kruh i baš se spremam ovih dana i sama jedan ispeći. Ovo hladnije i kišno vrijeme je idealno za uključiti pećnicu i uživati u zalogaju toplog kruha sa maslacem. Prezentacija i slike su ti posebno lijepe, jako mi se sviđaju !
Predivne fotkice jako dobrog kruha i ja obožavam kad mi krckaju sjemenka pod zubima.
prekrasan je kruh!
Wau, lepo, leeepo! Predivan kruh ;).
Ja sam kao tvoj tata – odrasla na belom hlebu, pa sad ne mogu da ga smislim. Podseca me na sundjer, zato smo morali da ga mazemo svim i svacim da bi smo mogli da jedemo. A integralni mogu da jedem bez ikakvih dodataka. Ovaj tvoj izgleda super!
Kod mene još uvijek nije dovoljno zahladilo da se prebacim većinom na dizane recepte, ali na mala vrata ulaze u moju kuhinju. Recept za kruh je jako zanimljiv!
Kod vas hladi, kod mene zagrijava…Hljeb mi je dugorocna opsesija; imam milion recepata (koje nisam isprobala) i jos uvijek ih skupljam, tako da cu i ovaj tvoj ‘obiljeziti’.
Divno izgleda, a prema sastojcima vidim da je prepun krasnih okusa. Baš šteta da nema presjeka. Slikice su ti mrak!:)
Rado bih se samopozvala na doručak recimo! 🙂 Divno bogat hljeb, ima svega i svačega i ne može da ne bude dobar! Isprobaćemo, ali moram priznati da tvojih peciva i dalje imam previše na listi… No, dolazi zima i kuća tada vapi za mirisima iz pećnice! 🙂 E, a koliko grama ima jedna kesica suvog kvasca i šta na njoj piše, za koliku je to količinu brašna? Hvala! 🙂
Ti i Nevena ste baš vrijedne, napravile domaći starter i sad nema granica! 🙂 Ja stalno to planiram, ali nekako mi je nezgodno, nemam gdje da ga držim dok ne dođe do faze da je već napravljen i da stoji u frižideru. Ovdje ima da se kupi kao gotov starter za kiseli hljeb, kupila sam par puta, ali i dalje se ne može porediti sa onim iz finih pekara, a vjerovatno ni sa domaćim. 🙁
Super zvuči i izgleda ovaj kruh – a svi toliko pričate o tom starteru da ću ga zbilja morati i sama napraviti 🙂
Divnan recept, posebno sto je sa starterom. Ja sam uspela da ga dva puta upropastim, a da nemam pojma zasto. Probacu i ovu verziju x
Jelena, hleb je stvarno dobar, ali nije sa starterom vec sa suvim kvascem…
Joj Milkice, taj starter je navlakuša teška! Ja sad više niti jedan hleb ne mogu da pravim, samo hoću moj domaći:):):)
AL moram da priznam da sam se malo uželela eksperimentisanja. Možda malo da ispauziram sa starterom;)
Odlično mi zvuči hleb, jako je interesting!
Ček, jel si ga pravila sa starterom ili sa suvim kvascem kao što piše gore?
Joj ako je starterom, još sam zainteresovanija:):):)
Neno, nije sa starterom. Jelena je pogresno razumela. Ovo je hleb sa suvim kvascem… Probaj, bas je dobar… 🙂
čekam malo hladnije vrijeme pa se bacam ma mješenje kruha,
jedva čekam, jedano od dražih mirisa!
ooh man, this is totally getting made.
Ovo je pisano kao za mene, odmah beležim recept. Pravim stalno kukuruzni hleb sa ovsenim pahuljicama, i uopšte sve te integralne sa semenkama obožavam! Slike su posebna priča, prelepe!
Ovo je kruh baš po mom ukusu- sa zobenim pahuljicama i sjemenkicama- divota!!:-)
Starter za kruh odavno planiram napraviti, pa nikako! To je nešto fenomenalno (baka je uvijek pravila kruh sa starterom)!
Mene se dojmila pričica, nikad nisam radila kruh sa starterom, moram probati
Mimi,imala bih jedno pitanje u vezi startera koji ste pomenuli. Pročitala sam članak objavljen u časopisu Mezze i nije mi jasno da li, nakon što sam zamesila starter i nakon 48h ga osvežila,moram osvežavati i dalje svaki dan idućih 14 dana? Hvala. Sandra,Vukovar.
I recite,molim Vas,gde mogu kupiti manitoba brašno?
Sandra, da, tokom prvih 14 dana treba osvežavati svaki dan. Kad primetite da mu zapremina duplo naraste nakon 24h, tada je dobar, a posle ga osvežavate jednom nedeljno. 🙂
Ne znam gde se ovde može nabaviti manitoba brašno. Ja ga, nažalost, nemam. Samo sam dobila jednom 1 kg na poklon iz Italije…
Mimi,a šta mislite s kojim brašnom je bolje da umesim starter,trenutno u kući imam graham brašno za integralni hleb i pšenično glatko t-400?! Imam i nešto raženog t-1250.
Uf, ne znam šta da vam kažem. Ja sam krenula sa t-500, a sada ga osvežavama sa ražanim. Mislim da je bolje da krenete sa belim brašnom. Možete ga umesiti sa tim t-400 koje imate, a već sutra kupiti t-500 za hranjenje i tako nastaviti.
Milkice,evo mene opet…zamesila sam starter i sada radim kako je objašnjeno,dan po dan.
Ipak,imam par nedoumica.
Naime,kad starter bude gotov i kad budem htela da ga koristim kako postupam;da li ga osvežim,deo upotrebim,a ostatak ide u frižider na čuvanje ili koristim onaj deo koji je višak kod osvežavanja,koji sada bacam?
I koliko grama startera zamenjuje koliko kvasca?
Kako starter upotrebljavam? Gde da pronađem recept za hleb sa domaćim kvasom gde tačno stoji koliko kojeg sastojka ide?
Koliko često mogu upotrebljavati starter,koliko treba da se obnovi nakon osvežavanja?
Uh,nadam se da nisam preterala…Unapred hvala,Sandra.
Sandra, opisaću Vam kako to ja radim, mada verujem da neko radi i drugačije. Kada osvežavam starter uzmem 300 g starog startera + 300 g brašna + 150 ml vode (ako se osvežava sa ražanim mora se povećati količina vode) i tako napravim novi starer. Znači, dobijem oko 750 g novog startera. Stavim ga u teglu i u frižider. Već sledećeg dana ga mogu koristiti. Za hleb od 500 g brašna uzimam 100 g startera. To znači da tokom nedelje mogu potrošiti oko 400 g startera (ali nikada ne potrošim sve), a 300 g mi mora ostati za osvežavanje.
Hleb mesim tako što umesim testo od 100 g startera, 350 ml vode (najpre to rukama sjedinim jer je starter relativno čvrst), 10 g soli i 500 g brašna. Testo je relativno lepljivo. Umešeno testo svakih 20-30 minuta preklapam tj. izvučem testa sa dna i preklopim preko ostatka. To ponavljam 6-8 puta. Nema mnogo posla, ali ima čekanja. Nakon 3-4 sata testo prebacim na pobrašnjenu podlogu i oblikujem nežno u kuglu (podvlačeći krajeve) pa ostavim da se odmori 20-30 minuta. Posebno pletenu korpu obložim čistom krpom koju obilno pobrašnim. U tu korpu prebacim oblikovano testo , preko opet pobrašnim, prekrijem krajevim krpe i stavim u kesu. Ako ću peći istog dana, sve ostavim na sobnoj temperaturi oko 3-4 sata, a može se ostaviti preko noću u frižideru, ali ga treba izvaditi bar 1h pre pečenja. Hleb pečem u zemljanom pekaču sa poklopcem (mada može i u metalnoj posudi sa poklopcem, ali u zemljanoj je stvarno bolji). Uključim rernu na maksimum i grejem ju zajedno sa pekačem. Kad je ugrejana, skinem poklopac, pobrašnim, pa prebacim testo (samo prevrnem korpu u pekač :)), zarežem žiletom (važan korak), opet poklopim pa pečem na 230C oko 20 minuta. Onda otklopim i pečem još 20 minuta na istoj temperaturi. Gotov hleb se hladi na rešetki, nikako uvijem u krpu. Deluje komplikovano, ali nije. Samo trena unapred isplanirati vreme.
Što starter bude stariji, sve je jači i hleb je bolji.
Nadam se da sam pomogla… 🙂
Puno Vam hvala na iscrpnom odgovoru i strpljenju!
Da,deluje prilično komplikovano,ali silno želim ispeći beskvasni hleb mojoj porodici i znam da će se trud isplatiti. U poslednje vreme se nastojimo malo zdravije hraniti,pa je i ovo korak ka tome.
Još jednom VELIKO HVALA i ne obećavam da se neċu javiti sa još ponekim pitanjem. Sandra.
Slobodno pitajte šta god vam nije jasno. Pročitajte ovaj postupak više puta, videćete da nije strašno. I obavezno mi javite kako je hleb uspeo! 🙂
Miklice,moj starter je gotov. Danas je deveti dan. Jutros sam ga osvežila i nakon četiri sata zapremina mu se više nego udvostručila. Takvog sam dobro zatvorila i spremila u frižider. Mislim ga držati u frižideru i osvežavati na dva-tri dana,šta kažete? Ne znam da li je rano zu prvu upotrebu? Sandra
Bravo Sandra!!! 🙂 Već sutra ga možete koristiti. Nemojte se obeshrabriti ako prvi hleb bude manje rupičast. To je normalno jer je starter još mlad. Vremenom će biti sve jači.
Mislim da ga ne morate osvežavati svaka 2-3 dana. Dovoljno je jednom nedeljno, ali ako hoćete da ga ojačate, možete i češće. Super! 🙂
Mimi,evo da se ,konačno,javim sa utiscima o hlebu.
Otkako sam napravila starter,mesim jednom-dva puta nedeljno.
Nekad pravim samo sa integralnim brašnom,nekad kombinujem integralno sa belim i dodam heljdinog brašna. Meni je ovaj drugi draži,jer više naraste i bude rupičastiji, a suprug preferira čisti integrani.
Posebno mi je drago što su i deca počela jesti ovaj hleb.
Vama puno hvala na strpljenju i odgovorima.
Redovno Vas čitam i obradujem se svakom novom postu!
Pozdrav! Sandra,Vukovar
Poštovana,
Pre nekoliko dana sam zamesila starter međutim ne pomera se. Zamesila sam 01.01. i do danas ne vidim nikakvu promenu. Nije se ubuđavio,ali nije ni krenio. Šta mislite, u čemu je problem?
Draga Sandra,
da li je bilo ikakvog rasta od trenutka kad ste ga umesili? Na kakvoj temperaturi stoji?
Ako imate instagram, možete mi u DM poslati sliku da vidim situaciju…
Veliki pozdrav,
Milkica
Poštovana,
Prekjuče, nakon osvežavanja, stavila sam starter u blago zagrejanu teglu I umotala u kuhinjsku krpu. Juče je krenuo I uduplao se. Danas sam ga osvežila I za manje od 2 sata se udvostručio! Izgleda da mu nije bilo dovoljno toplo.
Puno hvala na javljanju I dobroj volji da pomognete.
Sandra
Odlično Sandra! Baš mi je drago!
Nije dobro ni da mu bude pretoplo jer onda prebrzo raste. Neka temperatura bude umerena, oko 22-24C.
Poštovana,
Još samo da pitam jedno- šta da radim sa starterom sada; danas je osvežen,udvostručio se…Da spremim u frižider,pa sutra koristim ili da ga osvežavam još koji dan?
Od zadnjeg puta kada sam radila sa kvasom je prošlom dosta,pa sam i zaboravila puno toga…
Hvala
Mislim da je bolje da ga još nekoliko dana hranite svaki dan, da ojača, a onda može u frižider i hranite ga jednom nedeljno.
Kad hoćete da pečete hleb, dan ranije odvojite od startera 30ak grama, dodate 60g brašna i 60 g vode, promešate i ostavite da se aktivira i tu ukuspnu masu od 150g dodate na 500 g brašna za jedan hleb.
Od ostatka startera odmerite 50g, dodate 50g vode i 50g brašna, promešate i ostavite da se aktivira. To je novi matični starter koji vraćate u frižider do sledeće upotrebe.
Draga Mimi,
Moram da Vas pitam da li postoji neki link ka postupku za pravljenje startera? Vidim da je onaj iz Mezze-a neaktivan, a kod Nevene na blogu takođe ne mogu da nađem. Poslednjih dana sam istraživala blogove, članke i slično vezane za to i na više mesta sam videla da se pominje baš taj „recept“ od vas dve, pa sam želela da da pročitam i njega.
Hvala unapred,
Pozdrav 🙂
Draga Majo,
Mezze nažalost više nije aktivan. Pdf izdanja časopisa se mogu naći na Issuu platformi čini mi se…
Što se tiče startera, na mojoj IG stranici (mimiskingdom.recepti) imam u Highlights-ima sačuvan story sa detaljnim uputstvom za pravljenje startera, sa slikama…
Ako se ne snađete, javite se, pa ću Vam te slike poslati na mail.
Veliki pozdrav,
Milkica