Pečena ovsena kaša nije kolač već zdrav i ukusan doručak koji se jako brzo sprema. Sem toga, lako se prilagodi svakom ukusu… 🙂
Rodile su trešnje. Dve vrste… Prve, one baš rane, u uglu voćnjaka, pored komposta. Takmičili smo se sa pticama. Na kraju smo im prepustili deo. Deca su se penjala na kompost i jela danima… Onda, kada je Aki uočio prvu rupicu od crvića, nije ih više hteo. Mamino dete. Tako ih i ja jedem do prvog crva. 🙂
Onda smo prešli na onu pored peska. Ovo joj je jedna od prvih godina kako rađa. Trešnje su žućkasto-crvene i jako, jako slatke. Možda budu i skroz crvene, ali obično ne dočekaju tu fazu. Te su trenutno u sezoni. Pre neki dan sam ih pojela baš dosta, sve sa košpicama i posle mi lepo nije bilo dobro… 🙂
Da, tu je i jedna ogromna trešnja kod tate na placu. Nju ne računamo… Fenomenalno je rodila, ali grane su joj toliko visoko da možemo samo ležati ispod nje i čežnjivo gledati u plovode…
Ispred tatine kuće je još jedna. Ta je žuta kada je zrela i zbog toga nije baš omiljena. Samo zbog boje… Plodovi su joj, inače, neverovatno slatki i sočni. A i fenomenalno rađa. Od tih trešanja svakih nekoliko godina napravimo slatko. Sigurno ste svi čuli za slatko od belih trešanja. Odlično je. Mi ga tako retko pravimo jer inače slabo jedemo slatko, pa nam jedna tura baš dugo traje…
***
Dugo nisam spremala baš zdrave recepte. Ne znam zašto… Iskrena da budem, malo su mi bili dosadili. Ali baš zbog toga sam izabrala knjigu Green Kitchen kao sledeću za isprobavanje. Ranije sam svašta isprobavala iz nje i uvek sam bila veoma zadovoljna. Pečenu ovsenu kašu sam sada prvi put pravila. Prilično je neutralnog ukusa i služi se sa jogurtom ili mlekom, svežim voćem (po želji, pošto već sadrži voće), posuto sa malo meda ili smeđeg šećera, prema želji.
Састојци
- 400 g crvenog voća (maline, kupine, jagode), svežeg ili smrznutog
- 175 g ovsenih pahuljica
- 1 kašičica praška za pecivo
- 1/2 kašičice mlevenog đumbira
- prstohvat soli
- 2 jaja
- 500 ml običnog ili biljnog mleka
- 1 kašičica arome vanile
- 60 ml meda
- 1 kašika kokosovog ulja sobne temperature (i još malo za premazivanje kalupa)
- 80 g semenki bundeve
- 80 g celih lešnika
Припрема
- Uključite rernu da se greje na 190C. Premažite keramički kalup dimenzija 20 x 25 cm kokosovim uljem. Preko ulja rasporedite crveno voće (sveže ili odmrznuto). Ja sam koristila maline, a mogu se koristiti i jagode, kupine ili mešavina po želji.
- U većoj posudi promešajte ovsene pahuljice, prašak za pecivo, đumbir u prahu i so. U drugoj posudi dobro izmešajte jaja, mleko i aromu vanile.
- Za hrskavi površinski sloj izmešajte lešnike, semenke bundeve, kokosovo ulje i med. Važno je da se sastojci dobro izmešaju, da nema suvih delova.
- Preko voća rasporedite mešavinu suvih sastojaka, odnosno smesu sa ovsenim pahuljicama. Preko ovsenih pahuljica ravnomerno sipajte smesu sa mlekom i jajima. Po površini pobacajte smesu sa semenkama bundeve i lešnicima.
- Stavite pekač u zagrejanu rernu i pecite 35 do 40 minuta. Pečena ovsena kaša, kada se izvadi iz rerne, izgleda kao kolač. Može se tako i sužiti kada se ohladi, ali jedva da je slatka...
- Služite prohlađenu sa voćem, jogurtom i malo meda...
Add a Comment