Moj Aca je pre desetak godina radio na čuvenom pančevačkom buvljaku kod Kineza. Prodavao je noževe, katane, nunčake i ostalo kinesko ukrasno oružje. U to vreme je zavoleo i kinesku kuhinju i od svojih poslodavaca naučio mnogo caka. Omiljeni recept koji se ustalio u našoj kuhinji je povrće pripremljeno na kineski način.
Ovo je naš omiljeni ručak. I kad nismo ni malo gladni ovo jedemo i uvek pojedemo sve što je spremljeno. Nikad ništa ne preostane! Povrće koje ulazi u miks menjamo sezonski. Kad nemamo kineskog kupusa (prošle godine nije baš idealno uspeo u bašti) upotrebljavamo obični. Nikada ne stavljamo luk. Kad nema bukovača, stavimo šampinjone, mada je sa bukovačama ukusnije.
Iako sam naučila kako se ovo sprema, to je uvek Acin zadatak. Malo se izvlačim, priznajem, ali i milina je gledati kako on vešto secka, greje vok, dodaje vrstu po vrstu povrća i na kraju se igra sa začinima. Ovako spremljeno povrće ja jedem viljuškom, ali on koristi štapiće. Čak i Iću uči kako se koriste. 🙂
Dakle, tajna je u tome da povrće pržite prema vrstama, svaku zasebno. Eventualno možete pržiti istovremeno vrste koje su jako slične strukture. Nikako nemojte pržiti predugo. Važno je da povrće ostane hrskavo. Pržite na veoma vrelom ulju. Začinite, po mogućnosti, originalnim kineskim začinima jer su mnogo kvalitetniji od zapadnjačkih verzija iz supermarketa. Mi smo otkrili jednu radnjicu u Beogradu (Blok 70) gde se snabdevaju Kinezi i tamo kupujemo sve što nam treba, a uopšte nisu skupi. Kupili smo i ove neobične kineske pečurke koje vidite na slici.
Recept je objavljen u časopisu Mezze, jul-avgust 2014.
[recipe][recipename]POVRĆE NA KINESKI NAČIN[/recipename] [ingredient]- 150 g svežih paprika (1-2, najbolje različitih boja)
- 150 g šargarepe
- 170 g krastavca
- ½ srednje glavice kineskog kupusa
- 100 g brokolija (i cvetići i stabljike)
- 20 g suvih bukovača
- 30 g šitake pečuraka
- 20 g suvih različitih kineskih pečuraka (nije obavezno)
- 100 g kikirikija pečenog
- 50 ml soja sosa
- 2 kašike ribljeg sosa
- 1 kašičica pirinčanog sirćeta
- 1 kašičica oyster sosa
- ½ kašičice ljutog sečuan sosa
- ulje za prženje povrća
Sve vrste povrća isecite na štapiće. Kod brokolija odvojite cvetova od stabljika jer ćete ih zasebno pržiti. Kineski kupus isecite na rezance. Suve pečurke prelijte sa vodom i ostavite dvadesetak minuta da se rehidriraju. Rehidrirane gljive isecite na rezance.
Sipajte u vok oko ½ l ulja. Pripremite metalnu cediljku iznad neke šerpe. Ulje u voku zagrejte da bude veoma vrelo. Povrće možete pržiti pojedinačno, po vrstama ili grupišite vrste slične strukture. Svaku vrstu povrća ubacujte na vrelo ulje i kratko propržite. Povrće treba malo da omekša, ali da ipak zadrži malo svoje hrskavosti. Potrebno vreme zavisi od vrste povrća, vreline ulja i veličine štapića. Prženo povrće izvadite šupljikavom kašikom ili, ako vam je lakše, kompletan sadržaj voka prespite u cediljku, pa oceđeno ulje vratite u vok i ponovo zagrejte. Nastavite dok ne ispržite sve vrste povrća i pečurke. Možete sve što ste ispržili stavljati u istu posudu.
Pečeni kikiriki dodajte u prazan vok (mastan od prženja povrća) i kratko propržite. Kikirikiju dodajte soja sos, riblji sos, pirinčano sirće, oyster sos i sečuan. Kratko izmešajte i ostavite samo da proključa pa u vok vratite prženo povrće, sklonite odmah sa ringle i izmešajte.
[/instructions] [summary]Ne morate strogo pratiti ovaj recept, neka vam bude samo vodič ka nekoj vašoj omiljenoj kombinaciji.[/summary] [/recipe]
Saveršeno izgleda. I meni bi dobro došla poduka za jesti sa štapićima.
Meni je ovo predobro, a djeca bolje jedu štapićima nego ja
Kol’ko ovo dobro izgleda, nisam gladna al’ evo ogladneh u trenutku! 🙂
Napravljeno juce, za veceru (nama glavno jelo u toku dana) jednog kisnog i sumornog dana. Nismo nasli sirce od pirinca, umesto kineskih susenih pecurki kolristili vrganje i dobili fantasticno jelo. Doduse ima nas i koji ne znamo da stanemo, sve dok nas stomak ne zaboli. Ali, da je bilo dobro, bilo je!
Slađo hvalaaaa!!!! 🙂 Jako si me obradovala!
Joj, i ja sam jedna od tih što ne mogu da stanu kad ovo jedu. Mnogo je zarazno. 🙂
Pola litra ulja?
Da, ali se na njemu prži i stalno cedi. Dobar deo tog ulja na kraju ostane…
Da li moze naziv te radnjice? Predobro izgleda, želela bih ga isprobati, ali ne znam gde da nadjem te začine. Hvala?
Joj, draga Vanja, ne znam naziv. Odavno nisam bila… Čini mi se da imaju i online prodaju, ali baš se ne sećam naziva…
Mada, mislim da se ti začini sad mogu naći i u bolje snabdevenom Maksiju, u delu sa egzotičnom robom…
Veliki pozdrav,
Milkica
wow odlicno izgleda recept … ovo cu definitivno probati da napravim samo cu jos gledati da dodam malo hidrogenizovane vode na istu foru ko i za kiselu. pozz i hvala jos jednom za tekst!
Hvala puno!
Da, ovo je baš dobro i može se kombinovati raznovrsno povrće.
Javite utiske ako isprobate. 🙂