Kompot od suvog voća se pravi u mnogim zemljama sveta, sa malim razlikama. Ovaj put vam donosim recept za uzvar – ukrajinsku verziju ovog zimskog napitka…
Kad temperature opadnu, mnoge kuhinje sveta postaju poprišta mirisa koji greju dušu. Među njima, kompot od suvog voća ima posebno mesto — slatki napitak koji se sprema u mnogim zemljama. Ne znam za vas, ali i u mojoj kući je kompot od suvih šljiva zimi često bio na stolu.
Kompot od suvog voća priprema se u različitim varijantama u mnogim zemljama. U istočnoevropskim domovima, poput onih u Poljskoj, Rusiji i Ukrajini, kompot je neizostavan deo zimske trpeze. Najčešće se koristi suvo voće: jabuke, kruške, šljive, kajsije, suvo grožđe, a ponekad i suve višnje. Sastojci se kuvaju u vodi uz dodatak šećera ili meda, a ponekad i začina poput cimeta i karanfilića. U centralnoj Aziji, na primer, u ovaj napitak se dodaju i badema i suve smokve.
U Skandinaviji, gde se kompot zove „fruktsoppa,“ obavezno se dodaju suve kajsije i šljive, a neretko i tapioka, što daje dodatnu gustoću.
Uzvar, tradicionalni ukrajinski kompot, ima posebno značenje.
Ovaj napitak simbolizuje životnu snagu i blagostanje, a nezaobilazan je tokom pravoslavnog Božića. Priprema se od suvih jabuka, krušaka i šljiva, ali za razliku od drugih kompota, u uzvaru se voće kuva relativno kratko kako bi sačuvalo svoj prirodni ukus i hranljive materije. Voće se služi u posudi zajedno sa tečnošću — za Ukrajince, ono je jednako važno kao i napitak.
Posebnost uzvara leži u njegovoj jednostavnosti i simbolici. U nekim delovima Ukrajine, veruje se da svaka porodica treba da ga pripremi na Badnje veče kako bi osigurala plodnu i srećnu godinu. Uzvar se služi hladan, a njegove boje i mirisi podsećaju na letnje voćnjake. U ovoj svojoj verziji, nisam imala suve jabuke i kruške, a dodala sam mediteranske smokve, pa je to sigurno promenilo ukus u odnosu na original.
Jedna od zanimljivosti vezanih za kompot jeste njegova uloga u obeležavanju prelaza iz jedne sezone u drugu. Na Balkanu, kompot je neizostavan deo zimnice, dok se u Turskoj koristi kao osvežavajući napitak tokom Ramazana.
U nekim zajednicama, suvo voće koje se koristi za kompot ima posebnu simboliku. Jabuke simbolizuju ljubav, kruške mudrost, a šljive dugovečnost. Pored toga, kompot od suvog voća je bio omiljen desert carskih porodica u srednjovekovnoj Evropi, gde su ga smatrali luksuzom jer je sušeno voće bilo skupo i retko.
Ako volite aromatične napitke, možete probati i Kruške u crnom vinu. Drugačije su po mnogo čemu, ali jednako mirisne i primamljive.
Састојци
- 350 g mešanog suvog voća (koristila sam kajsije, šljive, smokve i suvo grožđe, ali poželjno je da bude i jabuka i krušaka)
- 1,5 l vode
- 3 karanfilića
- 1 kašika nemlevenog maka
- 3 kašike meda
Припрема
- Najpre suvo voće dobro isperite hladnom vodom i ostavite da se ocedi.
- Oceđeno i isprano voće prebacite u veću šerpu i prelijte vodom. Poklopite, pa stavite na šporet, na umerenu temperaturu, da se krčka 20 do 30 minuta. Vreme merite kada kompot proključa i održavajte blago krčkanje.
- Sklonite sa šporeta, pa u kompot dodajte nemleveni mak i karanfilić. Promešajte, poklopite i ostavite da stoji oko 20 minuta, da se malo prohladi.
- U još uvek mlak kompot dodajte med, promešajte i ostavite da se kompot ohladi skroz.
- Služite hladan, zajedno sa voćem.
Add a Comment