Možete li odoleti mirisu zove? Toliko je jak i privlačan, da mi se često čini da je nepravedno što zova skoro uvek raste na nekim zabačenim, zaraslim, neprivlačnim mestima.
Zova je jedna sjajna biljka sa jestivim cvetovima i plodovima. Čaj od cveta zove je odličan kod povišene telesne temperature jer pojačava znojenje. Pa čak i da nije bogat mnogobrojnim korisnim jedinjenjima, izuzetno je aromatičan i ukusan. Prošle godine smo prvi put probali i pohane cvetove i dopali su nam se jer čak ni prženje u vrelom ulju nije uništilo prepoznatljivu aromu.
Osim čaja, od cveta zove se pravi predivan sok sa kojim smo skoro svi odrasli, zar ne? Postoji bezbroj recepata za ovaj sok, a ja bih vam preporučila one u kojima se cvetovi ne kuvaju. Kada sam bila dete, nisam bila ljubitelj tog soka. Delimično zbog toga što mi se stvarno nije sviđao, a više zato što smo ga pravili u ogromnim količinama i bio nam je jedini izbor. Ali, kako sam otkrila ovaj recept od drage Nely, sok od zove se vratio u moju porodicu. Razlika u odnosu na sve ostale recepte je velika količina limuna i limunske kiseline (koja nije štetna!). Baš zato sam ga i preimenovala u limunadu… 🙂
Plodovi zove imaju laksativno dejstvo, pa se mogu koristiti za čišćenje organizma, ali nikako ne u velikoj količini. Osobe sa osetljivijim stomakom uopšte ne smeju jesti plodove koji nisu termički obrađeni. Od ovih tamnih bobica možete napraviti odličan džem.
Recept za Limunadu od zove je objavljen i u časopisu Mezze, maj 2014.
[recipe][recipename]LIMUNADA OD ZOVE[/recipename] [ingredient]
- 50 cvetova zove
- 150 g limunske kiseline
- 5 l vode
- 5 kg šećera
- 1 kg limuna
- 1 konzervans (ne mora ako mislite da ćete sok potrošiti tokom 2-3 meseca)
Cvetove zove pažljivo oprati i pregledati jer se u njima mogu kriti razne bubice. Staviti ih veliku, čistu kantu, dodati limunsku kiselinu i vodu. Promešati, pa ostaviti da stoji 2 dana. Nakon tog vremena sok procediti kroz gazu u drugu, čistu posudu.
Bistrom soku dodati šećer i sok od limuna pa mešati dok se šećer skroz ne rastvori. Ako planirate da vam sok stoji celu godinu dodajte i jedan konzervans i mešajte dok se i on ne rastvori. Sipajte sok u čiste, sterilisane boce i dobro zatvorite.
[/instructions] [summary]Od ove količine se dobije oko 7 l sirupa.[/summary] [/recipe]
Bas tako, kao dijete je nisam bas voljela, a sada bih bas rado da je mogu napraviti.
Ja sam oduvek volela zovu 🙂 Od pre par godina je obavezno pravim i mislim da nema lepšeg soka.
Nego, sa stručnog aspekta: kada sam renovirala stan, horda majstora je prošla i mnogi su mi rekli da muška deca ne treba mnogo da piju zovu, jer navodno može da izazove sterilitet? Glupost, je l’ da? Mislim, znam neke ljude koji su se prosto davili u ovom soku i, Bogu hvala, zdravu, pravu decu imaju (koja liče na njih, da ne bude zabune :-))
Tanja, to je samo predrasuda koja se pojavila iz nepoznatih razloga. Čak je i poznata samo kod nas. U tekstovima na engleskom nigde nisam pronašla takav podatak. Kad dođem kući, pogledaću i u Tucakovu, pa ću ti javiti ako tamo šta piše… 🙂
Tako je i kod mene dok smo bili mali samo smo htjeli kupovne stvari a sada bi samo nešto domaće i zdravo. Baš smo šašavi bili kad nam je Coca cola bila bolja od domaćeg soka. Ne kaže se uzalud maladost ludost. I aj volim kisele sokove , spremam recept.
Igleda tako osvežavajuće… Moja mama je pravila sok, ja na žalost ne, iako imam na dohvat ruke zove kolko mi duša hoće. Možda si me ubedila da pravim ovako kao ti 🙂
Sok od zove obožavam!
Probala sam jedne godine da ga napravim ali sa puno limuna i bez limuntusa, to je crklo sve posle par nedelja. A nije lep kad nema dovoljno kiseline, to je definitivno tačno, nego meni frka od tog limuntusa. Kako sad nije štetan? Nije li to ozloglašeni E330, svojevremeno je bio i zabranjen u nekim razvijenijim zemljama jer je navodno kancerogen?! To je meni ostalo u sećanju iz vremena kad su me te stvari malo više interesovale pa sam čitala tako svašta, mada ima tome 10-15 godina 🙂
Daj me razuveri, pa da pijem i ja zovu k’o svet 🙂
Majo, sećam se tih priča. Iskreno da ti kažem, sećam se da smo se mi na fakultetu podsmevali tome i nismo mogli da verujemo da neko potura priču da je limunska kiselina kancerogena. Ona je jedinjenje rastvorljivo u vodi, krajnji metabolit i izlučuje se brzo i lako iz organizma. Nije kancerogena, bar ne prema onom što su mene učili…
Obožavamo svi porodično! Sin i muž ne piju ništa drugo dok ima zove 🙂 moja baka je pravila slatko od zrelih bobica zove, ništa mi lepše nije bilo od toga. I godinama govorim da ću probati da napravim i nekako uvek zaboravim.
I miiii! Čak sam ove godine mislila da preskočim, da se malo zažele, ali ne verujem… 🙂
Da, i meni je želja da se poigram sa bobicama zove. Slatko inače slabo jedemo, ali bih pravila džem… Hm, nadam se da neću odustati od ideje. 🙂
Veliki pozdrav,
Milkica