Madlene sa limunom – nežne, sa blagom aromom limuna, savršene uz šoljicu čaja ili kafe…
David Lebovitz je za mnoge blogere, posebno one koji vole da čitaju i pregledaju strane blogove, živa legenda. Mislim da sam čula za njega baš na samom početku svog blogovanja, pre više od deset godina. Čovek koji uvek objavljuje zaista tačne i dobre recepte. David je inače Amerikanac, bloger i poslastičar, koji se u jednom trenutku preselio u Pariz.
Knjiga ‘The Sweet Life in Paris‘ je više memoarskog tipa. Dejvidovo pisanje je zanimljivo, pomalo zabavno i u ovoj knjizi on opisuje sve moguće avanture jednog novopečenog Parižanina (posebno Amerikanca :)). Tu su razne nezgode vezane za nepoznavanje jezika, upoznavanje sa novim ukusima i običajima. Mislim da je to jedan od prvih inostranih kuvara koji sam kupila.
Pričice o snalaženju i životu u Parizu su ispresecane receptima…
Samih recepata nema mnogo. Svakako daleko manje nego u klasičnom kuvaru. Dominiraju slatkiši, naravno (otud, delimično, i naziv knjige) i svaki koji sam isprobala je bio odličan. Priznajem da sam na ovu knjigu bila zaboravila. Pošto su u pitanju memoari, a format knjige jako liči na klasičan roman, svih ovih godina mi stoji na polici sa nekulinarskim knjigama. 🙂 Nedavno sam nešto tražila baš na tom delu police i naletela na ovu knjigu… Spontano sam odlučila da baš ona bude moj sledeći izbor za isprobavanje recepata.
Madlene sa limunom su mi zapele za oko već pri prvom listanju.
Naravno, kao i kod svakog kuvara koji odaberem, obeležila sam više od deset recepata. Uvek tako radim. Obeležim sve ono što zvuči zanimljivo, a da sastojci nisu svemirski, da nam se u tom periodu jede i da vremenski mogu da postignem. Onda pokušavam da taj izbor suzim. Nekako… A taj zadatak je uvek jako težak i sve one papiriće kojima sam obeležila recepte ostavim u knjizi, kad joj se opet vratim… 🙂
Ovo je prvi put da pravim Madlene. Ne znam šta sam očekivala. U pitanju su nežni, biskvitni kolačići koji će se dopasti onima koji vole taj čajni tip kolača. Ništa fensi, ali lepo. Stvarno idu fino uz čaj ili kafu. David u knjizi kaže da treba da se pojedu u roku tri dana. 🙂 Ako volite ovaj tip kolača, predlažem da probate i Keksiće sa palentom i limunom.
Састојци
Madlene:
- 135 g putera
- 3 jaja, sobne temperature
- 130 g šećera
- prstohvat soli
- 175 g brašna
- 1 kašičica praška za pecivo
- sveže rendana korica od 1 limuna
Glazura:
- 140 g šećera u prahu
- 2 kašike limunovog soka
- 2 kašike vode
Припрема
- Najpre pripremite pleh sa kalupima za madlene. Udubljenja premažite puterom, pospite brašnom, pa otresite višak brašna. Ovako pripremljen pleh stavite u frižider do sipanja testa.
- Puter istopite na blagoj temperaturi ili u mikrotalasnoj, pa ostavite da se prohladi.
- U posudu miksera ulijte jaja, dodajte im šećer i so, pa miksajte 5 minuta dok ne dobijete svetlu i penastu smesu.
- Posebno izmešajte brašno i prašak za pecivo, pa ove suve sastojke prosejte na masu sa jajima. Izmiksajte kratko, na manjoj brzini, samo da se sastojci povežu. Na kraju dodajte limunovu koricu i prohlađen puter, pa sve još jednom sjedinite špatulom.
- Pokrijte posudu i ostavite testo u frižider, da se dobro ohladi, bar 1h.
- Uključite rernu da se greje na 210C. U svako udubljenje na kalupu sipajte po jednu kašičicu testa. Testo nemojte širiti kašičicom jer će se lepo raširiti i oblikovati samo tokom pečenja. Madlene pecite u zagrejanoj rerni oko 8 minuta. Pečene kolačiće istresite na rešetku.
- Od ove mase se dobije oko 30 madlena. Ako imate, kao ja, jedan kalup, kad istresete prvu turu, ostavite ga da se malo prohladi, pa opet premažite puterom i pospite brašnom. Zatim sipajte testo i pecite na isti način…
- Za glazuru, izmešajte šećer u prahu sa limunovim sokom i vodom. U ovu gustu, ali tečnu masu, umočite rebrastu stranu madelna do polovine, pa ih ređajte na rešetku da se glazura stegne…
- Služite uz kafu ili čaj.
Add a Comment