Čokoladni hleb sa začinima (Pain d’epices au chocolat) je idealan kolač za ranu jesen. Aroma začina prožima pri svakom zalogaju, a ukus čokolade ipak dominira…
Ovaj period godine je moje omiljeno doba, posebno u kulinarskom smislu. Kad se posle letnjih vrućina ponovo uključe rerne. Ne znam, samo bih nešto mesila i pekla, a nema dovoljno vremena (ni ljudi koji to mogu da pojedu). 🙂 Još letos sam pripremila ponovo starter za sourdough hleb (iskoristila samo dva ili tri puta), a ovih dana redovno isprobavam recepte za hleb iz jedne odlične knjige… Rerna nas greje. 🙂
Nasuprot toj radosti mešenja stoji strah od ovog nenormalnog rasta cena. Ne znam za vaše stavove, ali ja sam iskreno zabrinuta. Kao i mnogi od vas, već dovoljno puta u životu smo imali takve stresne periode, restrikcije, nestašice i slično, da nekako nemam strpljenja za još jedan krug.
Još davno sam izbacila margarin iz svoje kuhinje, ali cena putera je tolika da se plašim da će ona omražena namirnica ponovo naći put u moju korpu. I to me ne raduje… Setimo se svi onih embargo kolača, kolača sa minimalnim brojem najjeftinijih sastojaka. Hoćemo opet ka tome?
Volim da isprobavam nove recepte za kolače, torte i peciva.
Nisam neko ko mnogo koristi moderne, hit namirnice (samo ponekad, da probam i to novo čudo na policama). Nije mi problem što mi je teže da priuštim maskarpone, avokado ili specijalnu aromu vanile. Nema veze. Može se bez toga… Ali cene mleka i mlečnih proizvoda, povremene nestašice šećera… To je ono što me vraća u ne baš lepe periode…
Kako se vi nosite sa tim svim?
***
Čokoladni hleb sa začinima je tri dana bio užina u školi mom starijem detetu. 🙂
To je treći recept isproban iz kuvara The Sweet Life in Paris. Preostala dva su Topla čokolada i Madlene sa limunom. Ovom knjigom je David Lebovitz potvrdio da je zaista majstor dobrih, proverenih recepata, ali i pisanja inspirisanog hranom. Svaka njegova anegdota ili zapažanje je sjajno napisana…
Sam kolač malo podseća na Holandski kolač sa začinima, Peperkoek, mada je ovaj bogatiji. 🙂
Састојци
- 100 g putera
- 200 g tamne čokolade
- 160 g brašna
- 25 g kakaa
- 1 kašičica praška za pecivo
- 3 kašičice mešavine začina za medenjake (cimet, đumbir, karanfilić, anis)
- prstohvat soli
- 2 jaja
- 2 žumanca
- 80 g meda
- 130 g šećera
Припрема
- Uključite rernu da se greje na 180C. Pripremite kalup dimenzija 30x11 cm ili okrugli kalup prečnika 23cm. Obložite kalup papirom za pečenje ili premažite puterom i pospite brašnom.
- Izlomite čokoladu i zajedno sa puterom stavite u posudu koja se može grejati na pari. Stavite činiju sa čokoladom na šerpicu sa ključalom vodom i mešajte dok se i čokolada i puter ne istope i ne sjedine. Sklonite sa ključale vode i ostavite da se prohlade.
- U drugoj posudi odmerite i prosejte brašno, kakao, prašak za pecivo, mešavinu začina za medenjake i so.
- U posudu u kojoj ćete praviti testo, ulijte jaja i žumanca, pa dodajte med i šećer. Miksajte na većoj brzini oko 5 minuta dok masa ne postane svetla i penasta. Masi od jaja dodajte prohlađenu čokoladu i puter, pa sjedinite mikserom na manjoj brzini.
- Na kraju dodajte suve sastojke i izmešajte žicom za mućenje, samo da se povežu. Nemojte previše mešati. Testo sipajte u pripremljeni pleh, pa pecite u zagrejanoj rerni 30 do 35 minuta. Uradite probu čačkalicom nakon 30 minuta. Kolač mora ostati vlažan.
- Izvadite pečen kolač iz rerne i ostavite ga da se hladi u plehu 15 minuta, a zatim ga pažljivo izvrnite na žicu za hlađenje.
- Kolač će biti još bolji kada se uvije u plastičnu foliju i ostavi 24 sata na sobnoj temperaturi pre služenja.
Add a Comment