Čorba sa šampinjonima je omiljena u našoj porodici. Često ju pravimo, a ovo je malo drugačija verzija. Aromatizovana je estragonom i odlična je! 🙂
Estragon (Artemisia dracunculus) je višegodišnja, zeljasta biljka iz porodice Asteraceae, rasprostranjena širom severne hemisfere. Biljka vodi poreklo sa područja Sibira i Mongolije. Samo neke podvrste estragona su aromatične i koriste se u kulinarstvu. Biljku karakterišu izduženi, uski, zeleni listići i neugledni žuti do žuto-zeleni cvetići. Najrasprostranjeniji su ruski i francuski estragon. Francuski estragon je cenjeniji u kulinarstvu jer ima mnogo jaču i finiju aromu, ali je ovaj estragon teže uzgojiti. Ruski estragon se lako gaji, ima slabiju aromu, ali, prema nekim istraživačima, ima više izražena lekovita svojstva. Ove dve podvrste se razlikuju po boji i izgledu listova. Kod francuskog estragona listovi su tamniji i glatki, dok su kod ruskog estragona obojeni u svetlije zelenu nijansu i pomalo gorki.
Latinski naziv biljke, artemisia, vodi poreklo od imena grčkog boga meseca Artemisa koji je poklonio estragon kentauru Hironu.
U knjigama se estragon često naziva i ’mali zmaj’, a smatra se da je to zbog karakterističnog oblika korena koji podseća na rep zmaja. Poznato je i narodno verovanje da estragon leči od ujeda divljih zveri, zmija i pobesnelih pasa.
Etarsko ulje estragona podseća svojim sastavom i aromom na ulje anisa. U tradicionalnoj medicini, estragon se koristio za stimulaciju apetita i ublažavanje simptoma anoreksije. Kao i ostale začinske biljke, i estragon je bogat prirodnim antioksidansima, vitaminom C, A i nekim vitaminima iz B grupe, kalcijumom, manganom, gvožđem i mnogim drugim mineralima. Eugenol iz etarskog ulja estragona se koristi u stomatologiji jer pokazuje lokalno anestetičko dejstvo. Estragon se koristi i u obliku čaja, za koji se veruje da pomaže kod nesanice. Prema nekim dokazima, ekstrakt estragona reguliše menstruacioni ciklus žena i stimuliše sintezu mišića kod muškaraca.
Smatra se da ruski estragon više pokazuje ove efekte.
Neka istraživanja su pokazala da jedan od sastojaka estragona ima kancerogeno dejstvo. Ipak, nema razloga za paniku, jer kada se estragon koristi u normalnim količinama, povremeno, nije toksičan.
Francuski estragon se teško gaji i ne može se uzgojiti iz semena, koje je neplodno. Nasuprot njemu, ruski estragon se može uzgojiti iz semena. Seme je najbolje posejati u saksiju, u zatvorenom prostoru, pa kada isklija i mladi klijanci porastu, presaditi ga u baštu. Francuski estragon se razmnožava deljenjem korena, a ako želite da ga nabavite za baštu, moraćete kupiti formiranu sadnicu. Biljka brzo raste, može dostići visinu do 1 m i ne zahteva posebnu negu. Estragon posebno voli siromašnije zemljište i odlično podnosi sušu. U stvari, estragon bolje uspeva ako je malo zanemaren. Biljku je samo potrebno svakih nekoliko godina deliti jer se može desiti da estragon vremenom uguši sam sebe.
U kulinarstvu se koriste mladi izdanci biljke.
Estragon je jedan od osnovnih začina francuske kuhinje, mada se koristi i u drugim delovima sveta. Neophodna je komponenta čuvenog sosa Bearnez. U Gruziji, Jermeniji i Azerbejdžanu je popularno gazirano piće sa aromom estragona. Često se dodaje turšiji, varivima, a poznata je i vrsta senfa koja se pravi od estragona. Estragon se posebno dobro slaže sa ribom, piletinom, nekim sirevima i pečurkama. Mladi izdanci ruskog etsragona se čak mogu koristiti kao zamena za špargle.
Biljka se koristi sveža, mada se može i sušiti (sušenjem estragon u potpunosti izgubi svoje etarsko ulje) i zamrzavati. Sveže ubran estragon je najbolje čuvati u čaši sa vodom ili zamotan u plastičnu kesu, ovlažen, u frižideru. Potrudite se da ga upotrebite u roku od 2 ili 3 dana.
Estragon nije čest sastojak naše kuhinje, ali bi se odlično uklopio u većinu naših jela. Zato, ako imate prilike, svakako mu dajte šansu.
***
Tekst je prvobitno objavljen u časopisu Mezze.
Mi mnogo volimo čorbe i na blogu imam dosta recepata, pa pogledajte kad vam zafali inspiracije. 🙂
Hvala svima koji su učestvovali u darivanju! Izvinjavam se što kasnim sa objavom dobitnika. Nikako da stignem do kompjutera…
Dakle, dobitnici su:
Ivana koja je ostavila komentar: “Srećan rođendan ?… Da idalje bude finih i divnih recepata kao i do sada, à slike mame da i mi amateri poželimo da spremimo isto ???” je dobila stativ
Danijela koja je ostavila komentar: “Srecan rodjendan!Ja bij teglu dzema,taman svi da se sladimo a sitnice mogu da podelim sa kcerkom.Obe volimo taj washi.=o)Sve najbolje!” je dobila baš ono što je i poželela – paketić sa džemom i
Maja Tomić koja je ostavila komentar: “Divan broj! Naka je sretan rodjendan.” je dobila selfie štap.
Molim dobitnice da mi jave svoje podatke na mail mmmilkica@yahoo.com!
[recipe][recipename]ČORBA SA ŠAMPINJONIMA I ESTRAGONOM[/recipename]Malo drugačija čorbica sa šampinjonima, začinjena aromatičnim estragonom. Ova začinska biljka nema prejaku aromu i lako će se dopasti većini ljubitelja šampinjona… Ako više volite, čorbu poslužite sa malo mlečne slatke pavlake.
[ingredient]- 50 g putera
- 2 manje glavice luka
- 1 čen belog luka
- 400 g šampinjona
- 1,5 kašika sitno seckanih listića estragona
- 600 ml supe od povrća
- sok od ½ limuna
- kisela pavlaka za služenje
Istopite puter u šerpi, pa dodajte sitno seckan crni i beli luk. Pržite nekoliko minuta na umerenoj temperaturi dok ne omekša. Na luk dodajte pečurke sečene na listiće i estragon, pa poklopljeno dinstajte 8-10 minuta dok pečurke ne omekšaju.
Dinstane pečurke nalijte supom, pa kuvajte 20 minuta. Sklonite sa šporeta, pa usitnite štapnim mikserom. Dodajte limunov sok, promešajte pa vratite na šporet. Začinite morskom solju i sveže mlevenim crnim biberom i zagrevajte (bez ključanja) 5-7 minuta.
Čorbu služite sa kašikom kisele pavlake.
[/instructions] [/recipe]
Milkice, srećan blogorođendan sa zakašnjenjem! 🙂 Da ih još mnogo slaviš, da ovo i dalje bude tvoj kutak za uživanje, opuštanje i nesebično dijeljenje recepata, lijepih priča, i da, dijela tebe same. <3
Čorbica je divna, mora biti intenzivno pečurkasta. Pravim je uskoro sirugno. Estragon je jedna od rijetkih začinskih biljaka koja me uvijek začudi, prepoznam je, ali uvijek imam neki osjećaj kao da mi je nova. Odličan uvodni članak i puno super informacija! Ljubac! :*
Izgleda odlicno ?