Strogo gledano, ovo nije sladoled već italijanski gelato. U čemu je razlika? Postoji više teorija, a najzastupljenija je da se sladoled zgušnjava žumancima, a gelato skrobnim brašnom (gustinom).
Ića i Teja obožavaju sladoled, naravno. Znate li neko dete koje ga ne voli? Teja čak i nije izbirljiva i voli sve što je slatko, ali sa Ićkom je druga priča. Njegov prvi izbor svaki put je sladoled… ili čokolada… Ako toga nema, može i nešto treće, ali TEK ako nema sladoleda i čokolade. 🙂 Ja se, naravno, potrudim da toga NE bude baš uvek. 🙂 (Ne možete zamisliti kako moramo skrivati čokoladu za kuvanje).
S obzirom da maksimalno izbegavamo industrijske slatkiše, često im pravim domaći sladoled. I on je kaloričan, ali bar znam koje sastojke koristim. Dugo sam pravila isključivo sladoled u koji idu samo žumanca (obično 4 ili 5) i onda imam stalni problem belanaca. Znam nekoliko načina za iskoristiti ih, ali ako jednom nedeljno pravim sladoled, to bude baš mnogo belanaca. Baš zato me privukao recept za gelato. Bila sam malo sumnjičava prema ovom receptu. Plašila sam se da će se osećati skrob i da sladoled neće biti fino kremast, kao sa jajima, ali prevarila sam se. Ovaj sladoled je savršen, a moji degustatori su to potvrdili!!! 🙂
A ako vam treba recept za najbolji sladoled sa žumancima, od srca preporučujem najbolji domaći sladoled, bar po mom mišljenju. 🙂
[recipe][recipename]SLADOLED OD KARAMELE[/recipename] [ingredient](mera je šolja od 240 ml)
– 1 šolja šećera
– 60 ml meda
– 80 ml vode
– 50 g putera
– 500 ml slatke pavlake
– 1/2 kašičice ekstrakta vanile
– 500 ml mleka
– 2,5 kašike skrobnog brašna (gustina)
– 1/2 kašičice krupne morske soli (ne mora)
[/ingredient] [instructions]Najpre ćete pripremiti karamel. Važno je da pripremite sve sastojke, da vam budu na dohvat ruke. U šerpi sa debelim dnom pomešajte šećer, med i vodu i zagrevajte na umerenoj temperaturi, uz povremeno mešanje, dok se šećer ne rastvori. Kad se šećer rastvori i počne ključanje, nemojte više mešati već zagrevajte smesu dok ne dobije boju tamnog karamela. Budite pažljivi! Šerpu možete povremeno protresti. Čim dobijete željenu boju ubacite u smesu puter i odmah sklonite sa šporeta. Pričekajte nekoliko sekundi, pa dodajte 150 ml slatke pavlake i dobro izmešajte. Kad dodate pavlaku smesa će zapeniti, ali to je normalno. U dobijeni karamel dodajte aromu vanile i ostavite ga sa strane da se malo prohladi.
U posebnoj šerpi pomešajte ostatak slatke pavlake sa mlekom (od kog odvojite 50ak mililitara) i stavite na šporet da se zagreva. Izmešajte skrobno brašno sa odvojenim mlekom da dobijete masu bez grudvica. Kad smesa mleka i slatke pavlake počne ključati, sipajte razmućeno skrobno brašno, smanjite temperaturu i krčkajte masu 3-4 minuta, dok se blago ne zgusne. Ne treba da se zgusne kao za puding već samo da počne da se hvata na spoljašnju stranu kašike.
Kada se masa počne zgušnjavati, sklonite ju sa šporeta i sjedinite sa pripremljenim karamelom. Ostavite da se ohladi uz povremeno mešanje. Najbolje je da posudu u kojoj je sladoled stavite u veću činiju sa hladnom vodom i ledom da ubrzate hlađenje. Ohlađenu masu držite u frižideru bar 2 sata.
Ako imate mašinu za sladoled, uradite dalje prema uputstvu proizvođača, a pred kraj mešanja dodajte morsku so. Kada dobijete sladoled odgovarajuće gustine, prebacite ga u plastičnu posudu i dodatno zamrznite u zamrzivaču.
Ako nemate mašinu za sladoled, masu zamrzavajte u zamrzivaču, ali kratko izmiksajte svakih pola sata tokom prva dva sata zamrzavanja da sprečite stvaranje kristalića leda. Nakon 2-3 miksanja, dodajte krupnu morsku so.
Ako vam se ne dopada ideja slane karamele (koja je odlična), izostavite so, ali dodajte bar malo jer so dodatno sprečava da se sladoled skroz smrzne i postane pretvrd.
[/instructions] [/recipe]
Nisam jos probala praviti sladoled zgusnut skrobnim brasnom….ideja mi se svidja. Fotke takodje – fenomenalne su 🙂
Moracu da isprobam, posto i ja sam veliki ljubitelj domacih sladoleda koje pripremam sa zumancima, pa imam isti problem sa belancima :))
Odlično! Izbegavam žumanca, volim karamel, pa je ovaj sladoled baš po mom ukusu! ♥
Meni je ovo super. Ne koristim žutanjke u sladoledu, ali nikad nisam ni škrobno brašno koristila. Djeca su preslatka!
Klinci su medeni k’o bombonice <3 <3
Mi svi obožavamo sladolede. Ovakav nisam pravila. Još koliko danas ću smućkati jedan!
Degustatori su top! Kako strucno gledaju! Tesko je poverovati – ali nisam bas neki veliki ljubitelj sladoleda. Srecom imam velikog i malog obozavaoca sladoleda, koji ne biraju.
Ma gledaj ti njih, kako uzivaju.Pribelezicu recept, dopada mi se, malo je drugaciji. Moram da kazem da mi se cini da ja polako gubim bitku u pokusaju da ih spasim od industrijskih slatkisa i slanisa.Uticaj okoline je veliki, a oni jos mali da shvate, i to me jako rastuzuje, desava se da nece da jedu ono sto spremim, vec traze kupovno..pa i sladoled.A znam srednjoskolce kojima se drugari rugaju ako nose uzinu od kuce, nije fensi ako nije iz „Hleb i kifle“…
Draga Mirjana,
i kod nas je sve više tako. 🙁 Baš pre neki dan sam se posvađala sa Ićkom jer je tražio kupovni sladoled umesto mog. A moja tetka je nedavno donela divan mladi sir, domaći, a njemu je omiljen onaj biljni Maestro fetino. 🙁