Ćuftice od ikre

Već nekoliko večeri, kada Ića zaspi, bacim pogled na laptop i pomislim kako eto, sada imam vremena da ga uključim i napišem neki novi post. Ali, nakon kratkog premišljanja, se predomislim i odustanem od namere. U poslednje vreme me sustigao neki umor i mrzovolja koje nikako da se otresem… Ali, neću vas gnjaviti time. Večeras sam ipak uključila laptop.

 

Nekoliko puta sam prelistala folder sa neobjavljenim receptima razmišljajući šta da odaberem. Ne kuca mi se nešto dugačko i komplikovano. Ne objavljuju mi se slatkiši… Jedan podfolder sam i obrisala jer sam sada, nakon dosta vremena, shvatila da nisam zadovoljna fotografijama. Možda je bolje da u takvom nekom blesavom raspoloženju i ne gledam neobjavljene fotografije. Moglo bi se desiti da sve obrišem…

Na kraju sam se zaustavila na receptu za ćuftice od ikre. Mi dosta jedemo ribu, i to najčešće rečnu. Poslednjih nekoliko godina smo ju počeli i dimiti. O tome ću vam pričati više nekom drugom prilikom. Tada obično kupimo nekog džinovskog tostolobika i posle nam zamrzivač bude prepun svih njegovih delova. Aca baci samo ono što se BAŠ mora baciti (peraje, krljušti i iznutrice). Sve ostalo ostavi. Kao, glava i ikra će mu trebati za riblju čorbu… I tako, ove godine smo kupili džina od, ni manje ni više, 24 kg!!! Zamislite to čudovište koje me dočekalo u koritu kad sam se vratila sa posla?! Da stvar bude zanimljivija, pokazalo se da to čudovište u svojoj utrobi krije čak 4 kg ikre! Šta da radimo sa tim? ‘Naravno da ništa nećemo baciti!’, pobunio se Aca. ‘OK’, na kraju sam popustila. I tako sad imamo 8 kesica ikre u zamrzivaču. Ona je stvarno dobra u ribljoj čorbi, ali mi riblju čorbu pravimo 2-3 puta godišnje…

Jela sam i ranije ćuftice od ribe ili sa dodatkom ikre, ali uvek sam imala utisak da od svih sastojaka sadrže najmanje onog čega bi trebale imati najviše – ribe. A ja sam ovaj put odlučila iskoristiti samo ikru. Nešto sam improvizovala i na kraju dobila odličan ručak.

 

ĆUFTICE OD IKRE


SASTOJCI:

 

– 270 g ikre tostolobika ili druge rečne ribe
– 1 krompir, srednje veličine
– 2 kriške belog hleba, starog 1-2 dana
– 1.5 dl mleka
– 1 glavica luka
– 1 čen belog luka
– 1 kašičica kumina
– 1/2 kašičice sumaka
– 1 jaje
– 2 kašike brašna
– 1 kašičica praška za pecivo
– so, biber po ukusu
– ulje za prženje

 

IZRADA:

Krompir obarite pod ljuskom, pa ga oljuštite i viljuškom izgnječite, pa ostavite da se prohladi. Hleb izdrobite na komade, pa prelijte sa hladnim mlekom i ostavite da omekša i natopi se oko 30 minuta. Ikru najpre izgnječite viljuškom da se unište opne, pa ju ubacite u veću količinu ključale slane vode. Prokuvajte ju oko 5 minuta, pa procedite i ostavite da se ohladi. Ohlađenu ikru dobro izgnječite rukama jer ume da stvroi grudvice koje mogu ostati tvrde ako to ne uradite.

Luk i beli luk sitno iseckajte. Pomešajte ga sa ikrom, izgnječenim krompirom, namočenim hlebom i mlekom. Dodajte i sve ostale navedene sastojke i masu dobro izjednačite viljuškom. Probajte, pa posolite i pobiberite po ukusu. Ako ne volite kumin ili sumak (ili ih ne možete nabaviti) upotrebite ruzmarin ili neki drugi začin koji volite.

Oblikujte ćuftice (masa je dosta vlažna, ali prilikom pečenja se ne raspadaju) i pecite na umereno vrelom ulju, dok ne dobiju lepu boju sa svake strane. Iz tiganja ih vadite na papirni ubrus koji će upiti višak masnoće.

 

Napomena: Uz ćuftice možete napraviti jednostavan umak od kisele pavlake ili gušćeg jogurta, limunovog soka, morkse soli i sveže mlevenog bibera.

 

Pozdrav! Ako želite da svake dve nedelje dobijate Novosti sa bloga, kao i da budete obavešteni o novim objavama, ostavite Vaš e-mail... 🙂

Ми не шаљемо нежељену пошту! За више детаља погледајте нашу политику приватности.

7 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.