Ovo leto su obeležila sećanja, porodica i selo… I bilo je jako lepo…
Slike još uvek nisu sređene, a i utisci se tek prebiru i sležu. Ali dani kod babe i dede na Kordunu su me vratili u neka davna vremena koja su bila toliko jednostavnija i bezbrižnija. Vremena koja su se završila pre tačno dvadeset godina… Odveli smo Ićku da vidi i staru kuću u kojoj sam se igrala i provela najlepše raspuste. Pokušala sam da mu objasnim kada sam tu živela, ali suviše je mali da poveže. Jablan koji je tata posadio dok smo bile deca je veći od kuće… Bašta je zarasla u korov…
Kupali smo se na bazenima za koje je tata nekada bio odgovoran. Sasvim slučajno srela sam drugare sa kojima smo se ja i Joja redovno igrale kauboja i indijanaca. Išli smo i na predivnu i bistru Koranu koja zajedno sa još tri reke krasi grad u kom sam se rodila. Čak sam i fotkala Iću ispred Velikog slapa na Plitvičkim jezerima. Fotka koju svako dete u našoj porodici ima u albumu…
Prisetila sam se vremena kada je mama redovno spremala mlince i čuvala ih tokom cele zime u velikom pamučnom stolnjaku na suvom mestu. Koristila ih je kao divan prilog piletini ili pačetini, ili za najlepšu gibanicu na svetu.
[recipe][recipename]GIBANICA SA MLINCIMA[/recipename] [ingredient]Mlinci:
- 1 jaje
- 500 ml vode, sobne temperature
- 1 kašičica soli
- 800 g brašna (plus, minus 50g, u zavisnosti od samog brašna)
Gibanica:
- 500 g sitnog sira
- 200 ml kisele pavlake
- 3 jaja
- 200 ml jogurta
- 200 ml ulja
- soli po potrebi (u zavisnosti od slanosti sira)
- 500 ml kisele vode
Mlinci:
Od vode, soli, jajeta i 600 g brašna zamesite meko testo. Ostalih 200 g brašna dodavajte postepeno. Kad se od testa formira kugla, prebacite ju iz vangle na pobrašnjenu podlogu i nastavite mesiti dok ne dobijete čvrsto, kompaktno testo (mi smo potrošile tačno 800 g brašna).
Odmerite kuglu testa, dobijenu masu podelite sa šest i na tolike delove isecite testo. Ovo možete i odokativno, mi smo ovaj put htele da budemo precizne. Od svakog dela testa oblikujte jufku. Dobijene jufke ostavite 15ak minuta da miruju.
Za to vreme uključite rernu na maksimum. Pripremite rešetku od rerne na kojoj ćete peći mlince.
Svaku jufku oklagijom rastanjite u krug debljine 2-3 mm. Krug od testa prebacite na komad papira za pečenje, papir na rešetku, pa sve u rernu, bliže gornjim grejačima. Kad stavit testo u rernu, uključite i spiralu (ako ju vaš šporet ima).
Dok se jedan mlinac peče, razvijte sledeću jufku. Stalno pogledajte u rernu jer se mlinci jako brzo peku. Kad je testo počelo dobijati boju i nadulo se, izvadite ga, stavite na čistu krpu i u rernu ubacite sledeći. Nastavite dok ne ispečete svih 6 mlinaca.
Mlince ostavite na krpi da se prosuše. Kad su mlinci skroz suvi, mogu se čuvati u platnenoj kesi , na hladnijem i svežem mesu i nekoliko meseci, kao i rezanci.
Gibanica:
Pomešajte sve navedene sastojke u dubljoj vangli. U tu retku masu dodavajte izlomljene mlince. Od ovih šest trebaće vam za gibanicu 4. Po potrebi dodajte još malo kisele vode. Kad ste dodali mlince, sve dobro izmešajte i ostavite dvadesetak minuta da mlinci malo upiju tečnost.
Tada masu izlijte u podmazanu tepsiju i pecite u rerni zagrejanoj na 180ºC oko 40 minuta. Najbolje je prvih 20 minuta tepsiju držati prekrivenu folijom da tečnost manje isparava, a da ju više upijaju mlinci. Tek tada skinite foliju i nastavite peći dok ne dobije lepu boju.
[/instructions] [summary]Mlinci na slikama su pravljeni u električnom špretu, da ih prilagodimo savremenoj kuhinji. Inače se mlinci peku na plotni dobro zagrejanog Smederevca, uz neprestanu pažnju. Od ove mase, dobićete dovoljno mlinaca za gibanicu, ali i za još neki fini, skromni ručak.[/summary] [/recipe]
Lepa sećanja imaš! Znaš li da Plitvička jezera smatram najlepšom tvorevinom prirode koju sam svojim očima videla (najlepša ljudska tvorevina je fontana ispred Belađo hotela u Las Vegasu). Još uvek se sećam ekskurzije i one divne, divne prirode. Baš bih volela ponovo da odem, tako da si jako srećna. Ih, mlinci! Mogu da zamislim kakva je gibanica, pošto je sa piletinom da prste poližeš 🙂
Gibanica ti je san snova ♥ Pravim nešto slično na način kako se radi u južnoj Srbiji – kore se razvlače oklagijom (sukalom) i peku na plotni šporeta na loženje i zovu ih sukane (imam recept)… Iako su deblje od tegljenih kora, gibanica je ukusnija jer im pečenje pri izradi daje poseban šmek. Tako je sigurno i sa gibanicom sa mlincima!
I moj album krasi slika ispod Velikog slapa, Plitvice su uvek bile hit destincija školskih ekskurzija! A o lepotama Korane sam se naslušala od moje komšinice rodom iz Karlovca. Po njoj je najlepša reka na svetu, pa i ja (iako je nikad nisam videla) imam takvu predstavu o njoj… 🙂
Odlično izgleda. Moze li se praviti sa kupovnim mlincima, jesi ikad probala? I u kolikoj tepsiji peces gibanicu?
Mislim da može. Mi nismo nikada probali, ali mlinci su mlinci, valjda. Mislim samo da su domaći uvek pečeniji…
Tepsija je dimenzija oko 25×35 cm.
Javi utiske ako probaš! 🙂
Nikad nisam bila na Plitvicama, nikad nisam jela ovakvu gibanicu 🙂 Mnogo volim kad se oseća ono kad malo pregore kore, podseća me na bakine sukane pite.
Divna sjećanja i neobično jelo. Nisam nikada sama radila mlince, a kamoli gibanicu od njih. Jako zanimljivo…
Koliko mlinaca treba za gibanicu, izraženo u gramima? Radim s kupivnima, ne znam koliko teže tvoja 4 mlinca.
Draga Ana,
nikada nisam radila sa kupovnim, ali mislim da je to oko 500g.
Pozdrav,
Milkica