Ja sam odrasla uz jedan žbun zelenog ogrozda. Stajao je u najružnijem delu babinog dvorišta, u senci pored pušnice. Jednostavno je tu postojao. Niko nije specijalno obraćao pažnju na njega. Nas četiri smo ga volele i jele, ali samo kad nam odrasli uberu koje zrno. Ti odrasli su najčešće bili moj tata ili baba stara. Izgleda da se samo njih dvoje hvatalo u koštac sa njegovim trnjem.
Opasna vam je to voćka. Bodlje na sve strane… Izgledom podseća na crne ribizle, ali je zelene ili crvenkaste boje, a ukus je potpuno drugačiji. Kad ga jednom probate, taj ukus nećete zaboraviti. Veoma je zapamtljiv i prepoznatljiv. Ne mogu reći da je to najukusnije voće na svetu, ali prilično je dobro…
Od ogrozda se svašta može napraviti, ali mi ga nikada nizašta nismo koristili sem svežeg, za grickanje. Internet svemogući mi je otkrio da je on mnogo prisutniji u britanskoj kulinarskoj tradiciji i oni ga zaista koriste na dosta načina. Prave se džemovi, tartovi, kremovi, musevi… Otkrila sam i da je ogrozd dobar drug sa zovom. Pošto sada imamo više različitih sorti, odlučila sam da ga napokon upotrebim za nešto. Odabrala sam krambl – odličan desert za vruće letnje dane. Krambl sam poslužila sa finim Dukatos grčkim jogurtom koji sam dobila na poklon od kompanije Dukat (hvala puno! :)), koji sam aromatizovala sokom od zove. Ne znam da li ste primetili, ali Dukat je izbacio i neke nove arome grčkog jogurta (jagoda, badem i pistaći i tzatziki), ali moj favorit je ipak onaj klasični, bez dodatih aroma…
KRAMBL SA OGROZDOM
SASTOJCI:
– 500 g ogrozda (ja sam pomešala zeleni i crveni)
– 50 g šećera
– 75 g ovsenih pahuljica
– 75 g brašna
– 60 ml suncokretovog ulja
– 50 g smeđeg šećera
– 2 kašike krupno seckanih badema
– 200 ml grčkog jogurta
– 2 kašike sirupa od zove
IZRADA:
Uključite rernu na 200C.
Pomešajte ogrozd sa šećerom u šerpi, poklopite i zagrevajte na veoma laganoj vatri desetak minuta da voće malo omekša. Omekšali ogrozd prebacite u manju vatrostalnu posudu ili tepsijicu.
Za posip, izmešajte ovsene pahuljice, brašno i ulje viljuškom da se dobro sjedini. Dodajte smeđi šećer i seckane bademe, promešajte pa masu rasporedite preko ogrozda.
Pecite u zagrejanoj rerni 20-25 minuta, dok posip ne dobije lepu braon boju.
Služite toplo uz grčki jogurt koji ste pomešali sa sirupom od zove.
ogrozd <3 i u dvoristu moje bake je bio grm.. sad ga vise nema =(
Ovde na severu Vojvodine ga jedemo za nedeljni rucak u obliku sosa koji se najcesce sluzi uz kuvano meso a posle supe. Doduse sve se teze moze naci na pijaci ali kad god ga vidim – kupim ga. Zamrznem ga za zimu i sluzim kao sos za Bozic. Svi se oduseve jer ih podseca na leto…
I moja baka ga je imala u najruznijem delu dvorista… I da, ima veliko trnje…
Moji su posadili jedan grm pre nekog vremena i ove godine sam ga probala prvi put. Naravno da sam se prvo izbola na trnje 😀 Nisam odusevljena ukusom, ali da ga imamo vise sigurno bih isprobala krambl, jer u kamblu je sve dobro 🙂
I svidja mi se dodatak zove!
Super izgleda!
Na zeleni ogrozd sam i ja navikla, ali ovaj tamniji još nisam probala, mada vjerujem da se super uklopio u tvoju kombinaciju
Nikad nisam probala ogrozd i čak mislim da sad po prvi put čujem za tu voćku. U svakom slučaju, posip je odličan, a vjerujem da je sve skupa baš divan doživljaj! 🙂
Meni ogrozd nije baš poznat iako znam da se od njega rade i džemovi i da se jede svjež. Super mi je i krambl koji si ti napravila, jako dobro izgleda i vjerujem da bi ogrozd najprije tako zavoljela !