Danas baš i nemam neki uvod…
Ne znam šta uopšte želim da kažem. U stvari, ne želim ništa specijalno. Volela bih samo da vam prenesem lepotu ovog cveta… i ovog hleba…
Cvet je svakidašnji, uobičajen… Skoro svaka bašta ga ima. A opet, poseban je kad ga pogledate pažljivije, zar ne? Nekako poetičan i fotogeničan. Nigella damascena. Mačkov brk. Devojka u zelenom. Plavi cvetići skriveni u plesu igličastih listića. Postoji i u drugim bojama, ali ova plava se meni najviše dopada. Zelena + plava = savršen par…
A hleb je baš poseban. Znate one tamne, vlažne hlebove koje ste verovatno viđali po supermarketima. Prodaju se isečeni na tanke kriške, upakovani u kockaste paketiće. Ovde ih nikada nisam kupovala jer su užasno skupi, ali kad sam bila i Poljskoj bili su moj svakodnevni obrok.
Stvarno drugačiji hleb. Od ražanog brašna, sa celom raži i kimom. Obojen u ovu tamnu nijansu dodatkom kakaa. Peče se dugo, sprema se dugo, traje dugo, a potrebno je samo malo davas zasiti. Recept koji sam godinama tražila i napokon pronašla u mom novom omiljenom kuvaru.
DANSKI RAŽANI HLEB
SASTOJCI:– 190 g zrna raži– 60 g semenki suncokreta– 500 ml ključale vode– 250 ml jogurta ili kefira sobne temperature– 3 kašike meda– 1 kašika morske soli– 1 kašika semenki kima– 5 kašika gorkog kakaa– 150 g startera za hleb ili 4 kašičice suvog kvasca (ja sam pravila sa starterom i oduševljena sam)– 400 g integralnog ražanog brašna– 210 – 260 g belog pšeničnog brašnaIZRADA:Stavite semenke suncokreta i zrna raži u plastičnu posudu i prelijte vrelom vodom. Ostavite da stoji 20-30 minuta, pa dodajte jogurt ili kefir (ja sam stavila svoj domaći kefir), med, morsku so, semenke kima i kakao, pa promešajte varjačom da se sve sjedini.U dobijenu masu dodajte suvi kvasac ili starter. Ako koristite starter prstima ga umešajte u smesu da se ravnomerno rasporedi. Zatim dodajte ražano brašno pa izmešajte da dobijete glatko, relativno tečno testo. Prekrijte posudu providnom folijom i ostavite na sobnoj temperaturi oko 1h, dok ne primetite balončiće na površini testa.U dobijenu masu postepeno dodavajte pšenično belo brašno. Kad je dovoljno gusta prebacite ju na pobrašnjenu podlogu i mesite 5 minuta uz minimalno dodavanje brašna. Testo će ostati lepljivo, vodite računa da ne bude previše tvrdo. Formirajte od testa kuglu, vratite ju u vanglu, lagano pokvasite površinu, pokrijte opet providnom folijom i ostavite u frižider na 8-10 sati ili preko noći.Nakon ovog vremena prebacite testo na lagano pobrašnjenu podlogu, oblikujte veknu tj. valjak i prebacite ga u dugački pleh za hleb koji ste prethodno premazali uljem. Lagano pritisnite jufku šakama da istisnete eventualno prisutni vazduh. Prekrijte kuhinjskom krpom i ostavite da izrasta na toplom mestu bar 3 sata.Uključite rernu da se greje na 200C. Pecite hleb na donjoj pregradi u rerni oko 60 minuta. Isključite rernu i ostavite hleb u njoj još oko 15 minuta. Izvadite hleb iz rerne, pa iz kalupa i ostavite da se ohladi na rešetki. Neka se hladi bar 4 sata. Tako će se lakše i lepše seći.
jako volim takvu vrstu kruha
a ovaj cvijet je prekrasan, boja mu je očaravajuća
Hvala Tami…
Oh, kako lepo <3!!
🙂
Baš u svom vrtu nemam ovaj cvijet i prekrasno izgleda na svim tvojim fotkama. O kruhu da i ne govorim, divan je!
Ingrid, ako želiš seme – javi… 🙂
Mnogo je lijep cvijet, čini mi se kao da ga nikad nisam primijetila. Baš nekako nježan! I liči mi da ti se baš dopada. 🙂 I divan ti je hljeb, ja volim takve i samo uz neki fini namaz ili čak neku finu pavlaku i već savršen doručak! Nisam ih nikad pravila sama, a i nisam razmišljala kako se prave, pa sam se čak na trenutak iznenadila kad sam vidjela da idu zrna raži. No, kupila sam veliku teglu, ovih dana ću dobro da iščitam postupak i pravim i ja svoj starter, a onda i sve ostalo! 🙂
Uzgred, hvala ti za kefir još jednom! Moji su tamo svi oduševljeni, a ja sam ga uzela sad kad sam bila i danima nije mogao da se napravi – mislim da je bilo hladno u stanu. Taman kad sam htjela da te pitam šta da radim, sve se sredilo – i vrijeme i toplota i kefir! 🙂
Milice, u pravu si. Savršeno ide uz te mlečne namaze ili mladi sir. Žao mi je što nisi bliže pa da ti pošaljem pelcer startera, da se ne mučiš sa celim postupkom…
Kefir je super! Kod nas je sada dosta toplo, pa se čak prebrzo napravi…
I ja sam u Poljskoj najvise kupovala taj crni vlaznjikavi hleb koji oni zovu ‘litvanski’. I ovde u Holandiji je taj tamni teski kvalitetni hleb skuplji od belog, ali ne moze ni da se pojede puno. Mene jedan sendvic od tog hleba moze mnogo bolje da zasiti, nego 3 od belog.. Ovaj tvoj hleb izgleda fenomenalno.
I pravu si Slađo, stvarno je zasitan i ima neki posebno lep ukus… Mnogo mi se dopada. 🙂
Diiivno, taman sam napravila novi starter ( uspela sam da ubijem onaj tvoj :/ ) Probam!
Ma što si pravila novi, što opet nisi tražila pelcer? Moj je sada jak i brz i sada svaki put dobijem velike rupe na običnom belom hlebu. Baš mi je sada žao što si se mučila sa tim…
Prvi puta čujem za ovaj cvijet. kruh izvrsno izgleda, moram ga isprobati. Još samo da kupim zrna raži.
Mimi, bilo mi glupo da ti opet tražim 🙂 Iskreno, ne znam ni kako je onaj uginuo, samo se odjednom osušio u fridžu :/ Hajde videću kakav će mi ovaj biti, pa ako bude loš, javljam se za pelcer. Sad si me baš zainteresovala ovim velikim rupama 🙂
Ma, nemoj da ti bude glupo, molim te. Bolje da ga imamo svi već jakog, pa da jedni od drugih nabavljamo. 🙂
Takve tamne hljebove obozavam; ispocetka su mi bili neobicni dodatci kakaa ili kafe, ali nije bilo problema da se brzo naviknem.
Nigella sjemenke se mogu jesti (pripadaju istoj porodici kao čurekot). Ovdje taj cvijet zovu ‘ljubav u izmaglici’ – romanticno i neobicno…Mene fascinira plava boja cvijeta!
Cula sam da se mogu jesti, ali nisam probala. Mada, toliko ih imam da ću ih morati nekako iskoristiti. Možda kao crni susam. Šta misliš o ideji?
Za Nigella semenke znam, ovde postaju sve popularnije, nisam imala pojma da dolaze sa ovako divnog cveta.
Hleb izgleda super, svidja mi se neobicna kombinacijam sastojaka; ja sam juce isprobavala razeni, najobicniji hleb sa mojim starterom ,ali je trajalo doveka i nisam bas zadovoljna :))
Stvarno se jedu? Onda ih definitivno moram skupiti jer ih bude stvarno mnogo… Hvala Jelena puno…
E, pa sve si rekla fotografijama…nestvarno…
🙂
A uuuu, sad si me baš oduševila sa ovim receptom jer sam u potrazi za istim. Ja sam nailazila na recepte kod kojih se testo u plehu peče u pari u rerni jako dugo. Milkice ova zrna raži su prava zrna, kao zrna pšenice i termički budu meka na kraju?
Ja planiram probati još koji recept, ali ovaj mi se baš jako dopada.
Jesu, prava zrna raži. I ja sam bila sumnjičava i par puta sam proveravala šta znači ‘rye wheat berries’, ali to je to. I omekšaju. Ne budu uopšte tvrda već nekako žvakava. 🙂 Valjda od sveg tog stajanja u vlažnim uslovima… Javi utiske ako probaš. 🙂
Predivan kolaž!
Ne znam da li mi se više dopada hleb ili ovi cvetovi. Mi svi obožavamo tamne hlebove.
Sada si mi ubacila „crva“ i neće se smiriti dok ne isprobam ovaj hleb i dok ne nadjem semenčice ove plave lepotice!
Semenčice ti mogu poslati čim ih bude. 🙂 Samo mi pošalji adresu. 🙂
Puno hvala!
Hvala ti draga Milkice, srce si :* Radujem se unapred!!!
Poslaću ti adresu 🙂
Samo tamne hlebove priznajem… Prema tome, ovaj tvoj je odličan! A beli mi je ko da jedem artiju 😉
Hlebova sam se namesila za tri života, al sa starterom još nisam… Za petnaestak dana krećem i u taj poduhvat!
Hej Gago, srećno sa starterom! Oduševićeš se! 🙂
Odlicno izgleda. Pravi danski 🙂 Ovdje se prodaju svuda i ne samo vakumisani, nego im je rok trajanja nekoliko dana. Ipak najbolji su vruci u pekarama. Razeni kruh je nesto na cemu su svi Skandinavci odrasli.
Goco, baš sam čekala tvoj komentar. 🙂 Znači, dobar je. 🙂
Fotkice su dovoljne i govore hiljadu reci.:)))
🙂
Divne su ti fotografije.
Ražani hleb sam samo jednom pokušala da napravim i nikako nisam uspevala lepo da ga oblikujem, verovatno zato što nisam stavila skoro uopšte belog brašna.
Možda kako kažeš nemaš uvod ali ti je naslov genijalan a tek fotke, par puta sam se vraćala i gledam prekrasne fotke a onda sam tek skužila da si i divan kruh ispekla draga Miki. Cvijet je neobičan i nažalost ga ja ne vidjeh još do sada.
Nigelle imam punu bašču,toliko se raprostranila kako se sama rasijava,probaj obavezno sjemenke,jestive su!
Slike su ti da se raspameti čovjek od ljepote,savršene skup sa kruhom!
Za ovo bas ne treba uvod…Fantastičan hleb sam ispekla danas. Kolač mu nije ravan 🙂 Veliko hvala!
Hvala vam puno, puno!!! Jako mi je drago da vam se hleb dopao! Veliki pozdrav… 🙂
Možete li,molim Vas,reći kako pravite domaći kefir? Možda je već objašnjeno negde na blogu,a ja ne mogu naći?! Pre nekog vremena sam Vas zasula pitanjima vezanim za šlag u Nugat torti i mogu se pohvaliti da sam ju i sama pravila.Torta je više nego dobra,pobrala je sve same pohvale,a uskoro će i repriza. Redovno svraćam na Vaš blog,a tekstom o sinovom rođendanu ste mi izmamili suze…Ovaj hleb izgleda jako fino i praviću ga čim pribavim sve potrebno. Veliki pozdrav!
Kao prvo, jako mi je drago da je torta uspela i da su svi bili zadovoljni! 🙂 Hvala Vam na isprobavanju, a i na pohvalama. 🙂
Nisam o kefiru detaljnije pisala na blogu, ali planiram. Kefir se pravi od posebne kefirne gljive koja se stavlja u mleko. Mleko sa gljivom stoji na sobnoj temperaturi oko 24h (zavisi od temperature u prostoriji) pa se procedi. Gljiva se ispere i stavi u novo mleko, a kefir pije tj. koristi. Ako ste zainteresovani, rado ću Vam pokloniti kašiku ove gljive (jedna kašika je dovoljna za 1 l mleka, a gljiva se vremenom razmnožava). Ja putujem desetog juna, a vraćam se kući 20og, pa Vam gljivu mogu poslati pre ili posle toga. Naravno, ako živite u Srbiji. Nisam sigurna da ju smem slati u inostranstvo…
Veliki pozdrav! 🙂
Od kada sam prvi put vidjela ovaj post impresionirana sam i kruhom i cvijetom, baš impresionirana. Pa se vraćam, čitam recept i odličan je, kruh izgleda tako da bi najradije preko ekrana zagrizla u posluženi komad, a cvijet je čaroban !
Ako ste voljni možete poslati u Novi Sad,mojoj sestri,a ja ću preuzeti od nje…