PLETENI HLEB SA ZA’ATAROM I BELIM LUKOM
(oblikovanje hleba iz ovog recepta)
SASTOJCI:
Testo:
– 500 g brašna
– 250 ml kefira
– 80 ml ulja
– 1 kašičica soli
– 1 kesica suvog kvasca
– 1 jaje
– 1 kašičica šećera
Premaz:
– 4 čena belog luka
– 4 kašike maslinovog ulja
– 2 kašičice za’atara
IZRADA:
U plastičnoj vangli odmerite brašno. Dodajte mu so, pa promešajte da se so ravnomerno rasporedi. Isto tako dodajte i kvasac i promešajte.
Kefir blago zagrejte (umesto kefira možete koristiti i jogurt), pa mu dodajte jaje, ulje i šećer. Sve izmućkajte viljuškom pa sipajte u brašno. Zamesite meko testo koje se ne lepi. Svako brašno se razlikuje i upija različitu količinu tečnosti, ali ja nisam morala dodavati ni malo brašna tokom mešenja.
Formirajte kuglu od testa i stavite ju u čistu vanglu. Pokrijte aluminijumskom ili providnom folijom i ostavite na toplom mestu da izrasta dok ne udvostruči zapreminu.
Čim ste umesili testo, napravite premaz. U šolji pomešajte maslinovo ulje sa sitno seckanim belim lukom i za’atarom. Ostavite sa strane da se arome povežu.
Pripremite okrugli kalup prečnika 20 do 25 cm (moj je bio prečnika 25 cm). Obložite mu dno papirom za pečenje ili ga premažite uljem i pospite brašnom.
Nadošlo testo prebacite na pobrašnjenu podlogu. Lagano ga premesite, pa podelite na četiri dela. Svaki deo oblikujte u jufku. Razvijte oklagijom jednu jufku u krug prečnika 25 cm (u stvari u krug istog prečnika kao kalup u kom ćete peći hleb). Taj krug prebacite u pripremljeni kalup i premažite ga trećinom pripremljenog premaza.
Razvijte drugu jufku u krug istih dimenzija i stavite preko prvog kruga u kalup. Opet premažite drugom trećinom premaza. Ponovite isti postupak još jednom. Na kraju razvijte i poslednju jufku, stavite ju preko ostalih u kalupu i blago spojite ivice.
Nožem za sečenje pice presecite formirani hleb na pola, ali tako da krajevi ne budu presečeni. Molim vas pogledajte originalni recept i fotografije postupka oblikovanja. Ponovite isto presecanje pod pravim uglom u odnosu na prvo. Sad imate ukupno 4 trougla spojena na spoljašnjim krajevima. Presecite još dva puta po sredini formiranih trouglova da ih imate ukupno 8, pa sve to još jednom. Na kraju ćete imati ukupno 16 uskih trouglova spojenih sa spoljašnje strane, čiji su vrhovi u sredini hleba.
Svaki od tih trouglova nežno podignite i blago uvijte, pa vratite tako uvijen na početno mesto. Uradite isto sa svih 16 listića. Formiran hleb pokrijte folijom i ostavite na toplom mestu 15ak minuta. Za to vreme uključite rernu da se greje na 240C. Ubacite nadošli hleb u zagrejanu rernu i pecite na toj visokoj temperaturi 5 minuta. Zatim smanjite temperaturu na 200C i pecite još 15 do 20 minuta tj. dok hleb ne dobije lepu boju.
Pleteni hleb sa belim lukom i za’atarom – Daring Bakers Challenge, February 2014
Već ste primetili da su pogače, hlebovi i peciva moja velika ljubav. U suštini, i ne volim ih nešto specijalno jesti, ali ih mnogo volim praviti. Sve vrste… Svaka nova je izazov. Uglavnom neka komplikovana pletenja, ređanja ili slaganja i nisu tako komplikovana kada se malo pažljivije pogleda.
Ja i Joja smo se uvek otimale koja će dekorisati Božićnu česnicu. Nismo volele stavljati tradicionalna obeležja, već smo puštale mašti na volju tako da je naša česnica na kraju bila prepuna listića, cvetova i pletenica. Dešavalo se da se i razočaramo kad shvatimo da su se naši zgusnuti ukrasi raširili i da na gotovoj pogači ima dosta slobodnog prostora, a mi smo se tako potrudile da sve popunimo. 🙂 Tada se još nismo razumele u moć kvasca… 🙂
Sawsan sa odličnog bloga Chef in disguise (koji već duže vreme pratim) nam je u okviru međunarodne food blogerske igrice Daring Bakers Challenge zadala odličan izazov – pleteni, ukrasni, prelepi hleb. Izazov kao stvoren baš za mene! 🙂 Ponudila nam je dva testa i dva nadjeva, a obavezni smo bili da se odlučimo za jedan (ili oba) ponuđenja načina pletenja. Ja sam se odlučila za drugačije testo sa kefirom sa kojim imam odlično iskustvo (ostaje duže sveže, a i sami pravimo kefir i uvek ga imamo u frižideru), a slojeve testa sam premazivala smešom fenomenalnog istočnjačkog miksa začina za’atar, belog luka i maslinovog ulja. Odlična kombinacija… Ja sam za’atar dobila od drugarice na poklon, donela mi iz Istanbula i ne znam da li se kod nas može kupiti. U svakom slučaju, možete ga i sami napraviti (recept), a možete umesto njega upotrebiti omiljenu začinsku biljčicu (preporučujem meni omiljenu majčinu dušicu ili bosiljak).
Baš volim da čitam tvoje postove vezane za Daring Bakers, uvek saznam nešto lepo i novo 🙂 Hleb ti je divan, fotke isto ☺
Milice, hvala ti. Ja nisam nešto zadovoljna fotkama, ali su nastale kasno uveče, nabrzaka…
Sa uzivanjem sam te citala. Lep ti je i hleb i slicice 🙂
Divno ti je ispao, prekrasan je! Nisam nikad probala kruh s kefirom, baš me zanima kakvog je okusa.
Tamara, ne oseti se kefir u ukusu. Ali testo sa kefirom ili jogurtom duže ostane sveže. Bar se meni tako čini.
Jako mi se dopada to što vam je mama davala da dekorišete i da se igrate jer to i jeste smisao praznika i porodice i ti ukrasi su najslađi. Hoćemo recept za kefir na blogu! Verovala ili ne ja ga nikada nisam probala (sramota).
Jeco, kefir pravim od mleka, pomoću kefirne gljive. Ako ju želiš, daću ti. 🙂
Uh kakva divna kombinacija fila! fotke su ti divne i nekako mi ovaj oblik vise odgovara slanoj verziji! X
Fantastično izgleda,ovakav pleteni izgled mi je baš efektan..divan post!
Pozelis odmah da odlomis komadic, prelepe fotkice i hlepcic.:)))
deluje savrseno, moram ovo da probam sto pre (a i obozavam za’atar, kao i testa sa belim lukom, tako da vec znam da ce bas da mi se svidi)
Prelepo Miki, ovo ću isprobati sigurno!
uf, predobar je, videla sam i kod Whats… onaj sa cimetom, neznam koja mi je bolja varijanta!
Oh my!! Kako je samo lep! A mogu da zamislim koliko je ukusan, zatar obožavam. Jedan od najomiljenijih začina. Nadam se da će se neko setiti da donese i kod nas 🙂
Joj kako lepo izgleda, oduševljena sam!
Sjajno izgleda! Testo sa kefirom nisam nikad probala, doduse ovde je vrlo tesko naci kefir, ali potrudicu se… Zato zatar ima sigurno, turskih I marokanskih prodavnica na svakom koraku.
Slađo, umesto kefira stavi jogurt. Nemoj se mučiti da nabavljaš kefir zbog testa. Ne oseti se razlika u ukusu.
divno izgleda.. bas sam pogledala onaj njen recept sa nutelom.. moracu isprobati =)))
Krasno, aromatično, mirisno… baš prelijepo izgleda
Super deluje, volim dekoraciju 🙂
Fotke su ti fantazija, a i pogača mora biti prefina
Ne znam kakav je ukus zatara, al sve ostalo obećava božanstven ukus! Plus izgleda… :)))
Inače, domaći kefir svakodnevno koristim, a pravim hleb i peciva sa kefir-kvascem, pa znam koliko je fin.
Gago šta je kefir-kvasac? Mi sami pravimo kefir pomoću one kefirne gljive.
Mislim da bi se tebi dopao za’atar. Bar mi tako deluje, sudeći po nekim tvojim receptima… 🙂
Miki, pomešaš kefir sa brašnom i ostaviš nekih 12 sati na toplom da „radi“, onda time zamesiš hleb i bude fin i rupičast, a ne koristiš kupovni kvasac… Već 2 meseca samo tako mesim hleb! Imam i recept… 😉 http://gagasrce.blogspot.com/2014/01/hleb-sa-kefir-kvascem.html
Već sam gledala tvoj link za pravljenje za’atara, sigurna sam da bi mi se svideo 😉
Hvala Gago na objašnjenju. Obavezno ću probati. Ja inače imam svoj starter već 9 meseci star i njega koristim umesto kupovnog kvasca… Ali, moram videti i to sa kefirom. 🙂
bravo, majstorice, kruhić je prekrasan! i miriše do ovuda 🙂
Al’ si ga uplela, alal vera! Veoma mi se svidja kako izgleda, a verujem da je i jako ukusan! Slike su prelepe!
Prošla ova divota a da ja ju nisam vidjela jako si ju lijepo umijesila a i ispekla. Prava divotica.
Zaatar mi je nepoznanica koja me odmah privukla ovoj pogači, za sada neisproban, ali kada pogledam kombinaciju začina znam da će mi se svidjeti ! Naravno da me nije privukao samo zaatar, privukla me i ljepota ove pogače, tako lijepo si je isplela, ispekla, prekrasna je !
Odlično podsećanje!