Do sada smo napravili kečap, klasičan sok od paradajza, Majinu pikantnu marmeladu i BBQ sos. Tata je i silne plastične flaše napunio mlevenim paradajzom i stavio u zamrzivač. Mama je eksperimentisala i isprobala recept za iznenađujuće ukusnu marmeladu od šljiva i paradajza (biće recept jednom – inače, ukus podseća na džem od kajsija). Jučer su kuvali sos od žutog paradajza posebno, čisto zbog boje… 🙂 A ja sam dobila 5 kg pravih pelata koje je tata prvi put ove godine sejao i spakovala ih u tegle….
Ovaj recept se vec odomacio u nasoj porodici i svake godine deo paradajza spremimo na ovaj nacin. Odličan je za pravljenje sosa za picu, za dodatak testenini, raznim umacima, ma za svašta nešto… Ipak, savetujem vam da spremite onoliko tegli koliko cete potrošiti tokom godine, jer pelat nije tako lep ako stoji duže od godinu dana. Recept je obajvljen i u časopisu Mezze, septembar 2012.
Žao mi je što nisam stigla fotkati sve sorte koje imamo u bašti. Posebno su lepe male kruškice tj. cherry u obliku kruškice… 🙂 Ma, biće prilike i zapamtite da vam te fotke dugujem.
PARADAJZ PELAT
– 5 kg paradajza (idealno pelata ili šljivara, u svakom slučaju srednjeg ili sitnijeg)
– 1 veća veza bosiljka
– 50 g šećera
– so, biber
– po želji i drugi sveži začini (majčina dušica, origano…IZRADA:
Paradajz dobro operite. Dobro operite tegle vrelom vodom (za 5 kg paradajza vam treba otprilike 5 tegli).
Napunite veliki lonac vodom i stavite da proključa. Ubacujte u ključalu vodu po 5-6 paradajza i blanširajte 2-3 minuta. Vadite ih šupljikavom kašikom i ubacujte u šerpu sa hladnom vodom. Odmah ih oljuštite i očistite središnji deo sa košpicama. Očišćen paradajz stavljajte u veliku vanglu. Nastavite dok ne očistite svu količinu.
Ovo je jednostavnije radite pomoću one mreže za fritezu. U nju stavite nekoliko paradajza, sve zajedno potopite u ključalu vodu. držite 2-3 minuta pa prebacite u hladnu vodu. Nemojte stavljati previše paradajza odjednom. Jako je važno da ne blanširate paradajz predugo jer nije lep ako se prekuva. Ovo blanširanje služi samo da bi se kožica lakše skidala.
U očišćen paradajz dodajte šećer, so, biber i iscepkane listove bosiljka. Dobro promešajte (nežno da se paradajz previše ne izdrobi), probajte, pa dodajte još soli ili bibera.
Paradajz slažite u pripremljene tegle. Lagano protisnite da ne ostanu zarobljeni džepovi vazduha. Nemojte puniti tegle do samog vrha, ostavite oko 1 cm. Tegle dobro zatvorite originalnim zatvaračima. Nikao ih nemojte zatvarati samo celofanom. Ako stavljate celofan, preko mora zatvarač zbog sterilizacije.
Složite tegle u visoki lonac čije ste dno obložili krpama. Stavite krpe i između tegli da se ne dodiruju, pa nalijte vodu da bude oko 3 cm iznad vrha tegli. Stavite na šporet i kuvajte 40 minuta nakon što proključa. Nakon ovog vremena isključite vatru i ostavite sve zajedno da se skroz ohladi. Tek kad je hladno izvadite tegle i spremite ih.
Siđoh malo u civilizaciju i baš sam se obradovala kad sam videla ovaj recept, kupujem tegle i krećem sa poslom jer mnogo pelata potrošim godišnje:-)
Ja nikad nisam koristila kupovni pelat, pa ne mogu uporediti, ali ovaj je bas dobar i zgodan za svasta nesto… 🙂
U pravi čas, moram da javim mami hitno, dok još imaju podesan paradajz! <3
Nema ništa lepše od voća i povrća iz sopstvene bašte
Ovo bi mogla da napravim ove godine, i mom tati je odlično rodio paradajz.
Miki, vi ste izuzetno srecni ljudi kad mozete da jedete ovakvo blago! Tokom 18 dana odmora na jugu sam se tako ‘razmazila’ pravim, pravcatim paradajzom i drugim povrcem, da evo od ponedeljka ne mogu da dodjem sebi od ovog sto ovde kupujemo pod imenom paradajz. A u Srbiji su nam stalno nudili rostilj, meso na kvadrat… Sa godinama sve slabije podnosim meso, ovakav paradajz je za mene najveca gozba. Blago tebi, bas ti zavidim!
Sladjo, nazalost tek kad nesto nemamo postanemo svesni koliko je to bilo dobro i vredno. Kao mala, jedan deo zivota sam bila kod bake na selu. Ona je stalno pravila domacu prsutu, a ja sam mislila da je parizer najukusnije stvar na svetu… 🙁
Znaci pripreme za zimu otpocele…Nista bolje i ukusnije od domaceg!
super receptić, obožavam ih domaće. inače, ove godine su nam dosta kasno sazrijeli
Diiiivan recept, nisam nikada pravila na ovaj nacin, ali ovog leta sigurno isprobavam… najlepse je kad mozes da uzberes povrce iz svog vrta.:)))
Lano, javi utiske… 🙂
I ja ću se ove godine baciti na posao…Kumu je rodio paradajz i mislim da nema boljeg nacina za iskoristiti ga;)
I kod nas je kasnije dozrio ali sada pomidora ima i previše tako da ni ovaj recept nije naodmet.
Kod nas sunce spalilo dosta pomidora, imamo samo za jelo. Kruškice imamo mi i baš su fora, okus im je poseban.
Odlican recept 🙂
I kao što sam i rekla, napravila sam ga! Dve tegle za probu 😉 Veoma jednostavno za pripremu, a nadam se i da je ukusno, ali o tome kad otvorim teglu;)
Bas mi je drago Suzy! Molim te, javi utiske kad probas… Nadam se da ce ti se dopasti. Ja ga nekad koristim i za sos za picu… 🙂
Javljam obavezno, baš me kopka ukus i samo gledam da li da otvaram teglu ili da sačekam još malo 😉
recet deluje vrlo ukusno.. čitajući ga, kupih paradajz, nikad nisam probala pelat i koliko već sutra, počinjem da ga pravim. 🙂
Ovo se mora probati.Interesejeme ,kako ostaje očuvan bez konzervansa,mada ja to i gdje ima u receptu ibegavam,Hvala za recept.
Pasterizacija tegli je ovde vid konzerviranja. Veoma je važno da su poklopci za tegle dobro, tj. da dobro naležu. Nikako ne sme ulaziti vazduh kasnije tokom stajanja. I meni se ponekad desi da kasnije uđe vazduh ako nisam dobro zasrafila poklopac.
Javite ako probate… 🙂
[…] deo inspiracije za ovaj recept pronašla sam kod Milkice na blogu Mimi’s Kingdom, pa obavezno bacite pogled i tamo, možda vam njen recept više […]