Paradajz pelat

Sezona paradajza je u punom jeku. I odlično je rodio! Tata ga je ove godine čak i previše posadio jer nije očekivao takav rod. Iskorišćavamo ga na hiljadu načina, a i dalje ga dosta ima…
paradajz pelat 1 

Do sada smo napravili kečap, klasičan sok od paradajza, Majinu pikantnu marmeladu i BBQ sos. Tata je i silne plastične flaše napunio mlevenim paradajzom i stavio u zamrzivač. Mama je eksperimentisala i isprobala recept za iznenađujuće ukusnu marmeladu od šljiva i paradajza (biće recept jednom – inače, ukus podseća na džem od kajsija). Jučer su kuvali sos od žutog paradajza posebno, čisto zbog boje… 🙂 A ja sam dobila 5 kg pravih pelata koje je tata prvi put ove godine sejao i spakovala ih u tegle….

 
 

Ovaj recept se vec odomacio u nasoj porodici i svake godine deo paradajza spremimo na ovaj nacin. Odličan je za pravljenje sosa za picu, za dodatak testenini, raznim umacima, ma za svašta nešto… Ipak, savetujem vam da spremite onoliko tegli koliko cete potrošiti tokom godine, jer pelat nije tako lep ako stoji duže od godinu dana. Recept je obajvljen i u časopisu Mezze, septembar 2012.

 

Žao mi je što nisam stigla fotkati sve sorte koje imamo u bašti. Posebno su lepe male kruškice tj. cherry u obliku kruškice… 🙂 Ma, biće prilike i zapamtite da vam te fotke dugujem.

PARADAJZ PELAT


SASTOJCI:

– 5 kg paradajza (idealno pelata ili šljivara, u svakom slučaju srednjeg ili sitnijeg)
– 1 veća veza bosiljka
– 50 g šećera
– so, biber
– po želji i drugi sveži začini (majčina dušica, origano…

IZRADA:

Paradajz dobro operite. Dobro operite tegle vrelom vodom (za 5 kg paradajza vam treba otprilike 5 tegli).

Napunite veliki lonac vodom i stavite da proključa. Ubacujte u ključalu vodu po 5-6 paradajza i blanširajte 2-3 minuta. Vadite ih šupljikavom kašikom i ubacujte u šerpu sa hladnom vodom. Odmah ih oljuštite i očistite središnji deo sa košpicama. Očišćen paradajz stavljajte u veliku vanglu. Nastavite dok ne očistite svu količinu.

Ovo je jednostavnije radite pomoću one mreže za fritezu. U nju stavite nekoliko paradajza, sve zajedno potopite u ključalu vodu. držite 2-3 minuta pa prebacite u hladnu vodu. Nemojte stavljati previše paradajza odjednom. Jako je važno da ne blanširate paradajz predugo jer nije lep ako se prekuva. Ovo blanširanje služi samo da bi se kožica lakše skidala.

U očišćen paradajz dodajte šećer, so, biber i iscepkane listove bosiljka. Dobro promešajte (nežno da se paradajz previše ne izdrobi), probajte, pa dodajte još soli ili bibera.

Paradajz slažite u pripremljene tegle. Lagano protisnite da ne ostanu zarobljeni džepovi vazduha. Nemojte puniti tegle do samog vrha, ostavite oko 1 cm. Tegle dobro zatvorite originalnim zatvaračima. Nikao ih nemojte zatvarati samo celofanom. Ako stavljate celofan, preko mora zatvarač zbog sterilizacije.

Složite tegle u visoki lonac čije ste dno obložili krpama. Stavite krpe i između tegli da se ne dodiruju, pa nalijte vodu da bude oko 3 cm iznad vrha tegli. Stavite na šporet i kuvajte 40 minuta nakon što proključa. Nakon ovog vremena isključite vatru i ostavite sve zajedno da se skroz ohladi. Tek kad je hladno izvadite tegle i spremite ih.

Pozdrav! Ako želite da svake dve nedelje dobijate Novosti sa bloga, kao i da budete obavešteni o novim objavama, ostavite Vaš e-mail... 🙂

Ми не шаљемо нежељену пошту! За више детаља погледајте нашу политику приватности.

22 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.