A sada ću vam skrenuti pažnju na nešto što ste možda čuli, ali niste znali da li je tačno ili nije…
Spanać ne treba jesti sirov.
Tačno. Mislim, možete ga pojesti malo, ali nikako nemojte preterivati. Spanać sadrži priličnu količinu oksalata, kao i rabarbara koji su štetni za organizam (između ostalog vezuju kalcijum). Često viđam po stranim blogovima predivne salate sa listićima tzv. baby spanaća. Ne morate se odreći ovakvih osvežavajućih kombinacija, ali ih jedite u ograničenim količinama.
Spanać ne valja podgrevati.
Tačno. Listovi spanaća sadrže nitrate koji sami po sebi uopšte nisu opasni. Međutim, nitrati mogu preći u nitrite, a nitriti u nitrozamine, a nitrozamini su kancerogeni. Ova reakcija se normalno jaaaaaakooooooo sporo, skoro neprimetno odvija. Dok mi pojedemo spanać, ništa se ni ne desi. Ali, ova reakcija se ubrzava podgrevanjem. I dalje su te količine nastalih nitrozamina jako male i nama odraslima neće naškoditi, ali za bebe starosti do 6 meseci mogu biti opasne. Zato nemojte podgrevati spanać, posebno ne bebama…
Nadam se da su vam ovo korisne informacije. 🙂
BORANI ESFANAJ
Sastojci:– 2 kašike suvog grožđa– 1kašika maslinovog ulja– 1 glavica luka– ¼ kašičice kurkume– 250 g svežih listova spanaća– 200 g kisele pavlake sa 12% mlečne masti– 1 kašika limunovog soka– so, biber po ukusuIzrada:Najpre potopite suvo grožđe u malo mlake vode i ostavite da stoji petnaestak minuta.Iseckajte luk na sitne kockice. Zagrejte maslinovo ulje u tiganju. Dodajte luk i pržite ga dok ne omekša i postane providan (oko 7-8 minuta). Po potrebi dodajte malko vode. Kad je luk dinstan, dodajte kurkumu i oceđeno suvo grožđe i dinstajte još 2-3 minuta. Sklonite sa vatre i ostavite da se prohladi.Očistite i operite spanać. Sipajte vodu u veliku šerpu i dodajte kašičicu soli. Zagrejte vodu do ključanja. U ključalu vodu ubacite listove spanaća i blanširajte ih 20-30 sekundi, otklopljeno. Procedite spanać i odmah ga isperite hladnom vodom, da se zaustavi proces kuvanja. Dobro iscedite rukama spanać da istisnete sav višak tečnosti, pa ga sitno iseckajte. U seckan spanać dodajte izmešanu kiselu pavlaku i sve sjedinite. Dodjte limunov sok, so i biber po ukusu. Na kraju u umak umešajte i ohlađen luk i suvo grožđe.Ovaj umak ide dobro sa jagnjetinom, ali odličan je i samo sa domaćim hlebom
Odstampala i jedva cekam da dodjem kuci 🙂
Totalno zanimljivo. Nisam nikada ni okusila svež spanać, a ovaj umak nagoveštava uzbudljivo iskustvo.
Evo, da budem iskrena, nisam ni znala da se sirov uopšte jede 😛 a za podgrevanje znam jer mi baka kad god joj kažem da sam pravila spanać kaže – “ Nemoj samo da podgrevate“ :-D.
Korisne informacije sam prikupila u ovom tvom postu.Čula sam da ne treba podgrevati spanać, ja ga ionako slabo konzumiram jer moji ne vole kapame i čorbe pa mi se ne isplati samo za sebe da kuvam. Ali u pitama ga volimo, i jedemo kad ostane za sutra, da li i to nije ispravno?
Recept mi je baš zanimljiv!
Ja mislim da je to OK, jer pite ne podgrevamo. Ali, neće nam biti ništa i ako nešto povremeno podgrejemo… 🙂
Korisne informacije. Ovdje se jede svjezi spinat u sendvicima i na salati, ali samo tzv. baby spinat koji je super jesti svjez.
Odlican umak 🙂
Jeste Goco, ali to su ipak neke male količine, zar ne?
Korisne informacije. Moja mama nikada nije dala podgrijavati špinat a nikada mi nije bilo jasno zašto, sada znam a mislila sam da ona to bez veze govori.
Jako dobro i korisno, neke činjenice nisam znala. Špinat nikada nismo jeli u većim količinama (nije mi bio fini, a ni djeci), a sada ga ipak znam spremiti u nekim pitama ili kao salatu. Ono kako je špinat zdrav (Popey) davno se pokazalo netočnim jer se mora pojesti zaista odmah.
Super post o špinatu, za podgrijavanje sam znala, ali za ove opasnosti sa sirovim špinatom nisam znala, hvala ti !
Umak je odličan, odmah ga bilježim !
Mnog lep naziv ima, a iako mi je to suvoo grožđe jko neobično u kombinaciji verujm da je odlično. Tvoji namazi i prilozi su odlični uvek.
I ja sam bila sumnjičava, ali stvarno je dobro… 🙂
Odličan recept, lep intersantan. Zapazila sam ga još kad si ga objavila u Mezze.
Što se tiče spanača samo bih dodala da spanać treba duže kuvati da bi se oksalati ublažili. Što se tiče mene, meni je blitva mnogo lakše svarljiva.
Slažem se. Mada, ja volim i blitvu i spanać i zelje… 🙂
Mmm, neobicno, ne mogu da zamislim kako je sa suvim grozjem….dakle, moram probati…Samo napred sa ovakvim postovima,sto rekose vec i svi pre mene-korisnim.
Moja majka se takođe grozi podgrevanja spanaća, i meni nije padalo na pamet da ga podgrevam dok nisam otkrila zamrznuti spanać i zapitala se ko tu koga zeza. Ako ti za podgrevanje spanaća od juče treba pet minuta, za dokuvavanje zamrznutog blanširanog spanaća ti treba oko tri puta duže, što znači da te kancerogene supstance tek onda podivljaju. Pa me čudi kako niko ne sprečava njegovo obitavanje na tržištu.
Isto važi i za bebeće papice sa spanaćem (ti si me sad podsetila, kad si spomenula bebe do 6 meseci). Svaki proizvođač hrane za bebe nudi barem jedno jelo sa spanaćem koje pre upotrebe treba da se podgreje. Ne kažem da nisi u pravu, samo se čudim da se niko van Srbije ne uzbuđuje oko toga (doduše, ne uzbuđuju se ni oko promaje, a promaja ubija, to mogu da potpišem :))
Maxivido, ja mislim da se opasnost od podgrevanja odnosi na spanać koji je termički duže obrađivan, npr. pečen, dinstan neko vreme ili tako nešto, a ne na podgrevanje posle blanširanja. Spanać se blanšira manje od 1 minut i termička obrada posle blanširanja nije podgrevanje. Isto se odnosi i na bebi kašice. Nije dobro podgrejati ih, pa ako beba ne pojede, opet podgrejati za sledeći put.
Ove podatke nisam izmislila, a i došla sam do njih proučavajući tekstove na engleskom…
P.S. Možda promaja ne ubija, ali od nje mene kičma može boleti danima… 🙂
Ja mislim da se u svim poljima ciklicno pojavljuju naucnici koji se na cisto teoretskoj bazi bave stvarima koje u stvari ne objasne do kraja…mislim da je stvar u kolicini zivog spanaca koji se pojede isto kao sto napr. nije preterano zdravo jesti ni 3 kg pecurki. Ali niko to ni ne radi…
U svakom slucaju suvo grozdje sa spanacem divno ide…bas mi se dopada !
U pravu si Marina. Nije mi bila namera stvoriti paniku. Ja sam i naglasila da se radi o jako malim količinama toksičnih materija. Nećemo zbog toga prestati jesti spanać. I voće sa pijace je prskano pesticidima i svačim, koji se pranjem ne mogu skroz ukloniti, a opet ga jedemo… Meni je bilo zanimljivo to podeliti sa naučne strane, a hemija (posebno primenjena) je moja struka i velika ljubav…
Nisam znala da si ti hemicar…da vidis kako cu poceti da te bombardujem pitanjima u odnosu hemija- kuvanje !!
Mimi, super ti ti je ovo jelo simpatičnog imena 🙂 Obožavam spanać… Kao što je Goca pomenula da je slučaj u Danskoj, tako sam ja po prvi put vidjela u Švedskoj da taj baby spanać koriste jako često u salatama, u sendvičima… I onda se i ja navukla 🙂 Mada, u pravu si, obično su to male količine jer se uglavnom miješa sa drugim povrćem…
Znala sam da se špinat ne smije podgrijavati, a mislim da sam i pročitala negdje da ga se ne bi trebalo puno jesti, ali zaboravila sam… U svakom slučaju, jako ga volim i nisam ga još probala na ovakav način. Al neću dugo čekati, mladi špinat je već u vrtu, isprobat ćemo 🙂
I ja sam cula da se ne smije podgrijavati al sam to veselo ignorirala, sve do sada. Na srecu, ne jedemo ga toliko cesto pa se nadam da nece biti kobno;)…
krasan recept
vidis nisam znala da ga nije dobro previse jesti sirovog,a za podgrijavanje sam cula da ne valja
Obozavam spanac i sve sto se moze sa njim napraviti, kako ga samo ja jedem u kuci onda uvek spremim neku manju kolicinu koju mogu potrositi za jedan obrok, divne su ti slice i receptic.. i hvala na svim korisnim savetima.:)) pozzzz
hvala na divnom receptu,.
kod mene se jede obično špinat s vrhnjem, ili u rižotu
Super da si napomenula ovo vezano za podgrijavanje i jedenje sirovog špinata. Znala sam za to i mogu reći da se pridržavam.