Dugo sam mislila da nisam ljubitelj pice. Kombinacija kečap, kačkavalj, šunka mi uopšte nije privlačna. I na dečijim rođendanima gde su mini pice obično pravi hit, ja sam bila potpuno nezainteresovana.
A onda sam počela učiti o testu. Čitati… Isprobavati… Gledati druge kako rade… I danas tvrdim da pravim bolju picu od mnogih naših picerija. Tvrdim da isto tako dobru picu pravi i većina ostalih food blogera. Naučili smo cake. Iskoračili smo iz uobičajenog. Ohrabrili smo se i počeli kombinovati neke nove ukuse. Ko kaže da na pici mora biti kečapa? Ima pravila koja treba poštovati, ali ovo nije jedno od njih.
Ja mislim da je tajna dobre pice najviše u veoma vreloj rerni i kamenu za pečenje. Nemam kamen za pečenje, ali zato grejem pleh zajedno sa rernom. Posebno pripremim picu na papiru za pečenje, pa sve brzim pokretom (ili uz pomoćnika, ako ga imam trenutno) prebacim na zagrejan pleh. I pečem ju uvek na najnižoj polici u rerni da bi fil ostao svež, a testo se ispeklo za 3-4 minuta.
Ovo su samo četiri od milion ukusnih kombinacija za vege pice. Recept je objavljen u decembarskom broju časopisa Mezze kao deo saradnje sa kompanijom Lesaffre, proizvođačem čuvenog kvasca Vrenje.
[recipe][recipename]VEGETARIJANSKE MINI PICE[/recipename] [ingredient]
SASTOJCI:
Testo:
- 500 g brašna, tip 500
- 15 g svežeg kvasca
- 1 kašičica soli
- 2 kašike maslinovog ulja
- 330 ml mlake vode
- 1 kašičica šećera
Fil 1:
- pečena bundeva
- feta sir
- listići sveže žalfije
Fil 2:
- pečena crvena paprika
- rikota sir
- origano
Fil 3:
- krompir (prethodno kuvan pod ljuskom 10 – 15 minuta)
- iglice svežeg ruzmarina
IZRADA:
Izdrobite sveži kvasac u 200 ml mlake vode kojoj ste prethodno dodali kašičicu šećera i ostavite petnaestak minuta da zapeni. Odmerite bršno u vangli, dodajte mu so i maslinovo ulje, pa promešajte. Napravite udubljenje u sredini brašna u koje sipajte nadošli kvasac i preostalu mlaku vodu. Umesite testo, prebacite ga na pobrašnjenu podlogu i nastavite sa mešenjem još deset minuta, dok ne postane elastično. Vratite testo u vanglu, pokrijte folijom i ostavite na sobnoj temperaturi da izrasta 1 h. Nakon tog vremena testo premesite, ponovo pokrijte i stavite u frižider na najmanje 1h ili preko noći.
Izvadite testo iz frižidera, nežno ga premesite. Uključite rernu da se greje na maksimum (270 ºC). Odvajajte od testa komadiće, pa rukama ili oklagijom oblikujte mini pice prečnika 6-7 cm. Kada se pice ovako formiraju mnogo se lepše peku nego kad se celo testo rastanji oklagijom, pa se kalupom vade krugovi. Krugove testa ređajte na veliki pleh od rerne obložen papirom za pečenje.
Filujte ih navedenim kombinacijama (ili nekim drugim po želji). Filovane pice posolite i prelijte sa malo maslinovog ulja. Pecite na donjem podeoku u rerni dok rubovi testa ne dobiju boju (5-6 minuta).
Od ove količine testa dobićete oko 50 mini pica.
[/instructions] [/recipe]
Sigurna sam da su tvoje pice mnogo bolje od vecine picerija u Srbiji. Kao sto znam da i moj muz pravi bolje pice od vecine picerija u Holandiji. On ne koristi kecap, vec sos od paradjza, belog luka i mrvice maslinovog ulja. Ove tvoje vegeterijanske varijante mi bas izgeledaju jako privlacno, hiljdu puta bolje nego pica sa zamrznutim brokulijem, sargarepom i boranijom koju sam dobila u sred leta u jednoj renomiranoj piceriji u Budvi.
Slažem se Slađo. 🙂 Hvala ti puno… Ja sam se baš obradovala kad sam videla da se mojoj sestri jako dopala kombinacija sa bundevom, koju ona inače ne voli u slanim varijantama… 🙂
Koliko ovo sve divno izgleda!!! Baš bih probala svaku, čak i ovu sa bundevom, a ne volim bundevu osim u slatkoj varijanti.
Do potpuno istih zaključaka sam došla i ja (nemam kamen) – vrela rerna, najniži nivo, ali ja samo prevučem picu sa sve papirom na rešetku, ne pečem na plehu.
p.s.
I srećno ti naselje, umalo da zaboravim! 😉
I ja sam jednom direktno tako na rešetki pekla. Da, to je dobra ideja. Inače, sigurna sam da bi ti se dopala i ova sa bundevom. Kad se sledeći put vidimo napraviću moj omiljeni tart sa bundevom i fetom. Sigurna sam da će ti se dopasti… (Samo ako bude sezona bundeve :))
Mnogo mi se sviđaju sve varijante…
Hvala Olja…
Ej, pa ja do sada nisam probala da pecem na najnizoj! Moram da isprobam. Ja imam kamen ali mu treba 45 minuta da se ugreje kako treba tako da ga vadim smo u specijalnim prilikama >D
Ja obavezno u testo ubacim malo startera, tada mi bude najboljsa 🙂
Jeste, još je bolja kad se doda malo startera. I tako radim… 🙂
Gde si nabavila kamen? Jel’ to obična kamena ploča? Kod mene u komšiluku ima kamenorezac i sve hoću da ga zamolim za jednu ploču, ali bojim se da ne eksplodira u rerni ako nije dobar kamen…
Milikice, odlične su sve tri verzije, eto meni novih ideja šta za doručak! :)))
Inače, ja vegetarijanske samo i pravim. I kao i #1, pravim sos od paradajza, belog luka, malo soli i origana umesto kečapa, mada volim i picu gde nema mrve paradajza…
Ja retko pravim sos od paradajza, ali ni kupovni kečap ne stavljam. Ponekad stavim naš domaći kečap jer je baš ukusan i pun začina, ali još mi je bolja pica bez paradajzičnih stvari…
Hvala Gago!
Znaš kako ja pravim sos za picu? Uzmem paradajz iz tube (Alnaturin iz DM), razmutim u malo vode, dodam beli luk u prahu, so i origano… znači, minut. Ili štapnim mikserom usitnim svež paradajz, bosiljak i svež beli luk – isto minut. Ne kuvam ga, direktno ide na testo… Domaći kečap je najbolji, ali ga na žalost ne spremam jer ranije nisam imala kad, a sad sam se ulenjila…
[…] Vegetarijanske mini pice […]