Ovaj kolač je klasik francuskog poslastičarstva. Pravi se od veoma mekog i bogatog dizanog testa, u kružnom obliku sa šupljinom u sredini. Pečen kolač se natapa sirupom, šupljina puni nekim finim kremom, a preko su uglavnom stavlja sveže voće. Savarin je prvi napravio pariski poslastičar Auguste Julien 1845. godine. Sam kolač od dizanog testa, natopljen sirupom nije nikakva novina. Savarin je u stvari isto šti i rum baba, ali drugačijeg oblika. A rum baba je nastao nešto ranije, u prvoj polovini XVIII veka. Napravio ga je poslastičar poljskog kralja Stanislava, Nicolas Stohrer. Kažu da se kralj jednom prilikom vratio sa putovanja sa suvim briošem koji je Nicolas potopio u fino Malaga vino, i obogatio šafranom, suvim grožđem i poslastičarskim kremom. Kralju Stanislavu se novi desert jako dopao, a pošto je trenutno čitao Arapske noći, inspirisan, nazvao je kolač Ali Baba…
Dakle, čitav vek kasnije, Auguste Julien je od jednog napravio drugi kolač i nazvao ga po čuvenom gastronomu, političaru i advokatu Jean-Anthelme Brillat-Savarinu koji je u gastronomskim krugovima poznat najviše po sjajnoj knjizi ‘Fiziologija ukusa’ koja je i danas prilično popularno štivo. On je ovu knjigu anonimno objavio 1825. godine i smatra se jednom od prvih knjiga o gastronomiji (a da nisu kuvari). Jedna od poznatih rečenica iz ove knjige je: ‘Reci mi šta jedeš i reći ću ti ko si.’
Ja sam Savarin pravila za Daring Bakers Challenge za april, ali nisam ga stigla objaviti na vreme. Više ništa ne stižem, ali to ne vredi ni komentarisati… 🙁
SAVARIN
SASTOJCI:
Testo:
– 350 g brašna, tip 400, meko
– 2 kašike mlake vode
– 6 velikih jaja, sobne temperature
– 4 g suvog kvasca (ili 15 g svežeg)
– 20 g šećera
– 75 g putera, sobne temperature
– korica od jednog limuna
– 1 kašičica soli
– 55 g putera za podmazivanjeSirup:
– 700 ml vode
– 350 ml soka od breskve
– 225 g šećera
– korica jednog limuna
– sok od 1/2 limuna
– štapić cimetaKrem:
– 500 ml mleka
– 60 g šećera
– 2 žumanceta
– 1 jaje
– 35 g kukuruznog skroba (gustina)
– 60 g šećera
– 250 ml slatke pavlakeIZRADA:
Testo:
U maloj plastičnoj činijici sa poklopcem pomešajte 2 kašike mlake vode, 3 kašike brašna i kvasac. Poklopite i ostavite da izrasta oko 60 minuta.
Nakon što je starter stajao 30 minuta odvojite žumanca od belanaca i počnite da miksate belanca sa nastavcima za testo uz postepeno dodavanje brašna (ne cele količine već oko 270 g) dok ne dobijete lepljivo testo. Pokrijte ga providnom folijom i ostavite da stoji 30 minuta.
Nakon ovog vremena dodajte starter u testo od brašna i belanaca i počnite da miksate na najmanjoj brzini. Dodajte kašiku brašna i rendanu limunovu koricu i nastavite sa miksanjem. Kad testo počne da se odvaja od zidova posude dodajte jedno žumance i čim se ono sjedini sa testom, dodajte i kašiku brašna.
Zatim dodajte sledeće žumance i šećer i čim se ovo sjedini, opet kašiku brašna. Povećajte malo brzinu miksanja.
Dodajte treće žumance i so i opet, čim se ovo sjedini, dodajte kašiku brašna. Nastavite sa naizmeničnim dodavanjem preostalih žumanaca i brašna, ali ostavite kašiku brašna za kraj. Kad ste dodali sva žumanca dodajte omekšali puter i čim ste njega umiksali dodajte i poslednju kašiku brašna.
Nastavite sa miksanjem još 2-3 minuta. Pokrijte testo sa providnom folijom i ostavite da utrostruči zapreminu (2-3 sata, što zavisi od temperature prostorije).
Dok testo izrasta pripremite krem.
Za krem sipajte mleko i 60 g šećera u šerpu i stavite na šporet da proključa. Posebno u činiji izmešajte žumanca, jaje, kukuruzni skrob i šećer. Sipajte malo vrelog mleka u masu od jaja da se malo zagreje (tako ćete sprečiti zgrušavanje žumanaca ako ih naglo sipate u vrelo mleko). Ovu razređenu masu od jaja i mleka sipajte u preostalo zagrejano mleko, vratite na šporet i mešajte nekoliko minuta dok se krem ne zgusne. Zgusnut krem sklonite sa šporeta, pokrijte providnom folijom uz samu površinu krema (da se spreči stvaranje korice hlađenjem) i ostavite da se ohladi.
Kad se ohladi, ulupajte slatku pavlaku sa preostalih 60 g šećera u čvrst šlag. Ulupanu pavlaku dodajte ohlađenom kremu i pažljivo sjedinite (najbolje žicom ili kašikom). Gotov fil stavite u frižider do upotrebe.
Pre nego što nastavite sa testom, pripremite kalup za kuglof i dobro ga premažite puterom (ja sam ga premazala uljem, ali očigledno ne dovoljno jer sam u jednom delu jedva odvojila pečen savarin).
Pre prebacivanja testa premaćite radnu površinu i vaše ruke puterom da se testo ne lepi. Prebacite jako meko testo na podmazanu površinu i lagano ga premesite (samo prebacujte testo nekoliko puta, bez gnječenja). Lagano pokrijte providnom folijom i ostavite da se odmori 15 minuta.
Namašćenim rukama (i špatulom, ako ju imate – ja nemam) okrenite testo naopačke i lagano obrazujte kuglu podvlačeći delove koji štrče ispod. U sredini napravite rukama rupu koju lagano proširite, pa testo prebacite u pripremljen kalup. Pokrijte folijom, pa ostavite na toplom mestu da izrasta oko 1 h.
Uključite rernu da se greje na 170C. Pecite Savarin u zagrejanoj rerni oko 40 minuta dok površina ne dobije zlatnu boju.
Pečen Savarin ostavite kratko u kalupu, pa ga izvrnite na rešetku i ostavite da se ohladi. Ohlađen Savarin vratite u opran i osušen kalup da biste ga zalili sirupom.
Za sirup prokuvajte vodu, šećer, limunov sok i limunovu koricu. Krčkajte oko 5 minuta pa sklonite sa vatre i ostavite da se malo prohladi. U prohlađen (ali još uvek topao sirup) dodajte sok od breskve. Mlakim sirupom prelijte ohlađen Savarin koji ste vratili u kalup. Ostavite nekoliko sati tako dok se kolač dobro ne napije sirupa. Ako nakon nekoliko sati ima viška tečnosti (meni nije bilo) iscedite ju a kolač prebacite na tanjir.
Središnju šupljinu kolača napunite kremom i odozgo premažite kremom, a preko krema stavite voće po želji. Ja sam upotrebila maline iz zamrzivača, ali možete staviti bilo šta da je u sezoni.
Napomene: Ovaj recept za testo je zaista savršen i daje izdašan, veoma lagan i šupljikav savarin. Fil možete menjati po želji (možete čak staviti i samo ulupanu slatku pavlaku), a i sirup možete aromatizovati sa svim i svačim. Ja sam pratila recept pa sam stavila sok od breskve, ali tradicionalna verzija je sa rumom. Ako imate male kalupe, možete praviti i male kolačiće tj. pojedinačne porcije.
Pred kraj, moram da se zahvalim dragoj Milici i njenom suprugu na pomoći i uputstvu za pravljenje ovog okvira oko recepta. Milice, sve odlično funkcioniše! Hvala vam puno!!! 🙂
Za kraj, nekoliko zakasnelih fotki buđenja proleća u mom vrtu. 🙂 Uskoro će (nadam se) biti i fotke već uveliko probuđene bašte…
Savarin ti izgleda divno! I ja ga merkam vec duze vrijeme ali nikako da stigne na red. Cini mi se da cu mnoge stvari morati da ostavim za kasnije jer sad dok mi je cerkica jos relativno mala 6 god imam nekako mnogo drugih obaveza i nikako da stignem sve sto hocu. Tjesim se da jednog dana kad ona vise ne bude htjela da seta sa nama i kad se osamostali imacu vremena da isprobavam svasta:-)
Joj Irena i moj spisak je ogroman… 🙂
Potpuno te razumijem u vezi slobodnog vremena, ja od kad sam krenula van više ni kuću ne stignem počistiti.Kolač je super, nikad ga nisam radila. Kamenjar ti je prekrasan.
Bas tako Ingrid, bukvalno ne stignem ni kucu srediti…
svaka ti cast na Savarenu ! Ko njega uspe da napravi kako treba nema stvari koje ne moze da se prihvati! Pitam se uvek kada se o ovakvim receptima radi kako su to radili dok nije bilo elektricnog miksera…a secam se da smo ga na tecaju o poslasticarstvu pravili rukom !!! Posle ti treba fizioterapeut !
A fotografije tvoje baste su prelepe…prelepi su oni pupoljci koji samo sto se nisu otvorili i ono sto je na cetvrtoj slici a ne znam kako se zove !
Pozdrav !
cmok !
Volela bih da si probala ovaj moj pa da znam da li je zaista dobro uspeo… Nemam sa cim da uporedim. 🙂
Mimi, 🙂 svaka ti čast! Savarin izgleda predivno i baš si se hrabro uhvatila u koštac sa njim 🙂 Okvir je ispao odlično, a i fotka se super uklopila (a to je i bio cilj;)). O dvorištu i proljeću u njemu da ne govorim… Ja sanjam o tome – bašta, voće, cvijeće… 🙂 Sve u svemu, odličan post i ako se jednom ohrabrim da isprobam, kradem ti recept! :*
🙂
Dosta posla oko Savarena, ali isplati se. Bas izgleda kraljevski. A ove slikice su predivne,bas,bas!
Krasno ti je uspio, ma ni ja više ništa ne stižem ali ne predajem se i dalje pokušavam.
Kad sam čitala uvod vidjela sam sebe tako i ja kružim oko njega divim se lijepim fotkama ai čekam ali sad vidjevši tvoj pala sam u napast još kad dođe šumsko voće mislim da će biti prefin.A tvoj vrt prelijep i uživala u maloj šetnji s tobom – valjda ćeš sada dijeliti više slikica svog vrta.
Pusa.
I ja se nadam da ce biti vise fotki vrta… 🙂
Predivno izgleda, nisam imala priliku nikas probati, ali bih ga mogla napraviti 🙂 Ram za recepte ti super izgleda, a odusevila sam se fotografijama iz baste. Radujem se da vidim i ostatak kasnije.
Prelepe fotke prolećnog cveća. Savarin nisam dod sada pravila, uvek mislim da je suv, ali tvoj i na foto izgleda sočno!Znači dooobar recept!!!
Divan je savarin, i još ljepše fotke okolice!
krasne sličice, a ovo nisam nikada jela, ali čula sam za kolač
Nisam ga nikada ni probala ni pravila, dok sam pogledala originalni link, učinilo mi se da mi treba cela večnost da ga napravim…možda jednog dana,kad ne bude ovako lepo vreme i bašte u kojoj, kao i ti,uživam.
Joj Zoko, vi mozete sve da napravite! Za mene ste bas vi pojam sjajne kuvarice… 🙂
Zavidim…na proljecu i savarinu, naravno!
Savarin izgleda savršeno, rado bi ga probala jer nikad nisam;)…Vrt je priča za sebe, ostavlja bez daha!
Ajme, kolač iz snova… 🙂
Uvek me je privlačilo samo ime ovog kolača, delovalo mi je onako egzotično, Jela sam razne ali nikad ga nisam pravila. Možda jednog dana:-)
Slike su ti fantastične! Mora da Ića uživa:-)
Uziva, uziva…
Odmorila sam oci uz divne fotkice, bastica kao da progovara:) Hvala na upoznavanju sa savarinom i ostalim podacima koje si nam predstavila, bas sam uzivala. Savarin nisam do sada radila niti ga videla, jos jedan dokaz da se covek uci dok je ziv. Pozdrav i cekam sledecu turu fotkica iz vrta:)
Nale, nedostajala si i ovde kod mene… 🙂
Hvala, hvala. Bice jos fotki iz baste…
Jel ostao mozda jos koji komadic tog finog savarina?:)) Divne su mi sve prolecne fotke iz tvog vrta, posebno sa neznim dvobojno-ljubicastim cveticima.:))
nikad ga ni ja nisam radila
krasno izgleda
Ja sam ga izgleda jedina pravila, pored tebe… imas kod mene na blogu, ali pod imenom baba al rum. Iskreno meni se vise svidja kad pravim taj kolac u obliku mafina, mada savarin izgleda impresivnije. Moram da priznam ja se drzim pomenutog iskaza ‘Reci mi šta jedeš i reći ću ti ko si.’
I ja sam bas pravila slike iz moje baste… te prolecne slike su najlepse.
Znam, znam Ivana… Gledala sam ga i kod tebe i mnogo mi privlacno izgleda. U stvari i meni je lepsi u mini izdanju. 🙂
TI si ga bar napravila , ja ni to nisam stigla. Odlično izgleda, svaak čast. Slike vrta su prekrasne.
Joj Zoko, ni ja nista ne stizem. Bas mi se dopada i sledeci zadatak, ali ne verujem da cu stici na vreme…
mmmmm, obožavam kolače natopljene sirupima 🙂 jako je lijep 🙂 a ljubičice su prekrasne!
Savarin si odlično napravila ! I mene ovakvi kolači privlače i znam da su u svojoj jednostavnosti zapravo dosta teški za napraviti ih kako treba. Ovaj izgleda super , a i prekrasan stalak sam odmah primjetila !
U vrtu je u ovo proljetno vrijeme prekrasno, jako lijepe slikice !
Prvi put čujem za ovaj desert al mi izgleda kao san snova- dizano testo, krema i voće, mmmmmmm!
Miki, savarin izgleda predivno, u ukus ne sumnjam. Da djeluje komplikovano, istina je, ali uopste nije, barem meni, volim svasta isprobati. Imam jedno pitanje, jesam negdje propustila da idu bjelanca ili ne idu nigdje?
Idu belanca. 🙂 Pogledaj početak recepta. Na početku se belanca mute sa brašnom, pa onda sve ostalo… 🙂
Javi utiske!