Panetone

Pomalo je kasno za Panetone, zar ne? Ali, ako volite ovakav tip kolaca / hlebova, nije mnogo ni bitno koje je doba godine…Panetone je tradicionalni Božićni slatki hleb u Italiji (simbol Milana, gde je i nastao) mada se krajem decembra sprema i u Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj i mnogim zemljama Južne Amerike. Ukusom podseća na kuglof, ali su mu sastojci i priprema ipak dosta drugačiji. U predivno (i prilično masno) testo dodaje se kandirano i suvo voće, orašasti plodovi, a u novije vreme i seckana bela i crna čokolada. Da bi panetone bio panetone mora imati i karakterističan oblik valjka. U svetu postoje posebni kalupi da bi se dobio ovaj oblik, ali može se improvizovati odgovarajućim loncima ili papirom za pečenje.

panetone 1

Priprema ovog ukusnog kolača je bila decembarski zadatak Daring Bakersa i ja sam ga napravila odmah početkom decembra. Sećam se da sam tog dana bila u nekoj žurbi (kao i obično) i sve vreme sam se plašila da ću nešto uprskati ili preskočiti. Poslepodne sam imala zakazan čas, a u isto vreme sam pripremala kandiranu koricu pomorandže. U jednom trenutku, kad sam se zanela u jedan zadatak, iz kuhinje se osetio miris pregorelog karamela praćen gustim dimom. 🙁 Baš sam se iznervirala, ali koricama nije bilo spasa. Zato sam u panetone dodala neke za moju kuhinju standardnije sastojke… Formirane hlebove sam pekla u malim loncima (prečnika 15 i 16cm) koje sam pozajmila od mame. Obložila sam ih aluminijumskom folijom i nisam imala problema sa pečenjem.

(izvor recepta)

SASTOJCI (za 2 kolača prečnika 15 cm):

Starter:
– 7 g suvog kvasca
– 80 ml mlake vode
– 70 g brašna

Prvo testo:
– 7 g suvog kvasca
– 45 ml mlake vode
– 2 jaja, sobne temperature
– 175 g brašna
– 55 g šećera
– 115 g putera, sobne temperature

Drugo testo:
– 2 jaja
– 3 žumanceta
– 150 g šećera
– 3 kašike meda
– 1 kašika ekstrakta vanile
– 1 kašičica ekstrakta limuna (najpre nisam planirala staviti, ali kad su mi propale kandirane korice ipak sam dodala i dobro sam uradila), koristila sam Dr.Oetker
– 6 g soli
– 225 g omekšalog putera
– 420 g brašna + oko 100 g za mešenje

Nadjev i kraj (kako sam ja stavila):
– 150 g suvog grožđa
– 150 g suvih brusnica
– 100 g seckanih propečenih badema
– rendana korica 1 limuna
– rendana korica 1 pomorandže
– 2-3 kašike ruma
– 2-3 kašike brašna

panetone 2

IZRADA:

Starter:

Pomešati kvasac i vodu u činijici i ostaviti na toplom mestu 10ak minuta. Dodati brašno, dobro promešati, poklopiti plastičnom folijom i ostaviti oko 30 minuta dok se ne udvostruči zapremina.

Prvo testo:

Pomešati kvasac i mlaku vodu u velikoj vangli i ostaviti desetak minuta da postane kremasto. Dodati strater i dobro izmešati varjačom ili čak mikserom. Postepeno dodavati jaja, brašno i šećer uz intezivno mešanje varjačom. Na kraju umešati i omekšali puter. Ukupno mešenje u ovoj fazi je oko 6 minuta. Pokriti providnom, plastičnom folijom i ostaviti oko 1,5h na toplom mestu da udvostruči zapreminu.

Drugo testo:

U nadošlo prvo testo (vodite računa da je u velikoj činiji jer testa ima puno i dosta izraste) dodavati postepeno jaja, žumanca, šećer, med, ekstrakt vanile i limuna i so. Kad dobijete ujednačeno testo dodati i puter, pa i njega dobro varjačom umesiti. Postepeno dodavati brašno uz intenzivno mešenje.

Prebacite testo na pobrašnjenu podlogu i mesite ga kratko samo dok ne počne bar malo zadržavati oblik (treba da ostane mekano testo). Nemojte dodavati previše brašna.

Operite vanglu, obrišite ju da bude suva i lagano nauljite. U pripremljenu vanglu prebacite testo i pokrijte plastičnom folijom. Ostavite testo dok mu se zapremina utrostruči (važno) 2-4 sata na toplom mestu ili na prohladnom mestu tokom noći.

Pomešajte suvo grožđe i brusnice i prelijte ih mlakom vodom da ogreznu. Dodajte i rum. Ostavite oko 30 minuta da omekšaju, pa ih procedite i malo prosušite. Pomešajte sve sastojke za nadjev. Ovde slobodno kombinujte ono što volite (seckane suve šljive, suve kajsije, urme, lešnike, orahe…)

Odgovarajuće kalupe za panetone ili dva mala lonca (prečnika 15 cm, duboka bar 20cm) obložite aluminijumskom folijom. Napravite i 7-8 cm iznad lonca obruč od folije jer će kolač izrasti. Foliju podmažite.

Izraslo testo prebacite na pobrašnjenu podlogu i podelite ga na dva dela. Lagano rukama rastanjite malo (u ovalan oblik) jednu polovinu testa i pospite sa četvrtinom nadjeva. Urolajte u oblik valjka, okrenite valjak za 90 stepeni, pa ponovo rukama rastanjite u ovalan oblik. Pospite drugu četvrtinu nadjeva po testu, opet urolajte u valjak, pa oblikujte loptu. Loptu prebacite u pripremljeni kalup.

Isto ponovite sa drugom polovinom testa i nadjeva.

Zasecite površinu u obliku krsta (ja sam ovo zaboravila) i ostavite na toplom dok se ne udvostruči zapremina oko 1h.

Kad vidite da je testo skoro pa izraslo, uključite rernu da se greje na 200C. Pre samog stavljanja u rernu oštrim nožem popravite krst na površini, a u centar stavite komadić putera. (I ovo sam zaboravila :()
Stavite kolače u zagrejanu rernu i pecite 10 minuta. Smanjite temperaturu na 180C i pecite još 10 minuta. Smanjite temperaturu na 160C i pecite još oko 30 minuta dok površina ne postane tamno braon (ali ne crna :)).

Pečene kolače ostavite u kalupima 30ak minuta, pa ih pažljivo izvadite i bočno stavite na čistu krpu i umotajte ih. Tako ih ostavite dok se skroz ne ohlade.

Verzija za štampu.

Pozdrav! Ako želite da svake dve nedelje dobijate Novosti sa bloga, kao i da budete obavešteni o novim objavama, ostavite Vaš e-mail... 🙂

Ми не шаљемо нежељену пошту! За више детаља погледајте нашу политику приватности.

24 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.