Ovaj recept sam pronašla u Lisinom dodatku Pekarski recepti. Ne znam da li seljaci u Nemačkoj zaista prave hleb na ovaj način, ali nama se mnogo dopao… Priprema traje tri dana, ali u suštini uopšte nema mnogo posla. Samo tog trećeg dana ima malo više gnječenja i mešenja. 🙂 Sve ostalo je čekanje…
SASTOJCI:
I deo:
– 20 g svežeg kvasca
– 500 ml tople vode
– 1 kašičica šećera
– 250 g belog pšeničnog brašna
II deo:
– 500 g raženog brašna
– 250 g belog pšeničnog brašna
– 2 kašičice soli
– 1 kašičica šećera
– 250 ml tople vode
IZRADA:
I deo:
Dva dana ranije sveži kvasac usitnite i stavite u odgovarajuću posudu. Kvascu dodajte kašičicu šećera i kašiku brašna, pa sipajte mlaku vodu. Sve izmešajte, pa dodajte ostatak brašna. Dobro izmešajte da masa bude bez grudvica. Pokrijte kuhinjskom krpom i ostavite na sobnoj temperaturi 24 sata. Nakon tog vremena nadošlo testo dobro izmešajte, opet pokrijte i ostavite još 24 sata da stoji na sobnoj temperaturi.
Nakon ta dva dana meni je testo malo čudno izgledalo (kao da se deo istaložio) i uplašila sam se da ništa od svega toga neće biti. Ali, ne odustajte, samo nastavite… 🙂
II deo:
U posudi izmešajte raženo i belo brašno, so i šećer. Dodajte kiselo testo koje je stajalo dva dana i mlaku vodu. Sve dobro izmešajte varjačom, a onda kad više ne budete mogli mešati varjačom istresite testo na pobrašnjenu podlogu i mesite rukama. Testo je potrebno gnječiti i mesiti baš dugo, 15-20 minuta, uz povremeno dodavanje brašna na dasku, da se ne lepi. Ovo je najgori deo posla… Dobro umešeno testo stavite u posudu, pokrijte krpom i ostavite 1.5 – 2h da izrasta.
Dizano testo opet izručite na pobrašnjenu podlogu i mesite oko 5 min (jako važan deo!). Testo oblikujte u dve dugačke vekne, stavite u plitak, podmazan pleh, zasecite po površini i ostavite još 1h da izrasta.
Hleb pecite u rerni zagrejanoj na 220C, oko 45min. Ako vidite da Vam površina previše tamni, možete staviti jedan veliki pleh od rerne na najviše nosače, da ga štite.
Pečen hleb umotajte u blago navlaženu krpu i ostavite da se malo prohladi…
I za kraj, nekoliko fotki iz naše smrznute bašte… 🙂
sličice su krasne! jako zanimljiv recept, kruh djeluje divno mekano
Kruh izgleda jako ukusno! Sliike su super!
Lijep pozdrav:)
Obožavam raženi kruh. Prekrasne su ti smrznute fotke. Kod mene još nema mraza.
Nemački seljački hleb sam pravila po Jasnino receptu i sličan je postupak. Meni se jako dopao, samo što mora ranije da se razmisli šta se kad radi i da se ne mrda od kuće. Ja volim zimu, i nekako uvek kada zahladi ja živnem. Zimsko dete.
Oko hleba ima malo više petljancije ali mi izgleda zaista super, ali ipak mene su oborile s nogu „ledene“ fotke, pogotovo prva 🙂
Za pravi Bauernbrot je potreban starter za kiselo testo. To i jeste ključ kod te njegove specifične arome – kiseo je (ja ga lično ne volim mnogo, imaju Nemci boljih hlebova). Taj starter ovde ima u svakoj samoposluzi da se kupi gotov, ali može da se napravi i u kućnim uslovima. Evo recepta na nemačkom, ko ne razume, nek kopi-pejstuje u Google Translate. http://www.chefkoch.de/rezepte/128241054995865/Sauerteig-ansetzen.html
SAVRSEN!!A u tvojim slikama uvek uzivam!!Samo jos da proverim da li smo komsinice,pa i da se upoznamo:))
Vrlo zanimljivo, a slike iz bašte su ti mnogo lepe…
Fotke su predivne, imas krasan vrt, a kruh izgleda predobro, mada ga mi tako malo jedemo da mi se bas ne ispalti mijesiti, ali svako malo uzivamo u foccacii:) odlican je!
Hvala vam puno! 🙂
– maxivido, puno hvala na linku. Stvarno volim da se zezam sa raznim receptima za hleb, pa cu prevesti recept u linku i probati.
Da,da,volim i ja da mesim hleb.Sviđa mi se tvoj jer je sa raženim brašnom.
Odprilike tako i aj mesim hleb skoro svakodnevno/A ove zimske slikice cveca..divno:)
Kruh ti je predivan,iako zahtjeva malo više truda,ali vjerujem da se isplati za taj krasan ukus..a slike iz vrta su čarobne,biljke okićene injem su mi nešto posebno..:)
Hleb od svih peciva, bez obzira na njihovu lepotu, najvise cenim i to je to! Ovaj osecaj koji spominjes i sama mnogo volim, a narocito ako sam negde u prirodi tj. na selu i uz zvuk vatrice koja pucketa iz smederevca ili vec ko sta ima slusam tisinu! Ko je to doziveo zna o cemu govorim:)
Hleb je zaista divan i ovaj način pripreme je za mene nov i rado ću probati:)
Fotografije su ti prelepe i veruj mi da sam odmorila oči uživajući u njima:)
Miki draga hvala ti što si se uz ovaj kruh sjetila i mojih marmeladica, i hvala ti za link.
Vjerujem da bi se mnoge od marmelada odlično snašle na ovom odličnom kruhu, i ne samo marmelade već i štošta drugo se uz njega fino može iskombinirati. A sigurno je i sam za sebe dobar. nekada mi uz komad dobrog domaćeg kruha ništa drugo ne treba. Odličan je kruh i super si ga napravila.
Slike iz vrta su prekrasne. Zimu volim jedino onako kako si napidsala, iz toploga je gledati vani, uz prizore iz tvoga vrta zima je sigurno lijepa.
Imam slican recept i obozavam taj hljeb; nije mi bitno sto uzme 24 sata + da se napravi.
Krasne pred-zimske fotografije!
Prelep hleb i predivne fotkice! Ovo če se našim dopasti 🙂 I ja sam pravila kruh ali bez kvasca i izpalo je vrlo dobro. Jedna brza varianta kruh bez dizanja.
A sigurno ču probat ovog :).
Hvala! 🙂
– Branka, nema na cemu, zaista! Meni si ti stvarno asocijacija na marmelade i mnoge dogodine kad krene nova sezona voca planiram probati.
– Jasna, uputila me Jeca na tvoj recept. Stvarno je slican, ali tvoj jos bolje izgleda! 🙂
obožavam peći kruh dok je vani hladno, pogotovo kada je kišovito. Miris kruha dok se peče je nenadmašiv… Koje divne fotke!!
ovo je pravi domaći kruh, ja stalno nešto mijesim i često napravim domaći kruh
divan je ovaj tvoj predobro izgleda