Bomboloni su divne, mekane krofne sa vanil kremom kakve se prave u Italiji. Najčešće se pune kremom odozgo, pa iz krofne viri zavijutak krema…
Ne znam da li je to bila neka mamina fora da tatu natera da uđe u kuhinju, ali ja sam odrasla uz priču da moj tata pravi najbolje krofne. Mama je majstor za dizana testa, njene orahnjače i makovnjače su savršene, ali nekako je oduvek tvrdila da tata pravi najbolje krofne. 🙂
Tako je bilo nekad… Kad se zaželimo vrućih krofni punjenih domaćim pekmezom od šljiva krenemo sa pričom kako tata sigurno zna neku tajnu zbog koje su njegove krofne tako posebne. On se odmah ozari. Sam nastavi kako nikom neće odati tu tajnu i smešeći se već krene ka kuhinji. Mi nestrpljivo čekamo i njuškamo miris vanile, limunove korice i pekmeza koji dopiru do nas.
Čula sam priče kako je dobra krofna ona koja ima veliku rupu u sredini. Čula sam i one priče kako dobra krofna baš ne treba imati rupu u sredini. Svako ima neke svoje priče. Za nas, te tatine najbolje krofne se pune nekim gustim pekmezom. Obavezno pre pečenja. Jedan od simptoma uspešnih krofni je necurenje džema tokom prženja. I posipanje šećerom u prahu onako vrućih.
Bomboloni su već dugo na mom spisku za isprobavanje.
Jako, jako liče na naše krofne. Obično se pune domaćim vanil kremom. Za razliku od ostalih tipova krofni, pune se kroz rupicu koja se napravi na vrhu. Na kraju krofnu krasi ukras od žutog krema. 🙂 Ja sam ih posipala šećerom u prahu, ali češće se vruće uvaljaju u kristal šećer.
Напомене
Састојци
- oko 700 g brašna (tip 400, meko ili specijalno belo koje sam ja koristila)
- 50 g šećera
- 10 g suvog instant kvasca
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- sitno rendana korica od 1 pomorandže
- prstohvat soli
- 250 ml mlakog mleka
- 3 jaja
- 50 g omekšalog putera
- ulje za prženje
Krem
- 500 ml mleka
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- 4 žumanca
- 160 g šećera
- 50 g gustina (skrobnog brašna)
Припрема
- U velikoj posudi pomešajte brašno, šećer, kvasac, koricu pomorandže i so.
- Napravite udubljenje u testu u koje dodajte mlako mleko, jaja i aromu vanile. Postepeno dodavajte brašno i prstima krenite da mesite testo. Možda vam neće trebati celokupna količina brašna, pa ga zato dodavajte postepeno. Kad dobijete neujednačenu masu testa dodavajte komadić po komadić omekšalog putera. Nastavite sa mešenjem dok ne dobijete kuglu testa.
- Testo prebacite na pobrašnjenu podlogu i mesite 10 do 15 minuta dok ne postane glatko i elastično. Ovaj deo posla možete uraditi i u mikseru, nastavcima za testo.
- Izurađeno testo vratite u posudu premazanu uljem, pokrijte providnom folijom ili kuhinjskom krpom i ostavite 1,5-2 h na toplom mestu dok se zapremina testa ne udvostruči.
- Dok čekate da testo izraste napravite vanil krem i isecite 30ak komadića papira za pečenje dimenzija oko 10 x 10 cm.
- Za vanil krem od ukupne količine mleka odvojite oko 120 ml. Preostalo mleko stavite na šporet da se zagreje.
- U posudici miksajte žumanca i šećer 3-4 minuta, dok žumanca ne posvetle. Dodajte gustin i odvojenih 120 ml mleka i sve dobro izmešajte mutilicom, da ne bude grudvica. Masu od žumanaca sipajte u vrelo mleko i dobro mešajte. Kuvajte krem 3-4 minuta dok se lepo ne zgusne.
- Gotov krem sklonite sa šporeta, prespite u drugu posudu, pokrijte po površini krema providnom folijom (ovo će sprečiti stvaranje korice) i ostavite da se ohladi.
- Dok se fil hladi, nadošlo testo prebacite na pobrašnjenu podlogu, lagano ga premesite i oklagijom razvijte na debljinu oko 1,5 cm. Odgovarajućim kalupom ili čašom isecajte krugove prečnika oko 8 cm i stavljajte ih na pripremljene komadiće papira za pečenje. Rasporedite ove krugove po nekoj tacni ili radnoj površini, prekrijte krpom i ostavite da izrastaju oko 1h.
- Ostatke testa premesite, opet razvijte i isecite krugove kao sa početnim testom.
- U dubljoj posudi zagrejte ulje za prženje. Neka u posudi bude sloj od bar 2-3 cm ulja. U zagrejano ulje spuštajte krofne zajedno sa papirom za pečenje. Papir će se brzo odvojiti od krofne, pa ga izvadite hvataljkom. Izrastanjem krofni na zasebnim komadima papira za pečenje ćete postići da što manje uznemiravate testo rukama.
- Kada krofne porumene sa jedne strane, preokrenite ih na drugu. Ukupno vreme prženja treba biti 3 do 5 minuta. Ako je ulje previše vrelo može se desiti da se krofne ispeku spolja, ali budu žive iznutra.
- Gotove krofne vadite iz ulja šupljikavom kašikom. Ostavite da se malo prohlade, pa nožem isecite rupu na vrhu. Vanil krem kratko promiksajte, sipajte ga u dresir kesu, pa punite krofne tako da malo krema izviri kroz napravljenu rupu.
- Gotove krofne obilno pospite šećerom u prahu.
Tako topao i lep post ♥ Krofne izgledaju divno!
Hvala puno Mila!!! 🙂
Hmda, mnogo puta sam se susrela sa potvrdom da neretko za standard postavljamo ono sa čime smo se prvi put susreli. Vama su tatine krofne standard, i priča o njima je baš topla i mirišljava… I bravo za tatu, naravno! Znala sam da već ima bogatstvo zanata u rukama, ali za ovo nisam znala!
Sa druge strane, deca čije mame/bake iz bilo kog razloga nisu umele da naprave krofne kako bi trebalo, zavole krofne sa velikom rupom u sredini, i nema sile da bi ih neko ubedio da je ta rupa nije odlika „prave“ krofne…
U mom svetu krofna ipak treba da je puna, ali šupljikava i „mrežasta“ iznutra, baš kao što su ove tvoje. Zaljubila sam se u fotku sa presečenom, tj. zagriženom krofnom!
I da – veoma mi se sviđa koncept sa papirićima i neuznemiravanjem testa – pamtim, pa kad jednog dana dođu krofne i kod mene na red (do sada sam pržila samo neke mini verzije, kao loptaste uštipke) i ja ću tako 🙂
Jedva čekam tvoj recept za krofne. 🙂 Meni su ove možda i bolje od tatinih… Ne računajući tu emotivnu crtu.
Slažem se sa tobom za rupu u krofni. A evo, ispod fotke na instagramu neko napisao, nema rupe, znači nisu dobre… Očekivanja… 🙂
Odlično izgledaju! I meni su već dugo na popisu za napraviti a meni je ime posebno simpatično.